Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Žákyně to „nandala“ ostříleným matadorům!

Znáte branný víceboj kynologů? Víte, že psovod hází granátem nebo se musí i se psem proplazit tunelem? Přesně tyto a i další disciplíny čekaly na závodníky v rámci Mistrovství Slovenska v polovině září. Celá soutěž měla nakonec překvapivou vítězku.


Žákyně to „nandala“ ostříleným matadorům!
Kateřina Houšková 7.10.2017 2514x Reportáže

V sobotu 16. září 2017 se v Banské Belé konal již šestý ročník Mistrovství Slovenska v BVK (branný viacboj kynológov). Na start se postavilo celkem padesát šest závodníků, kteří soutěžili v osmi kategoriích. V této soutěži se porovnávají samostatně ženy a muži, a v rámci spravedlivého hodnocení se posuzují ještě zvlášť ve věkových kategoriích (žáci 7 – 15 let, dorost 15 – 18 let, ženy a muži do 40 let, ženy a muži nad 40 let).

 

Ačkoliv se jednalo teprve o šestý ročník mistrovství republiky, má BVK na Slovensku poměrně dlouhou tradici a proto o počet účastníků ani o skvělé výkony nebyla nouze. Medailová umístění od sebe často dělilo opravdu jen pár bodů. Všichni účastníci Mistrovství postoupili z jednoho ze tří kvalifikačních závodů, které se konaly v Košicích, Ružomberku a v Nitře.

 

Disciplíny na Mistrovství Slovenska byly stejné jako na kvalifikačních závodech:

  • Běh (žáci a žákyně 1000m, ostatní kategorie 2000m)
  • Střelba ze vzduchovky (hodnotí se výkon psovoda a odložení psa)
  • Hod granátem (stejné hodnocení jako u střelby)
  • Tunel (absolvuje napřed pes a po něm psovod)
  • Skok (absolvují pes i psovod naráz, obě překážky jsou umístěny vedle sebe)
  • Kladina nízká
  • Hladké zadržení nebo aport volný (volitelná disciplína)

A toto jsou vítězové jednotlivých kategorií, mistři Slovenska pro rok 2017!

 

 

Nerozhoduje věk, ani plemeno psa

Celkovým vítězem se stala Viktória Horošová s kříženkou Sofi, které společně obdržely krásných 348 bodů z celkových 350, a tak porazily nejen soupeře ze své kategorie, ale i všechny ostatní závodníky a získaly putovní pohár BVK pro rok 2017. Tato dvojice dokazuje, že BVK je sportem nejen pro všechny věkové kategorie, ale nerozhoduje ani výběr plemene – jen připravenost, fyzická zdatnost a dokonalá souhra psovoda se psem.

Češi, těšte se!

Všichni mistři republiky budou reprezentovat Slovensko na nadcházejícím BVK Czech Open 2017, které se bude konat 14. - 15. října 2017 v ZKO Louny. Své svěřence bude jako vždy doprovázet vedoucí reprezentace BVK – národní koordinátor BVK pan Anton Šabík.

Souboj generací

BVK je jeden z mála kynologických sportů, kde se na vrcholové soutěži setkává hned několik generací psovodů. A tak za zmínku rozhodně stojí i tito dva účastníci mistrovství:

Nejstarší závodník mistrovství – Michal Sidor, 72 let (7. místo v kategorii muži nad 40 let)

Nejmladší závodník Mistrovství – Hana Harbaľová, 10 let (5. místo v kategorii žačky do 15 let)

 

A na závěr nezbývá než popřát hodně štěstí přespříští víkend!

Kateřina Houšková

Foto: Mgr. Peter Nevolný

 

 

 

 

Kam dál ...