Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Křest knihy o mantrailingu přímo v muzeu Policie? Také se nad tím pozastavujete? Pokud patříte mezi zasvěcené, tak jistě ano. Avšak věřte, že zázraky se dějí a tato akce opravdu proběhla v duchu příjemného přátelského setkání „starých“ kynologických bardů. A my jsme byli u toho!
Asi je jasné, že nešlo o lecjaký křest, ale o první knihu o mantrailingu, tedy účinnou metodu vyhledávaní osob podle individuálního pachu. Publikace je psaná česky a jejím autorem není nikdo jiný než Ing. Lubomír Satora. To je člověk s tímto odvětvím úzce spjatý a také ten, kdo za tuto disciplínu všemi silami „bojuje“ od samotného začátku a snaží se ji prosadit jako plnohodnotnou v rámci Integrovaného záchranného systému u nás. A teď už se konečně blýská na lepší časy.
Knihu vydalo nakladatelství Grada již koncem roku 2020, ale vzhledem k situaci s korona krizí nejen u nás v České republice bylo nutné křest odložit. Než se však pustíme do vyprávění o akci samotné, dovolíme si vám dílo trochu přiblížit. Základy Mantrailingu: výcviková příručka pro začátečníky je první publikací svého druhu u nás. Zabývá se teorií vyhledávání osob podle individuálního pachu, což je poněkud odlišnou metodou výcviku. Psovod totiž využívá vrozených schopností psa najít pachové stopy. Nesnaží se mu vnutit „lidský“ pohled na věc, psa plně respektuje, věří mu, snaží se mu porozumět, správně číst jeho chování a spolupracovat s ním tak, aby ve výsledku splnil přesně to, co se od něho očekává a tím je nalezení pohřešované osoby.
Knihu si můžete zakoupit zde: Grada.cz
V pátek 24. září 2021 se v muzeu Policie ČR v Praze odehrál nejen křest báječné kynologické knihy, ale také dostaveníčko široké plejády významných kynologických osobností z Čech, Moravy i Slovenska. A redakce eCanis také patřila mezi pozvané, což jsme si všechny opravdu užily.
Výborně zorganizovanou akci moderoval odborník na slovo vzatý pan plk. Ing. Bc. Jiří Rulc, Ph.D., v. v. Už jen jeho osoba v pozici moderátora slibovala, že to všechno bude více než zdařilé. Mezi řadu velice zajímavých hostů zvučných jmen bezesporu patřili RNDr. Vladimír Ďurišin, ředitel odboru služební kynologie a hipologie PPZ SR v letech 1993 – 2011, Eva Čečil světově uznávaná antrokynoložka, lektorka kynologie a spolupracovnice FBI, Hana Böhme, která se věnuje výcviku psů pro vyhledávání živočišných komodit na pomoc v boji proti pašerákům živočišných komodit v Africe, dále plukovník Josef Růžička, v. v., bývalý velitel Veterinární základny Grabštejn, Zdeněk Babor nestor kynologie, rozhodčí z výkonu Bc. Stanislav Beníšek nebo také usměvavá bývalá dlouholetá šéfredaktorka časopisu Pes přítel člověka Mgr. Zuzana Trankovská a mnoho dalších.
Ovšem to nejlepší mělo teprve přijít. V momentě, kdy do sálu vstoupil stále ještě vitální a dobře naladěný nyní už devadesáti sedmiletý legendární Ing. Karel Hartl, zakladatel plemene československý vlčák a autor mnoha odborných publikací, to mezi přítomnými jen zašumělo. Všichni povstali a potleskem přivítali tuto nezapomenutelnou ikonu československé kynologie. A i my jsme měly možnost s ním po skončení úvodní ceremonie prohodit pár slov a na památku se společně vyfotografovat. Tedy klobouk dolů, vážení!
Po skvělém úvodu a představení křtěné publikace Ing. Jiřím Rulcem se slova ujal sám autor knihy pan Ing. Lubomír Satora. Povyprávěl nám nejen o svém díle a práci, která za sestavením takového materiálu stojí, ale rovněž o činnosti RESDOGS (www.pohresujeme.cz) a mantrailingu jako takovém. Na řadu přišla také premiéra nového promo videa, které se zobrazuje v úvodu tohoto článku. Jedná se autentický průřez toho, co všechno se může v běžném životě stát, že stačí zlomek sekundy a dítě nebo i senior se mohou lehce ztratit nejen někde v lese, ale třeba také v rušném městě. A pak přichází vycvičený pes, který, dostane-li se na místo včas, může významně pomoci. A co si budeme povídat, v těchto okamžicích jde většinou o život a svou roli hraje právě čas.
Ještě před samotným křtem padlo z publika pár trefných dotazů a postřehů, ale pak už nebránilo nic tomu pustit se do toho, kvůli čemu jsme se na místě hlavně všichni sešli.
A jak už to tak bývá, každá kniha má své kmotry. A nebylo tomu jinak ani v tomto případě. Této čestné role se zhostili paní Eva Čečil, RNDr. Vladimír Ďurišin a tím třetím měl být původně pan plk. Mgr. Petr Kozák, který se však nakonec nemohl dostavit a tak jej zastoupil pan plk. Ing. Bc. Jiří Rulc, Ph.D., v. v. Každý ze tří jmenovaných pronesl pár slov k tématu a do budoucna popřál nejen knížce, ale i samotnému mantrailingu jen to dobré. A pak už jen bouchlo šampaňské a cinkaly skleničky.
Po skončení úvodního programu jsme byli všichni pozváni do místního „sklípku“ na něco dobrého k jídlu, k pití a k posezení se stejnou „krevní skupinou“. Každý tak měl možnost pohovořit nejen s autorem knihy Lubošem Satorou, ale pozdravit se s přáteli nebo se seznámit s dalšími významnými hosty. A že těch témat na povídání bylo!
Za naši redakci bychom velice rády poděkovaly nejen za pozvání a možnost být prostě u toho, ale také za záslužnou a veřejně prospěšnou činnost, kterou Lubomír Satora se svým týmem provádí a dále formou osvěty i šíří. Díky za všechny ty zásahy, zachráněné životy a naději, kterou dal potřebným lidem. Ani přes všechny nástrahy a překážky, které mu stály v cestě, se nebál „plavat proti proudu“ a došel i tento dlouhý předlouhý trail až do konce a hlavně konečně NAŠEL.
Redakce eCanis
Foto: Redakce, yascha design
Anketa Kynolog roku 2019 zná své vítěze. Během slavnostního galavečera, který se konal 22. ...
ReportážeKonference Pejskárium je za námi a vy se nyní můžete seznámit s tím, jak to celé probíhalo ...
Reportáže