Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Základní povely, kterým by měl pes rozumět…

Souhlasíte, že v momentě, kdy si pořídíme štěňátko, se nám hlavou honí spousta otazníků? Jak se o našeho mazlíčka nejlépe postaráme? Bude se mu u nás líbit? Jak jej zvládneme vychovat? V žádném případě není kam spěchat, vše chce čas a trpělivost. Ovšem se základními povely, kterým by měl pejsek rozumět, bychom neměli příliš dlouho otálet!


Základní povely, kterým by měl pes rozumět…
Vsepropejska.cz 18.4.2021 15782x Začínáme

Stejně jako je mnoho lidí a mnoho chutí, tak je i mnoho způsobů, jak svého psa naučit některým z požadovaných povelů. Tentokrát nám autoři následujícího článku představí metody, které už možná nepatří k těm nejpopulárnějším, avšak jsou stále účinné a v minulosti popisované v mnoha knihách o výcviku od nejlepších kynologů té doby. Nakonec podobný styl byl používaný jak vojenskými složkami, tak i Svazarmem. Kdo z vás ví, o co jde?

Harmonické soužití

Základní povely, kterým by měl pes rozumět…

Říká se, že pes je nejlepším přítelem člověka. Toto rčení pejsek mnohými svými činy i potvrzuje, ale ne vždy je vše tak růžové, jak si zpočátku představujeme. Pokud nevěnujeme dostatek času výchově, místo roztomilého a společenského mazlíčka můžeme mít doma doslova neřízenou střelu. Pejsek bez jakéhokoliv režimu bývá těžko zvladatelný, někdy až agresivní. Na procházce utíká za ostatními příslušníky svého druhu a nereaguje ani na jeden základní povel. Ano, právě základní povely jsou klíčem k harmonickému soužití.

Výcvik k poslušnosti

Pravidelným výcvikem k poslušnosti si vzájemně ujasníme role. Pes by mě pochopit, kdo je pán a kdo je pes. Při výcviku jednotlivých povelů je důležitá vzájemná důvěra, trpělivost a především pozitivní přístup.

Základní pravidla výcviku

Základní povely, kterým by měl pes rozumět…

Aby byl výcvik efektivní, je potřeba dodržovat alespoň tato základní pravidla:

Psa by měl cvičit pouze jeden člen rodiny, na jehož požadavky a nároky si pejsek zvykne.

Nikdy neměníme názvy povelů, snažíme se udržovat stále stejnou intonaci hlasu.

Před výcvikem pejska vyvenčíme a pohrajeme si s ním.

Nikdy necvičíme v příliš rušném prostředí.

Výcviku povelů věnujeme maximálně pět minut, poté necháme pejska proběhnout.

Nekřičíme, ani psa fyzicky netrestáme.

Za každý úspěch psa odměníme.

Základní povely

KE MNĚ

S výcvikem tohoto povelu začněte v momentě, kdy si již váš kamarád zvyknul na své jméno. Opět mějte pejska na vodítku. Nejprve zavolejte jeho jméno, pokud se rozběhne směrem k vám, přidejte povel KE MNĚ. Občas se stane, že ho cestou něco zaujme, v tu chvíli slabě zatáhněte za vodítko a přinuťte jej doběhnout až k vám.

SEDNI

Při výcviku tohoto povelu začínáme z pozice ve stoje. Pejska si postavíme vedle levé nohy a připneme jej na vodítko. Pravou rukou držíme vodítko napnuté směrem vzhůru. Levou ruku položíme psovi na záď a jemně stlačíme, nejlépe v oblasti slabin. Opakujeme při tom povel „SEDNI“.

Víte, že...?

Metoda, při níž si psa upravujeme mechanicky – rukou, tělem apod., je vlastně určitou metodou tvarování?  Přesně se však nazývá modelování.

LEHNI

Občas potřebujeme dostat pejska do pozice vleže. Typickým příkladem je návštěva veterináře. Při výcviku povelu „LEHNI“ vycházíme ze sedu. Pokud pejsek sedí, opatrně jej vezmeme za přední tlapky a natáhneme. Jemně jej zatlačíme v oblasti kohoutku a zřetelně vyslovíme povel „LEHNI“.

Víte, že...?

Tento způsob výcviku psa a mnohem více je skvěle popsáno v knize „Pes a jeho výcvik“ od autora Jozefa Hrušovského a kolektivu z roku1984.

Vsepropejska.cz – Specialista na chovatelské potřeby zejména pro malé a střední psy

Doporučujeme z našeho e-shopu
Legendy československé kynologie
Skladem
ZB000002
od 129
Novinka
Sušené krůtí krky
ZB000462
od 20
Novinka
Sušené hovězí plíce
ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce
ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Vyberte barvu
Obojek SOFTY
ZB000096
od 0
Kam dál ...


    Podobné články