Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Začínáme barfovat – Proč přidávat kosti?

Slyšíte pořád o tom, že barfaři přidávají do stravy i syrové kosti a vás to tak trochu děsí? A víte, proč jsou tak důležité, a že psovi vlastně žádné nebezpečí nehrozí? Podrobnosti vám nabízí následující článek…


Začínáme barfovat – Proč přidávat kosti?
Iva Hažmuková 23.11.2018 2426x BARF

Dotaz: Další tak zvanou samostatnou kapitolou při krmení syrovou stravou je přidávání kostí a kolem toho panujících pověr a zbytečných strachů. Proč je tedy nutné zařazovat psům do jídelníčku tuto složku, jak často a hlavně jak to dělat správně?

Přirozený zdroj minerálů

BARF Kosti jsou přirozeným zdrojem vápníku, a proto to bez nich nejde. Je v podstatě jedno, zda zvolíme formu namletých kostí v mase nebo cvičíme žvýkací svaly našeho psa hryzáním celých kostí. Rozdíl samozřejmě je, zda je pes schopen danou kost opravdu sežrat. Dáme-li čivavě hovězí holeň, těžko můžeme očekávat, že zmizí jinak než přirozeným rozkladem (a ten trvá hezkých pár let). Potom stěží můžeme započítávat takovou kost do krmné dávky, ale přeřadíme jí do sekce hračky – pobaví, ale výživová hodnota žádná. Je dobré si uvědomit, že čistá svalovina má kromě zoufalého nedostatku minerálů i projímavé účinky, takže kost působí nejen proti demineralizaci, ale také pravděpodobně zachrání náš nový béžový koberec od hnědé pohromy.

Kdy a jak začít?

BARF Velmi frekventovanou otázkou je, kdy při přechodu na syrovou stravu kosti začít podávat. Můžeme je beze strachu zařadit hned od začátku, jen to nesmíme přehnat s množstvím, aby se pes tzv. nezacpal. Množství kostí v běžných mletých masech odpovídá obecně běžnému průměru požadovanému pro ty nejlepší výsledky. Často se nás lidé ptají, proč jako výrobci neděláme hovězí s kostí. Jednoduše proto, že rozdrtit hovězí syrovou kost na dostatečně malé kousky je takřka nemožné a o uvařenou při tomto druhu stravy vlastně nestojíme (i když ta se drtí podstatně lépe).

Kosti pouze syrové!!!

BARF Okolo kostí panuje neustále mnoho pověr a stigmat o desítkách psů s propíchnutými hrtany, střevy apod.  Může se to stát? Ano, ale je to stejně pravděpodobné, jako že budete brát jackpot ve sportce. Je daleko pravděpodobnější, že vám vašeho miláčka přejede auto, nebo otráví naštvaný soused, kterému stále očůrává pneumatiku na jeho plechovém pokladu. Ovšem pozor, hovoříme zde pouze o kostech v syrovém stavu! Opravdu nebezpečná je pro trávicí trakt psa tato dobrota jakkoliv tepelně upravená!  Tak směle do toho a dobrou chuť, hafani!

BARF Foto: archiv Kristýny Koubové
http://www.masoamos.cz

Zajímalo by vás něco týkající se přirozené syrové stravy psů? Neváhejte nám svůj dotaz napsat na redakce@ecanis.cz!
Budeme se těšit.

Kam dál ...