Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Začínáme barfovat – Jak správně krmit březí a kojící fenu?

Chystáte se na krytí své fenky, barfujete a řešíte, jak správně krmit v době březosti a těsně po porodu? A nevíte, čeho se třeba vyvarovat? Tak právě pro vás je určen následující článek!


Začínáme barfovat – Jak správně krmit březí a kojící fenu?
Kristýna Koubová 29.1.2019 3801x BARF

Dotaz: V životě psů jsou různá období, kdy je nutné stravu oproti normálu nějakým způsobem upravit. Jedním z nich je i období březosti a také po porodu v době kojení. Jak tedy nejlépe sestavit krmnou dávku pro fenku v tomto případě? A jsou potřeba i nějaké doplňky?

Březost a potažmo kojení je určitě pro každý organismus zatěžkávací zkouškou, ale netřeba se toho nějak děsit. Přes veškeré změny je to období normální, fyziologické a z pohledu zachování druhu také nezbytné. Bez něho prostě další generace nebudou.

Jednoduchosti je krása

Začínáme barfovat – Jak správně krmit březí a kojící fenu?

Každopádně, jak už to tak bývá, čím více tohle období jako chovatel řešíte, tím pravděpodobněji se dopustíte chyb. Už naše babičky říkaly, že v jednoduchosti je krása a čím víc se s h…. mažeš, tím víc smrdí. První polovinu březosti je ideální neřešit vůbec. Krmnou dávku neměnit, zátěž ponechat v normále, snad se jen vyhnout nějakým enormním sportovním výkonům. Příroda není hloupá a ví, že kdyby fena žila v přírodě, těžko si může dva měsíce březosti hodit nožky na stůl a cpát se horem dolem. Musí si ulovit obídek, ubránit si to své územíčko a celkově nemůže očekávat žádné úlevy. Stejně bychom se měli chovat i k našim budoucím maminám. Omezení pohybu a navýšení množství krmiva bude mít celkem jasný důsledek – budoucí mamina začne tloustnout, ztratí kondici a to může snadno vést k obtížím při porodu.

Příroda není hloupá a ví, že kdyby fena žila v přírodě, těžko si může dva měsíce březosti hodit nožky na stůl a cpát se horem dolem.

Řiďme se zdravým rozumem!

Začínáme barfovat – Jak správně krmit březí a kojící fenu?

V druhé polovině březosti začneme pomalu zvedat krmnou dávku. Těžko říci o kolik. Je dobré se řídit zdravým rozumem a např. předpokládaným počtem budoucích štěňátek. Pokud fenka čeká jedno až tři štěňata, pak se množství krmiva zvedne opravdu jen trošku. Pokud ovšem budoucí mamina připomíná vzducholoď, pak můžeme přikrmovat více. Obzvláště ke konci březosti je potom vhodné rozdělit krmení na více dávek během dne, protože místa v břiše ubývá. Chovatelé také s oblibou přidávají březím fenám vápník – těžko mohou udělat něco horšího. Paradoxně právě vysoké dávky vápníku v době březosti mohou po porodu vést k poporodní eklampsii (lidově odvápnění), což je stav přímo ohrožující život psí maminy. I když nejohroženější jsou fenky malých plemen, obzvláště když jim příroda nadělila četné potomstvo, v nebezpečí mohou být i všechny ostatní feny.

Chovatelé také s oblibou přidávají březím fenám vápník – těžko mohou udělat něco horšího...

Po porodu lze krmit „horem dolem“

Začínáme barfovat – Jak správně krmit březí a kojící fenu?

Porod je věc únavná a tak není od věci podat čerstvé rodičce hned po porodu něco na posilněnou. Syrovým vajíčkem nebo tvarohem se zamíchanou lžící medu určitě potěšíme. A teď konečně nastává doba, kdy naši matku můžeme krmit „horem dolem“. Také teprve teď nastává ta správná doba na přídavek vápníku a to ideálně ve formě citrátu. Obzvláště u početných vrhů platí – je jedno kolik (tím míněno spíš více než méně), je jedno co, hlavně když to chutná a čubina se cpe! Tak přejeme hodně buclatých mimin a spokojených čtyřnohých mamin!

Foto: archiv Kristýny Koubové, Jitka Metličková
http://www.masoamos.cz

Zajímalo by vás něco týkající se přirozené syrové stravy psů? Neváhejte nám svůj dotaz napsat na redakce@ecanis.cz!
Budeme se těšit.

Kam dál ...


    Podobné články