Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Začínáme barfovat – Jak poskládat krmnou dávku?

Začínáte krmit syrovou stravou a nejste si jistí, jak sestavit optimální krmnou dávku pro svého psa? Tak právě tímto tématem se zabývá naše barfařská poradna. Není to ale jen tak a je třeba i jistá dávka intuice…


Začínáme barfovat – Jak poskládat krmnou dávku?
Iva Hažmuková 21.9.2018 2119x Zdraví

Dotaz:
         Jak nejlépe při krmení syrovou stravou poskládat krmnou dávku, aby pes dostal všechno, co jeho organismus potřebuje? Jde to případně alespoň přibližně nějak spočítat?

Na tuto otázku není úplně snadná odpověď.

barf Obecně se tvrdí, že ideální poměr je 70 : 30 procentům ve prospěch masa, ale není to zdaleka tak jednoduché. U rostoucích a vysoce zatížených zvířat se můžeme dostat až na 90 : 10 procentům, stejně tak jako u starších nebo nemocných na 40 : 60 (a tady vítězí přílohy). I když se podíváte na obsahy jednotlivých nutričních hodnot u „vyvážených“ krmiv (průmyslově vyráběných), zjistíte, že co výrobce to jiný názor a jiné tzv. vyvážení. 

Obecně by mělo platit, že čím větší zátěž vyvíjená na organismus (ať jde o růst, línání, extrémní životní podmínky nebo vrcholový sport), tím větší potřeba bílkoviny a tuku oproti vláknině a zase naopak – čím pohodlnější má pejsek život, tím více kytiček, coby nositelů vlákniny by měl najít ve své misce. To je právě nemalým problémem jak barfařů – uživatelů, tak i výrobců, kteří nabízejí různé tzv. komplety a většinou se nejedná o nic jiného než o prosté smíchání sedmi dílů masa a tří dílů příloh. Většině psů to naštěstí příliš nevadí a díky pestrosti krmné dávky i prohřeškům pánečků (kdo z nás těm chlupatým potvůrkám něco dobrého mimo krmení nepodstrčí) v důsledku dostanou vše, co potřebují. 

Pestrost stravy…

barf Pestrost ale nemusí znamenat, že do misky dáme každý den něco jiného. Máme spoustu klientů, kteří krmí relativně omezenou skladbou krmné dávky a plně jim to vyhovuje.  Pokud se týká nespočtu nabízených doplňků, jsou ve většině případů zbytečné, ale spousta majitelů si bez nich nedokáže krmení vůbec představit. Naštěstí drtivá většina komponentů obsažených v podobných přípravcích je rozpustná ve vodě, a tak nadbytek pes prostě odstraní z těla močovými cestami bez následků na zdraví.

Každopádně  BARF je o intuici…

barf …a pokud si páníček začne klást příliš mnoho dotazů a o všem sáhodlouze přemýšlet, pak je větší šance na chybu než u lidí, kteří nad vším nehloubají. Pokud pes nedostane některý den kosti, určitě nebude mít deficit vápníku. Také není nutné, aby se cpal dršťkami, kousal velké kusy masa (spousta psů upřednostní mleté maso před kusovým a bez újmy na zdraví) a spoustu dalších „nutností“, s nimiž se v nejrůznějších poradnách setkáte.  Psi mají stejně jako lidé nejrůznější chutě a potravní preference a mělo by se k nim přihlížet. Spousta lidí také nerada brokolici, špenát či ovesnou kaši a přesto se bez těchto (bezesporu zdravých potravin) celý dlouhý život obejdou.

Máme něco, čím jsme jedineční…

barf Jsou ale situace, kdy z jakéhokoli důvodu potřebujeme, nebo chceme mít jistotu, že náš chlupatý miláček dostane vše přesně tak, jak má. Toho rozhodně nedocílíme poměrem 70 : 30, to je výrazně složitější. Jedná se o obsahy bílkovin, tuků, vlákniny; poměr vápníku a fosforu atd. V tomto ohledu máme něco, v čem jsme jedineční – naši výživářku.  Má vytvořen počítačový program, s jehož pomocí jsme schopni sestavit skutečně kompletní krmivo pro danou kategorii psů. Komponenty se snažíme používat co nejjemnější k psímu trávení i imunitnímu systému. Stále se nám rozrůstá řada klientů, kteří odebírají primárně právě tuto řadu Best Balance (BB) a reakce jsou nad očekávání. Jako vždy, ani tato řada nemusí chutnat každému strávníkovi, ale drtivá většina reakcí je více než pozitivní. V tuto chvíli máme řadu pro štěňata a dospělé s hovězím nebo kachním masem, ale další varianty se připravují.

barf Foto: archiv Kristýny Koubové a firmy Maso od Amose, Mirka Štárková
http://www.masoamos.cz

Zajímalo by vás něco týkající se přirozené syrové stravy psů?
Neváhejte nám svůj dotaz napsat na redakce@ecanis.cz!
Budeme se těšit.

Kam dál ...


    Podobné články