Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Začínáme barfovat – Co do misky nedávat?

Také už jste se nemohli dočkat oblíbené rubriky o krmení přirozenou stravou? Většinou se v ní zabýváme tím, co a jak pejskovi dávat. Tentokrát se ovšem budeme zabývat tématem naprosto opačným. Které potraviny tedy raději ne?


Začínáme barfovat – Co do misky nedávat?
Iva Hažmuková 22.10.2018 2269x BARF

Vyznat se lze celkem snadno…

Je po něčem vašemu psu špatně? Pak je to pro něho rozhodně nevhodné. Vím, zní to zjednodušeně, ale taková je pravda. Existují běžně dostupné seznamy potravin, které jsou pro psy údajně nevhodné, ba přímo nebezpečné, ale většinou nevychází ze zkušeností, ale z jakýchsi předpokladů dle obsahu různých látek.

Čeho je moc, toho je příliš!

barf Například takový česnek. Jsou chovatelé, kteří na něj nedají dopustit a naprosto pravidelně jej po dlouhá léta svým psům přidávají do mističek. Na druhé straně právě česnek často vévodí tabulkám nebezpečných poživatin pro čtvernožce. Tak bychom mohli pokračovat. Spousta našich psů zbožňuje hroznové víno a je jim naprosto ukradené, že by pro ně dle některých poznatků mělo být nebezpečné. Samozřejmě čeho je moc, toho je příliš a pokud to náš hafan výrazně přežene s konzumací byť i jinak zdravého mlsání, může očekávat pěkný břichabol a my noční tanec s mopem, či návštěvu veteriny. Oblíbené téma čokoláda, přesně spadá do tohoto vzorce. Babičky pekinéz si vesele dopřával každý večer půl krabičky lentilek a dožil se krásných osmnácti let. Můžeme polemizovat o obsahu čokolády v těchto barevných peckách, ale vzhledem k tomu, že naši chlupáčci většinou milují vše sladké, pravděpodobně nesežerou čtvrtkilovou 70% hořkou čokoládu, přestože je vážně kvalitní.

Je to o odolnosti zažívání

barf Stejně jako u lidí i každý pejsek má osobitý přístup k zdravému stravování a pak už záleží jen na odolnosti jeho zažívacího systému, jak si s přísunem ne vždy úplně ideálních potravin poradí. Jednou z největších lahůdek našeho Dáci jsou špinavé ponožky. Je ochoten je pozřít kdykoliv a obávám se, že není limitován množstvím. Přesto vesele prospívá. Zřejmě je to tím, že špinavé fusekle nefigurují na žádném varovném seznamu. Možná bych ráda upozornila na látky výrobcem určené k dezinsekci a deratizaci, ty dokážou být nebezpečné v devadesáti devíti případech ze sta. Ale pro klid duše, předpokládejme, že by se pesani neměli přecpávat výše zmíněnou čokoládou, houbami, avokádem, zkvašeným ovocem, zeleninou s vyšším obsahem lykopenu (papriky, rajčata apod.), nadýmavými potravinami, hrozinkami, cibulí, syrovými bramborami apod.

barf Foto: archiv Kristýny Koubové, Michaela Weidnerová, Jitka Metličková
http://www.masoamos.cz

Zajímalo by vás něco týkající se přirozené syrové stravy psů?
Neváhejte nám svůj dotaz napsat na redakce@ecanis.cz!
Budeme se těšit.

Kam dál ...