Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Zábava i sport pro všechny – to je nosework! 1. díl

Víte, že jedním z takzvaně nových kynologických sportů, který si hodně rychle získává mezi pejskaři své místo, je právě nosework? A pokud jste jeho příznivci nebo se chystáte v dohledné době začít, máme tu pro vás takový malý seriál!


Zábava i sport pro všechny – to je nosework! 1. díl
Pavla Dorničová 2.9.2016 4941x Nosework

Čichání je pro psa přirozenou činností, a tak není divu, že díky těmto schopnostem nám nejen pomáhá v praxi, ale také se z toho stala skvělá zábava, která těší nejen psy, ale i nás, jejich páníčky. A jednou z pachových disciplín je právě nosework.

O co jde?

Zábava i sport pro všechny – to je nosework! 1. díl

Název nosework odpovídá přesně tomu, co tato činnost znamená, tedy práce nosem. Tento nový psí sport vychází z té nejpřirozenější schopnosti všech psů – čichu. Čich je pro psy nejdůležitějším smyslem a mají ho po tisíciletém používání vybroušený k nejvyšší dokonalosti. Fungující čich mají již dva dny stará štěňata, která jsou ještě hluchá a slepá, a čich je často také tím posledním smyslem, který starým psům ještě funguje.

Čich je pro psy nejdůležitějším smyslem a mají ho po tisíciletém používání vybroušený k nejvyšší dokonalosti!

Psí nos pro nás „pracuje“ od nepaměti!

Zábava i sport pro všechny – to je nosework! 1. díl

Psího čichu využívá člověk od nepaměti, a to ke stopování zločinců, hledání ztracených a zavalených lidí, vyhledávání různých specifických pachů (drogy, výbušniny, akceleranty hoření, ale i tabák, bankovky, ohrožené druhy zvířat a výrobky z nich), identifikaci totožného pachu při kriminalistické praxi a mnoha dalšími způsoby. Někteří psi jsou i schopni čichem odhalit nádor v těle.

Nosework vychází z praxe vyhledávání a označování specifických pachů, které pes zná (má je imprintované). 

Kde se vzal, tu se vzal...

Zábava i sport pro všechny – to je nosework! 1. díl

Tento sport pochází z USA a u nás byly první semináře uspořádané až v roce 2014. Od té doby byl vytvořen národní zkušební řád, pořádají se zkoušky a soutěže a nosework se těší stále větší oblibě. Není divu. Hlavním mottem tohoto sportu je zábava a využívání přirozených schopností psů. Cílem hry je zabavit a pobavit psa, díky čemuž bude spokojený i jeho páníček. Trénovat můžete doma, na zahradě, ale i na procházkách. Nepotřebujete žádné speciální zázemí nebo potřeby, pouze pachové vzorky a dobrou náladu. Náš zkušební řád nabízí jako standardní vzorky skořici a pomerančovou kůru, tedy suroviny běžně dostupné a také levné.

Hlavním mottem tohoto sportu je zábava a využívání přirozených schopností psů!

Pro koho je vhodný?

Zábava i sport pro všechny – to je nosework! 1. díl

Je to sport pro všechny, mladé či staré, rychlé či pomalé, malé či velké, každý se může uplatnit. Jednotlivé zkoušky vychází z reálných situací, mají různé zaměření a kladou různé nároky na zkoušený tým tak, aby si každá dvojice našla to, co je bude bavit, a pro co mají nejlepší předpoklady. V tomto sportu se nehraje na krásu, body či vteřiny, tady platí jen to samé, co v reálu,  našel – nenašel.

Jaké jsou tedy v českém noseworku možnosti?

Zkušební řád rozlišuje čtyři výkonnostní kategorie a čtyři typy prostředí, ve kterých jsou vzorky ukryté, v každém prostředí můžete postupovat od základního stupně Z do nejvyšší třídy 3.

Takže suma sumárum…

NW-N (nature) – přírodní prostředí (např. les, louka, pole)

NW-U (urban) – prostředí, ve kterém se pohybuje a pracuje člověk, a kde jsou stopy jeho činnosti (vybavené místnosti, stodoly, zahrady s harampádím, skládky a skladiště, parkoviště, zříceniny hradů, náměstí, ulice...)
NW-W (water) – vyhledávání ve stojaté i tekoucí vodě

NW-D (discrimination) – rozlišování v řadách předmětů a osob

 

V každém prostředí jsou stupně obtížnosti, takže například NW-NZ, NW-N1, NW-N2, NW-N3. V jednotlivých stupních obtížnosti se pracuje se stále složitějšími úkryty, větším prostorem a větším počtem vzorků a přítomností „rušivek“ (například potravy).

 

Označovat nalezený vzorek pes může jakýmkoliv způsobem, pouze ho nesmí vzít do tlamy a nesmí ho vyhrabat. Tedy může označit sednutím, lehnutím, „zamrznutím“ apod.

Více informací o tomto sportu a dění kolem něj najdete zde: http://www.noseworkcz.net/nosework/

Věnujete se tomuto sportu? Pokud ano, napište nám do redakce své zkušenosti, proč jste si vybrali právě tuto aktivitu, či se nám pochlubte se svými úspěchy a nezapomeňte také poslat fotku nebo video svého pejska. Ty nejlepší příspěvky rádi zveřejníme.

Foto: Pavla Dorničová, archiv redakce

Kam dál ...