Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Z poradny ČMKU – 9. díl

Pojďte si společně s námi opět rozšířit své znalosti tak, abyste mohli bez problémů proplouvat v „bouřlivých“ vodách té naší milované pejskařiny. Tentokrát tu pro vás máme zase něco z chovu a zase něco z výstav. Těšíte se?


Z poradny ČMKU – 9. díl

Mluvčí ČMKU paní Vladimíra Tichá je v rámci naší kynologie velmi uznávanou osobností s řadou praktických i odborných dovedností. Ne nadarmo má tedy mimo jiné na starosti poradnu na stránkách naší střešní organizace, ve které s nadhledem sobě vlastním odpovídá na nejrůznější dotazy majitelů a chovatelů psů. A my jsme pro vás opět vybrali pár těch zajímavých…

Externí odchov vrhu v zahraničí 

Z poradny ČMKU – 9. díl

Dobrý den, jsem spolumajitelem feny, která byla exportována do Velké Británie a v dané zemi splňuje podmínky pro chov pro dané plemeno. Jelikož jsem spolumajitelem, rád bych jeden její vrh odchoval pod svou CHS. Štěňata by se narodila v zahraničí, v bydlišti druhého spolumajitele. Je možné taková štěňata zapsat pod mou chovatelskou stanici a vystavit jim české PP se jménem mé CHS? Bylo by nutné fenu dovézt do ČR a absolvovat s ní bonitaci i zde, i když se nejedná o zapůjčení chovné feny vzhledem k tomu, že jsem spolumajitelem s právem chovu. Děkuji.

Dobrý den, váš dotaz se dá rozdělit na dvě části. Je čistě věcí chovatelského klubu a jeho předpisů, zda uznává chovnost získanou v zahraničí nebo zda bude požadovat splnění v ČR platných podmínek pro zařazení do chovu. Druhá část problému se vztahuje k předpisům FCI. Podle nich musí být vrh zapsán v zemi, ve které se narodil. Výjimku na základě dohody obou států může povolit P ČMKU.

Vladimíra Tichá

Poplatek za vystavení PP 

Dobrý den, zaslala jsem na ČMKU zpět přidělená zápisová číslo s kódy čipů s příslušnými potvrzeními po přejímce vrhu. U jednoho štěněte potřebuji PP do zahraničí. Platím poplatek předem, nebo po vystavení přijde na dobírku? Za ostatní PP do ČR platím přímo ČMKU nějaký poplatek, nebo stačí poplatek uhrazený klubu? Děkuji.

Dobrý den, vše přijde jako dobírka a plemenné knize se platí za všechny vystavené PP. Vladimíra Tichá

Chovatelská stanice 

Z poradny ČMKU – 9. díl

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je možné založit si chovatelskou stanici, když ještě není fena uchovněná s tím, že jsme sice už byli na bonitaci, ale ta byla odložena s doporučením, že naše fenka je menší, a ať ji dáme ještě chvilku, aby se tzv. dodělala. Takže předpokládám, že později uchovněná bude.

Dobrý den, registrace chovatelské stanice není vázaná na majitelství chovné fenky. V podstatě si můžete registrovat chovatelskou stanici i v době, kdy žádného psa nemáte. Uděláte dobře, pokud to budete dělat s předstihem. Registrace jde přes FCI a nějakou dobu to trvá.

Vladimíra Tichá

Průkaz původu štěněte s vadou

Z poradny ČMKU – 9. díl

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda štěně, jehož oba rodiče mají PP u FCI, má právo mít také PP, i když má nějakou již nyní patrnou vadu, která neumožňuje jeho uchovnění. V jakých případech není možné dát štěňatům PP, i když rodiče PP mají? Děkuji moc.

Dobrý den, v rámci chovu psů s PP zastřešeného FCI platí v ČR u jednotlivých plemen požadavek na to, aby rodiče štěňat, která mají mít PP, splňovali takzvané podmínky pro zařazení do chovu. V praxi to znamená, že psi i fenky, pokud jejich potomstvo má mít PP, musí splňovat určitá kritéria. Ta se v rámci jednotlivých plemen liší a jejich součástí je hodnocení exteriéru, zdravotní vyšetření zaměřené na dědičně podmíněné choroby a otázka povahy. Pokud pes nebo fenka podmínky pro zařazení nesplní, nemůže jejich potomstvo získat PP.

Vladimíra Tichá

Český junior šampion 

Dobrý den, 8. dubna jsme splnili podmínky pro udělení titulu Český junior šampion (3x CAJC). Hned na výstavě jsem si nechal zapsat tento titul do PP. Kdy se mi zobrazí získání tohoto titulu v Dogoffice? Nebo co proto musím případně ještě udělat?

Dobrý den, do Dogoffice a plemenné knize hlásí majitel psa získané šampionáty sám. V případě Dogoffice pro potřeby hlášení na výstavy nemusí být doklad o získání titulu Junior šampion uveden, neboť tento titul neopravňuje pro zařazení do třídy šampionů nebo vítězů.

Vladimíra Tichá

Vystavování kastrované feny 

Z poradny ČMKU – 9. díl

Paní Tichá, rád bych znal váš názor na vystavování kastrovaných fen na výstavách se zadáváním titulu CAC. Psa nevystavím, nemá varlata, na feně to ale nepoznám. Jenže kastráti mají výhodu u dlouhosrstých plemen, poněvadž srst celoročně mají. Nehárají, ani nelínají a nemají štěňata. Na výstavy mohou stále. Rozhodčí zadají lepší známku obvykle feně v srsti než v línání. Může se stát, že chovná fena přijde o titul a možnost uvedení šampionátu v PP pro svá štěňata a majitel kastrované feny se raduje. Chápu, že někdo jezdí rád po výstavách, tak co třeba vystavování kastrovaných jedinců povolit pouze na oblastních a krajských výstavách, kde se nezadává CAC nebo jen ve veteránech. Nebo možnost odebrání titulu CAC při porušení? Povinnost kastraci zapsat od PP, informovat klub aj. Nechci házet všechny majitele kastrátů do jednoho pytle, ale jen ty, co neberou ohled. Neuděláte v tom nějaké kroky do budoucna? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, požadavek na to, že pes musí mít obě varlata plně sestouplá v šourku, je součástí snad všech standardů a je oprávněný. Kryptorchismus nebo monorchismus mají dědičný podklad a je třeba tento typ vady z pohledu dalšího chovu přísně penalizovat. Vrozená absence vaječníků u fen je raritou a na výstavě ji stejně neodhalíte. Požadovat zápis kastrace feny do PP je asi neprosaditelné a úplně s vámi nesouhlasím v pohledu na srst kastrátů. Ta bývá často štěněčí, tedy příliš neodpovídající standardu. Jinak vás ale chápu. Fena využívaná v chovu těžko konkuruje fenám, které mateřství nepoznamená.

Vladimíra Tichá

 

Michaela Weidnerová

Ilustrační foto: Pixabay

Zdroj: www.cmku.cz

Redakčně upraveny drobné gramatické chyby a stylistika.

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->