Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Z poradny ČMKU – 3. díl

Další porce informací je tu! Věděli jste třeba, že odchov štěňat na chovatelskou stanici někoho jiného pro vás může být i docela velkým problémem, když na jedné straně chybí trocha lidskosti? A máte opravdu v malíčku všechny tituly, které lze momentálně získat na výstavách? Tato a také další témata už rozebíráme na následujících řádcích…


Z poradny ČMKU – 3. díl

Již potřetí vám přinášíme výběr dotazů z poradny ČMKU, které jsme v redakci vyhodnotili jako přínosné pro širší okruh pejskařské veřejnosti. Doufáme, že se nám povedlo trefit se vám do noty a že se třeba dozvíte zase něco nového. Člověk nikdy neví, jaká informace nebo rada mu může v budoucnu dobře posloužit.

Odchov štěňat na jinou CHS a jejich odběr       

Dobrý den, prosím vás o radu. Včera dopoledne k nám přijela chovatelka s manželem a odvezla si všech pět štěňat naší fenky. Bylo to v době, kdy byla doma jen dcera, chovatelku k nám domů pustila, protože u nás v minulosti za štěňaty byla už dvakrát se zájemci. Chovatelka s manželem štěňátka posbírali do přepravky, dceři řekla, že je to tak podle smlouvy a podle předpisů ČMKU a odjeli. Hned jsem jí volala, ale řekla mi jen také, že je to podle smlouvy a podle předpisů ČMKU může štěňata kupcům předat pouze ona osobně. Pak jí ještě volal můj manžel, vyhrožoval policií, ale paní mu řekla, že postupuje přesně podle smlouvy a jak jí poradili v klubu, kde je prý členem advokát. Ten samý den nám na účet poslala částku za tři štěňata, dnes poslala i za čtvrté štěně.  Ve smlouvě je uvedeno, že jí patří částka v ceně jednoho štěněte. Zatím jsme na policii nešli, zítra jdeme také za advokátem. Podle právničky od manžela z práce prý chovatelka opravdu postupovala podle smlouvy, kde je uvedeno, že štěňata budou umístěna s fenkou u nás do padesáti dnů od narození. Chovatelka nám průběžně psala, kolik štěňat je zadaných a za kolik a také za které už kupci zaplatili zálohy. Kontakt na ně nám prý sdělit nemusí, bez jejich souhlasu ani nesmí. Teď už s námi vůbec nekomunikuje, dcera pořád pláče, že jí neměla dovolit štěňata odvézt a že teď ani nebudeme vědět, kde vůbec jsou a co s nimi je. Prosím vás moc o radu, co můžeme dělat, jestli se vám zdá opravdu v pořádku, že se pipláme skoro dva měsíce se štěňátky a pak nám je někdo sbalí, odveze a konec. Může nám někdo aspoň poskytnout kontakt na jejich majitele, moc nám na tom záleží. Děkuji.

Z poradny ČMKU – 3. díl

Dobrý den, postup chovatelky je asi neobvyklý, ale opravdu záleží na znění smlouvy, kterou jste uzavřeli. Otázkou je, zda mohla štěňata odebrat od někoho jiného, než od toho, kdo je podepsán pod smlouvou. V tom by vám mohl poradit právník. Pravdou je, že Zápisní řád ČMKU říká, že „Štěňata i dospělí psi mohou být předáni novému nabyvateli pouze přímo od chovatele nebo předchozího majitele, nikoli prostřednictvím třetí osoby“ a za chovatele je považován ten, kdo je jako chovatel uveden v PP. Pokud jste se chtěli podobným problémům vyhnout, měli jste si požádat o registraci názvu chovatelské stanice a vše, co se týká štěňat, byste vyřizovali vy. Váš případ je dokladem toho, proč by měl každý, kdo chce zapsat vrh na jinou chovatelskou stanici než vlastní, vše důkladně zvážit. Vladimíra Tichá

a dotaz pokračuje…

Dobrý den paní Tichá, advokát nám řekl, že podle smlouvy byla majitelkou štěňat chovatelka jako pachtýř a podle smlouvy si je mohla po uplynutí padesáti dnů od narození kdykoli odvézt. Za štěňaty ji dobrovolně pustila naše zletilá dcera, takže ani v tom nevidí problém. Pokud bychom jí štěňata nedali dobrovolně, tak se prý mohla obrátit na policii nebo nás žalovat. Co bychom mohli udělat, abychom jako chovatelé štěňat byli uvedeni my, klidně si registrujeme i chovatelskou stanici. Jde nám hlavně o to, abychom do budoucna o štěňatech věděli. Štěňata jsme chtěli jenom jednou, jen pro radost dcerám, my jsme je krmili, piplali, uklízeli, hlídali a všechno, co je kolem potřeba, přece není možné, aby to takto dopadlo. Pokud je jen trochu možné něco udělat, tak to rádi uděláme. Děkuji.

Z poradny ČMKU – 3. díl

Dobrý den, obávám se, že nic neuděláte. Tím, že jste souhlasili s odchovem štěňat na jinou chovatelskou stanici a podepsali smlouvu, jste se vzdali celé řady práv. Zpětně se problém řešit nedá. Klub ani plemenná kniha nemají informace o nabyvatelích štěňat, takže vám kontakty poskytnout nemohou. Je to smutné a od chovatelky poněkud necitlivé, ale v souladu s předpisy.

Vladimíra Tichá

Rozhodčí vedoucím kruhu 

Dobrý den, mám dotaz ohledně práce rozhodčího na výstavě ve funkci vedoucího kruhu. Může rozhodčí po ukončení svého posuzování jít tentýž den na té samé výstavě pracovat jako vedoucí kruhu? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud má rozhodčí hotovou práci, která mu byla přidělena, tedy posuzování plemen, na která byl delegován, může dělat vedoucího kruhu, zapisovatele nebo tlumočníka. Nesmí ale svému kolegovi do jeho práce zasahovat, radit nebo se vyjadřovat k posuzovaným psům.

Vladimíra Tichá

Certifikát pro třídu pracovní a náhradní list pro zápis ze zkoušek

Dobrý den, prosím o radu. Potřebuji k zařazení do třídy pracovní certifikát ze složení zkoušky z lovecké upotřebitelnosti? Bohužel jsem nikde na vašich stránkách žádný postup jak toto získat nenalezl. Zároveň prosím o informaci, jakým způsobem mohu požádat o náhradní list do PP pro zápis zkoušek z výkonu, mám v plánu absolvovat do konce roku několik zkoušek, ale kolonky v PP mi bohužel stačit nebudou. Děkuji mnohokrát za vaši odpověď. Přeji hezký den.

Z poradny ČMKU – 3. díl

Dobrý den, lovecká plemena zapisuje, a tedy i vystavuje přílohy k průkazům původu a certifikáty pro třídu pracovní Českomoravská kynologická jednota, Lešanská 1176/2a, 141 00 Praha 4. Pokud si otevřete webové stránky (www.cmkj.eu), najdete v rubrice „Jak na to“ informaci jak postupovat. V rubrice „Kontakty“ je uvedeno spojení na toho, kdo má vaše plemeno na starost.

Vladimíra Tichá

Tituly C.I.E. a C.I.B. 

Z poradny ČMKU – 3. díl

Dobrý den, jaký je rozdíl mezi C.I.B a C.I.E.? Děkuji.

Dobrý den, C.I.B je zkratkou mezinárodního šampionátu krásy. C.I.E. je zkratkou výstavního šampiona FCI, který se zadává jen u plemen podle FCI podřízených zkouškám, pokud nemají požadovanou zkoušku z výkonu. Pro oba tituly je třeba splnit požadovaný počet čekatelství CACIB, od určeného počtu rozhodčích, z požadovaného počtu států a mezi prvním a posledním čekatelstvím musí uplynout jeden rok a jeden den.

Vladimíra Tichá

Uchovnění feny 

Dobrý den paní Tichá, zajímalo by mě, zda může být fena již nakryta před přeregistrací PP v plemenné knize, a tedy „jen“ s potvrzením uchovnění od poradce chovu. PP zasílá na ČMKU sám poradce chovu. Děkuji.

Z poradny ČMKU – 3. díl

Dobrý den, v uvedeném případě záleží na předpisech chovatelského klubu. U některých klubů dochází k přeregistraci fenky plemennou knihou jako chovné se zápisem prvního vrhu. U jiných klubů musí nejdříve dojít k přeregistraci a teprve pak lze fenku krýt. Pokud není v předpisech klubu postup specifikován, platí druhá možnost.

Vladimíra Tichá

 

Michaela Weidnerová

Ilustrační foto: archiv ČMKU, Marcela Matějková, Jitka Metličková, Martina Irglová

Zdroj: www.cmku.cz

Redakčně upraveny drobné gramatické chyby a stylistika.

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->