Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Z Anglie do celého světa…..

Tancujete se psem? Rádi se inspirujete u zahraničních trenérů a lektorů? A znáte ty ve světě nejuznávanější a nejlepší jména? Seznámit se s nimi můžete právě teď!


Z Anglie do celého světa…..
Markéta Kuncková 10.6.2019 8744x Dogdancing

V tomto díle zůstaneme ještě chvíli za hranicemi, ale budeme se tentokrát věnovat zahraničním závodníkům, trenérům, legendám…

Určitě se musíme vrátit někam do 90. let minulého století a to do Anglie, kolébky tance se psem. Zde u zrodu dogdancingu – tehdy ještě spíš Heelwork to Music, stály bezesporu dvě výrazné osobnosti a to Mary Ray a Donelda Guy. Obě se dlouhé roky věnovaly psům a jejich výcviku a časem se dostaly i k tanci se psem. Byly u zrodu prvního dogdancingového klubu v Anglii. 

Velká jména v dogdancingu

Z Anglie do celého světa…..

Mary Ray dala také dohromady první veřejné vystoupení heelworku na demonstrační akci v roce 1990, začala se objevovat v televizních pořadech a show. Mimo  dogdancing se věnovala ještě obedience a agility, jejími psími parťáky bylo postupně sedm border kolií a dva belgičtí ovčáci.

Donelda Guy se věnovala nejen HWTM, ale byla i průkopnicí Freestylu. Účastnila se mnoha soutěží a byla také pozvána do Ameriky, kde předávala dál svoje zkušenosti. Obě dámy tak zahájily nejenom svou závodní, ale též trenérskou a posuzovatelskou činnost. Obě jsme mohli také vídat na prestižním Cruft´s.

Další výraznou osobností dogdancingu v Anglii je Richard Curtis, který je úspěšným závodníkem (v roce 2014 vyhrál Cruft´s a mnohokrát byl ve finále), rozhodčím a trenérem tance se psem, ale trénuje též pejsky v pasení.

 A v neposlední řadě sem patří i stálice posledních let Lucy Creek se svojí borderkou Skiffle, která posledních pět let velice úspěšně ovládá finále Cruft´s a v letech 2016 a 2019 se jí podařilo tuto prestižní soutěž vyhrát. Je taktéž trenérkou a rozhodčí.

Hvězdy inspirují…

Z Anglie do celého světa…..

Tito úspěšní závodníci a trenéři z Anglie byli také velkou inspirací pro další hvězdu dogdancingu  a to Attilu Szkukalka. Attila Szkukalek je maďarské národnosti, narodil se na Slovensku a žije v anglickém Norwichi asi 150 km od Londýna, kde působí jako zvířecí psycholog a trenér. Dogdancingu se věnuje od roku 1998, kdy si pořídil svoji první border kolii Fly, se kterou se stal díky svým nejznámějším dokonale propracovaným sestavám Charlie Chaplin a Gladiator opravdovou legendou. Myslím, že se nenajde fanoušek dogdancingu, který by tyto slavné freestylové sestavy neznal. Fly byla Attilovým osudovým psem a od té doby už ji žádný z jeho psů nepřekonal. Attila Szkukalek se aktivně podílel na rozvoji dogdancingu v Evropě i po celém světě. Stál i u zrodu pravidel dogdancingu a je rovněž rozhodčím. V současné době vede workshopy po celé Evropě. Attilu jsme měli tu čest několikrát přivítat i u nás. Poprvé někdy v roce 2011, kdy vedl několikadenní workshop v Chotěboři a poté asi ještě dvakrát na víkendových akcích v Praze. Nepochybně velkým plusem pro nás, české příznivce dogdancingu, je i fakt, že zde odpadá jazyková bariéra, neboť Attila ovládá bravurně slovenštinu.

Ale nejenom Anglie vyniká v dogdancingu…

Když už tu píšeme o Attilovi Szkukalkovi, nelze nezmínit další mužskou hvězdu, která asi nejvíce zářila v letech 2010 – 2013 a je to Francouz Thomas Thierry a jeho velký merlatý borderák Ubac. I on má svůj rukopis sestav velmi podobný jak projevem, tak i tématikou právě Attilovi a ve zmiňovaných letech se probojoval do čela „velkých“ závodů a v roce 2012 vyhrál Cruft´s. V současné době určitě stojí za zmínku i Alexandra Creusot, která je Češkou žijící dlouhá léta ve Francii, kde se věnuje jako psí psycholožka a cvičitelka psů duším jak psů, tak i jejich pánů, a která v posledních letech Francii velice zdárně reprezentuje s border kolií z českého chovu D´Hendi od Dupíků.

České a slovenské kořeny nezapřou

Z Anglie do celého světa…..

Vůbec je zajímavé, jak se české a slovenské závodnice umí prosadit ve velké konkurenci, byť občas reprezentují jiné státy. Takovým zářným příkladem je i Lucka Plevová, která sice startuje za Japonsko, ale na svoji rodnou zem rozhodně nezapomněla a na všech závodech startuje taktéž s českým borderákem Power Jump Aibara. Dalším nesporným talentem je i Lucy Imbergerová, která sice reprezentuje Itálii, ale je původem Slovenka. Lucy také byla několikrát finalistkou Cruft´s, je trenérkou a rozhodčí dogdancingu.

Slovenka Monika Olšovská také potvrdila, že slovanské ženy se ve světě neztratí. Monika si pomalu vyšlapávala cestičku se svojí borderkou Arsinoe a zlomový okamžik přišel nejspíš po jejich velmi kontroverzní freestylové sestavě Hirošima. Mě osobně se tato jejich sestava moc líbila a vzbudila v člověku značné emoce. Tento tým byl několikrát ve finále a v roce 2015 vyhrál slavný Cruft´s.

Krásná podívaná

A když už jsme u těch malých evropských států, musíme určitě ještě zaměřit svou pozornost na Švýcarsko.  Jména jako Yvonne Bellin, Monika Ballerini nebo Monika Gehrig jsou úzce spjata se skvělými výkony směřujícími k finálovým umístěním. Když v roce 2012 Yvonne Bellin vyhrála ME ve freestylu, které se konalo u nás v Praze, byla to rozhodně velice zajímavá a ne úplně tradiční sestava. Nebyla vyplněna mnoha triky a těžkými prvky, ale byla více umělecká a taneční, se svojí borderkou úžasně pokryly veškerý taneční prostor a hlavně to vypadalo tak, že pes nemusí být ani hlasově ovládán, protože sám přesně ví, co má dělat, krásná podívaná….

Severní vítr je…

Ani severní země se rozhodně nenechají zahanbit a jejich zástupkyně také stanuly na vysokých postech těch nejdůležitějších závodů. Za Švédsko je to Anna Larsson a za Dánsko Emy Marie Simonsen a Anja Christiansen.

I v dalších zemích se „válí“!

Z Anglie do celého světa…..

Belgie nezůstává také pozadu a jména jako Jules Ó Dwyer nebo Elke Boxoen jsou opravdu pojmem. Jules velmi povedená freestylová sestava Odchytová služba měla velký úspěch. Líbivá choreografie, těžké cviky a výborná ovladatelnost psa, to je ta správná kombinace. O Jules je známé, že má slabost pro hnědobílé borderky. Kromě závodění se věnuje též trenérské činnosti a dokonce měl být její seminář i u nás, bohužel z něho ale sešlo.

A protože dogdancing je spíše doménou žen, je třeba si každého úspěšného a zapáleného muže cenit. U našich rakouských sousedů nám před pár lety začala vycházet nová mladá dogdancingová hvězdička a tou je Lukas Pratschker s borderákem Falco, který si posledních pět let drží na Cruft´s stabilní finálovou pozici a 3. – 4. místa.

„Nás mnógo…“

A na závěr si nechávám všeobecnou sportovní velmoc, kterou je bezesporu Rusko. A podle jejich známého hesla – nás mnógo, je třeba potvrdit, že opravdu u nich je více úspěšných závodníků. Zajímavostí je, že tito závodníci se neúčastní prestižního Cruft´s, ale je možno je vidět na předních postech ME a MS. Za všechny uveďme alespoň jména Lubov Shinkarevich, Tamila Butrimova, Valentin Kuzmin, Alexandra Komarova, Galina Chogovadze a Ilina Polina. Ilina Polina patří mezi nejúspěšnější závodníky, má funkci rozhodčí, trénuje psy a pořádá workshopy.

Mít srovnání je důležité!

Z Anglie do celého světa…..

Mít představu o tom, jak to dělají jinde, je velmi dobrou věcí. Mít srovnání, najít si svůj styl a způsob výcviku, získávat cenné teoretické i praktické zkušenosti, to by mělo být cílem mnohých seminářů a workshopů, které se náš DDCCZ snaží právě s pomocí zahraničních trenérů a závodníků zajistit. Už jich dost proběhlo, mnohé pro velký úspěch i opakovaně a doufám, že to tak bude i nadále pokračovat a kvalitní dogdancing na vysoké úrovni se bude úspěšně dál šířit světem i srdci všech jeho příznivců!

 

Foto: Martina Irglová

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->