Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

XXL Lavička – Kláštor pod Znievom

Budete trávit dovolenou na Slovensku a nevíte, kam na výlet se psem? Máme pro vás vážně zajímavý tip. Už jste slyšeli o XXL lavičce? Pokud holdujete zajímavostem a rádi fotíte, potom se na lavičku musíte vypravit!


XXL Lavička – Kláštor pod Znievom
Katka Houšková 24.7.2021 3706x Výlety se psy

Tahle lavička je hitem letošního roku a žádný slovenský turista se bez fotky na lavičce zkrátka neobejde.  A vyjímat se na ní bude samozřejmě i váš pes! V čem je tak zajímavá? 

Není lavička jako lavička 

XXL Lavička – Kláštor pod Znievom

Když se řekne XXL, můžete si rovnou přestavit lavičku, na kterou by si sedl obr. Lavička je dlouhá pět metrů, vysoká více než tři metry a její váha přesahuje tři tuny. Pohodlně se na ní vejde deset lidí a bezpočet psů.  

Pokud byste hledali nějaké schůdky nebo žebřík, tak jste na omylu. Na lavičku se musíte vyšplhat vlastními silami. Ale prozradíme vám, že to není zase taková námaha, průměrně šikovný člověk to zvládne. No, posuďte sami, my jsme se tam vyšplhaly všechny tři a ještě jsme zvládly vysadit několik psů! Smutnou pravdou je, že lavička nestojí ještě ani rok, a už je plná vyrytých vzkazů a symbolů. Dá-li bůh, tak bude turistům dělat ještě dlouhou dobu radost, než se jí nějaký nepřející člověk pokusí zničit úplně.  

Kudy? Tudy! 

XXL Lavička – Kláštor pod Znievom

Lavička se nachází na kopci nad dědinkou Kláštor pod Znievom v pohoří Malá Fatra a není vůbec problém ji najít. Pokud dojedete k fotbalovému hřišti, tak ji uvidíte i při horší viditelnosti. Z vesnice je to opravdu malá procházka, nejpozději do půl hodinky jste na lavičce. O víkendech tam ale bývá poměrně velký provoz, takže si rezervujte nějaký čas navíc, pokud se chcete fotit! 

Turistický ráj 

XXL Lavička – Kláštor pod Znievom

Připadá vám, že vyrazit si na výlet jen za jednou lavičkou je trochu neekonomické? Lokalita Turiec, kde se lavička nachází, nabízí ale množství dalších zajímavých turistických cílů, které by bylo téměř hříchem nenavštívit. 

Přímo proti lavičce přes vesnici se tyčí kopec Zniev (985 m. n. m.) se zříceninou Znievského hradu, ze kterého je nádherný výhled do širokého dalekého okolí. Mimochodem i na lavičku! Od lavičky je to necelých pět kilometrů a časově, „díky“ stoupání, můžete počítat s cestou něco málo přes dvě hodiny. Vydat byste se měli po zelené turistické značce. 

XXL Lavička – Kláštor pod Znievom

Ačkoliv v okolí Kláštora pod Znievom není více značených tras, příroda je zde tak krásná, že si můžete vyrazit libovolným směrem a s použitím GPS v telefonu určitě nezabloudíte a užijete si parádní kilometry lesem a po loukách. Jen to bude chtít pevnou obuv! 

Na co si dát pozor? Rozhodně na medvědy. V okolí jich žije hned několik a podle zkušeností místních kynologů není setkání s medvědem na kopečku nad Kláštorom žádnou raritou, spíš denním chlebem. 

Trocha civilizace, samozřejmě se psem! 

Celkově je příroda v okolí na výlety jako stvořená. A když už budete mít dost divočiny a zatoužíte po civilizaci, přivítá vás krásné lázeňské městečko Turčianské Teplice, které rozhodně stojí za to vidět. Jedná se o jedny z nejstarších slovenských lázní vůbec a na rozdíl od jiných míst, v Turčianských Teplicích můžete do lázeňského parku se psem! A není to ledajaký park, oplývá opravdu bohatou exotickou flórou a dokonce jím proté i řeka. Nebo spíš říčka. 

Lidová architektura světového významu 

XXL Lavička – Kláštor pod Znievom

Pokud pojedete autem, neměli byste vynechat vesničku Čičmany. Od Kláštora pod Znievom je to necelých čtyřicet kilometrů a něco přes půl hodinky cesty. Z Malé Fatry se přesunete do Strážovských vrchů a uvidíte opravdu nefalšovanou lidovou architekturu. Čičmany jsou světoznámou vesničkou, jejíž malované srubové domečky jste už určitě někdy viděli na stránkách turistického průvodce.  

XXL Lavička – Kláštor pod Znievom

Čičmany jsou od roku 1977 vyhlášeny památkovou rezervací a s turisty se tady dveře opravdu netrhnou. Některé místní malované domečky můžete i navštívit, v jiných se dokonce nacházejí restaurace nebo pensiony. Do některých vás pustí i se psem. Přístupné jsou celoročně, a pokud zatoužíte vydat se do Čičman až v zimě, potom si vezměte lyže, protože se zde nachází i sjezdovka. A ne jedna! Když vás omrzí prohlídka vesnice, tak právě od sjezdovky se můžete vydat po turistické trase a udělat si procházku se psem kolem kopce Javorinka (973 mnm.). Po značené trase je to necelých sedm kilometrů, ale cesta se dá i zkrátit na čtyři a půl mimo značenou turistickou trasu. Cesta je viditelná a s mobilem v ruce určitě nezabloudíte. 

Na vrchol! 

XXL Lavička – Kláštor pod Znievom

Slovensko je bohaté na pohoří a vrcholy. A jeden takový výstup byste neměli vynechat, pokud pojede z lavičky právě směrem na Čičmany. Dominantní vrch Kľak (1352 m. n. m.) patří do pohoří Malé Fatry a je vidět z dálky. Jeho typický skalnatý vrcholek můžete pozorovat z různých směrů a míst a také z různých míst se na Kľak můžete vypravit po turistických stezkách. Je to ale už trochu náročnější turistika, proto je na místě zvážit počasí a délku trasy. 

Dostali jste po cestě chuť něco dobrého? Opravdu výtečnou kávu a skvělou domácí zmrzlinu si můžete dát v maličké kavárničce Greenhouse v obci Klačno, hned vedle Coop jednoty. A věřte nám, že v takovém bohem zapomenutém místě je to opravdu zážitek, dát si kafíčko prvotřídní kvality v neskutečně útulném a milém podniku.

Máte svá oblíbená turistická místa, kam chodíte se psy? Napište nám o nich! 

Katka Houšková 

Foto:  Eva Markgrafová, HOVAWART dogsport

Kam dál ...