Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Výstavy jsou o dokonalé souhře člověka a jeho psa!

Chtěli byste se zdokonalit ve vystavování svého psa a nevíte, kam se obrátit nebo kdo by vám s tím mohl pomoci? Pak tu pro vás máme skvělý tip a jednu takovou báječnou pozvánku! Tak se na to pojďme společně juknout!


Výstavy jsou o dokonalé souhře člověka a jeho psa!

Sympatická Michaela Čermáková řadu let nejen sama nadšeně vystavuje své psy, ale také působí jako mezinárodní rozhodčí z exteriéru pro několik společenských plemen. Setkávat se s ní můžeme rovněž po boku Franty Šusty, se kterým provozují výstavní tréninky a napsali spolu na toto téma i velmi vyhledávanou knížku „Vystavování je hra“. Ke komu jinému byste se tedy měli vypravit, chcete-li si osvojit um profi handlerů? Takže kam to bude, paní Čermáková?

Míšo, jak dlouho se vlastně tvůj kynologický život točí okolo výstav a dění kolem nich?

Výstavy jsou o dokonalé souhře člověka a jeho psa!

Tak dlouho, kam mi paměť sahá. První můj pes byl špic bez PP (psal se rok 1966, tenkrát se „papíry“ moc neřešily) a už tehdy mi bylo líto, že s ním nemohu na výstavu. Chodila jsem špice okukovat na klubovky a různé jiné akce a mrzelo mě, že můj úžasný Roby, který byl skoro stejný jako ti v kruhu, na výstavu nesmí. Pak jsem si pořídila kavalíra; tentokrát už jsem věděla, že to bude čistokrevný pejsek, a jela na svoji úplně první výstavu do Liberce. Od pana rozhodčího jsme v kruhu dostali pokyn: „dejte těm psům sedni! Musí sedět jako vojáci…“ No, nevím, moc jsem nad tím nepřemýšlela, ale výstavní atmosféra byla tím, co mi chybělo ke štěstí – adrenalin v čisté podobě, spousta stejně postižených lidí, kteří se sice vůbec neznali, ale zato si spolu krásně popovídali… No jak říkám, pecka! A já byla chycena na „do smrti“.

V klubu kavalírů jsem od roku 1987 pomáhala výstavy chystat, dál jsem se výstav účastnila v pozici vystavovatele a se dvěma pejsky (Woody Květ Sakury a Alfi Sylena) jsem si vyběhala i C.I.B.

V roce 1992 jsem pískala svoji první výstavu a teď, minulou neděli v Rokycanech, svoji poslední. Po třiceti letech se kruh uzavřel.

Čím jsem starší, tím víc mě baví sledovat dokonalou souhru dvojice pes a člověk!

Ve výstavním kruhu vídáš z pozice posuzovatelky občas asi ledacos. Co si tedy ty sama představuješ pod pojmem dokonalé předvedení?

Výstavy jsou o dokonalé souhře člověka a jeho psa!

To je zajímavá otázka. Většinou se mně lidi ptají, jaký pes u mě dostane výbornou známku... Čím jsem starší, tím víc mě baví sledovat dokonalou souhru dvojice pes a člověk. Miluji okamžiky, kdy mi do kruhu nastoupí holka s fenkou, která na ní může oči nechat. Že neběží jako stroj a nestojí jak sádrový trpaslík? To pro mě nic neznamená, naopak, tyhle „gypsové figury“ trénované na špalcích u mě zaručeně vyvolají žaludeční nevolnost. Jakpak asi ta výstavní příprava probíhala? Pozitivní motivací rozhodně ne. Takže – radostné předvedení psa na volném vodítku, krásný, přirozený postoj, pěkně zvládnutá prohlídka zubů a úsměv od ucha k uchu – obou. Jen bych poprosila, aby nedošlo k nedorozumění, že radostný projev neznamená nevycválaný jedinec, který projde celý kruh po zadních, obtěžuje ostatní psy a při detailní kontrole mi čumákem málem vyrazí zuby, to není výstavně připravený pejsek, ale rozmatlaný froc.

A právě proto, aby se vystavovatelům dařilo a rozhodčí si svou roli mohli dokonale užívat, pravidelně pořádáš výstavní tréninky nebo soustředění, mám pravdu?

Ano, a tuhle aktivitu miluji. Co může být krásnějšího než skvělý výsledek mojí pedagogické práce, který je patrný již po několika lekcích? Představte si, že mi v pátek na plac přijde člověk, který si plete pravou a levou ruku se psem na kšírách a flexině a v neděli střihne ta samá dvojice „Téčko“ jako profi handler… Naprostá úžasnost, která mě nikdy nepřestane bavit.

Kdy a kde se chystá nejbližší podobná akce a pro koho je určená?

Výstavy jsou o dokonalé souhře člověka a jeho psa!

Teď v létě mám pár kurzů v autokempu ve Zbýšově u Kutné Hory pro začátečníky i trochu pokročilé a pak jeden začátkem srpna s Frantou Šustou, se kterým již sedm let učíme výstavní předvedení s využitím pozitivní motivace, které především navštěvují lidi s pejskem, který se třeba na výstavě zklamal a teď ho do kruhu nikdo nedostane. Tam figuruji jen jako tichý pozorovatel Frantovy práce a jako rozhodčí, která říká, co bych potřebovala vidět… No, a František těm lidem vysvětlí, jak to se psem mohou nacvičit. Zase super zábava, tedy alespoň pro mě, ale lidé si to taky užívají, ne že ne!

Výstavní trénink pro začátečníky i pokročilé

Termín:              22. – 24. července 2022

Místo konání:    autokemp Zbýšov v Čechách

Instruktor:          Michaela Čermáková

Více informací:
https://www.facebook.com/events/757034235321923/?ref=newsfeed

Mohla bys nás blíže seznámit s připravovaným programem?

Nic světoborného to není. V pátek se projdeme po lesních cestách, aby si psi i lidé na mě zvykli a v sobotu a v neděli budeme učit pejsky výstavní chůzi a postoji na zemi nebo třeba i na stolku, také kontrola zubů a tolerance dotyku cizího člověka je důležitá a pohyb ve skupině, na ten nesmím zapomenout; no a nakonec to bude taková zkouška v podobě „jako výstavy“, abych i já viděla, jak se nám to povedlo.

Moje víkendové kurzy nejsou o tom, že budeme pejsky neustále drilovat a trénovat až do naprostého vyčerpání, ale o pochopení, jak to funguje a čemu je dobré se třeba vyhnout!

Budou jednotlivé dvojice podle pokročilosti nějak rozdělené do skupinek nebo bude mít každý zcela individuální přístup „ušitý na míru“?

Výstavy jsou o dokonalé souhře člověka a jeho psa!

Na mých kurzech není nikdy víc pejsků než osm až deset, takže mám dost času se každému pečlivě věnovat, sledovat, co se mu líbí a s čím se naopak nehodlá smířit. Někdy problém vyřeší exkluzivní pamlsek, jindy oblíbená hračka nebo pusa od majitelky, každý je trochu jiný a lidi, co je doprovází, také, takže je to i hodně o přístupu všech zúčastněných. Tyhle víkendové kurzy nejsou o tom, že budeme pejsky neustále drilovat a trénovat až do naprostého vyčerpání, ale o pochopení, jak to funguje a čemu je dobré se třeba vyhnout. Takže ano, pro každého více méně na míru šitý výstavní trénink.

Co si vzít nebo nevzít s sebou a na co kromě psa určitě nezapomenout?

Všechno, co pak budeme potřebovat na výstavě. Kenelku nebo výstavní klec, aby si pejsek mohl mezi cvičením v klidu odpočinout, křesílko nebo alespoň deku pro sebe, pamlsky ve dvojí kvalitě, to znamená ty normální a pak něco, za co bude pes ochoten „zatančit vídeňský valčík i s přídavkem“, misku na vodu a výstavní vodítko a pro sebe pohodlné oblečení a boty, ve kterých se nám bude dobře chodit. Není toho mnoho, ale je potřeba na nic z výše jmenovaného nezapomenout.

Společně s RNDr. Frantou Šustou jste napsali knížku „Vystavování je hra“. Prozradila bys nám tedy „v kostce“, o čem je a s jakou výhodou ji mohou získat účastníci tvých kurzů a také čtenáři eCanis?

Výstavy jsou o dokonalé souhře člověka a jeho psa!

Tu knížku jsme s Frantou sepsali proto, že už nás nebavilo každý kurz opakovat tu samou teorii. Dbali jsme na to, aby se knížka dobře četla a aby v ní bylo všechno, co by měl handler vědět, než se pustí do výstavní přípravy psa. Je tam krásně popsaný „rozhovor o pěti větách“, na kterém je celý výcvik postavený, jsou tam vyjmenovány největší chyby, které může člověk na výstavě udělat a naopak zmiňujeme i to, co dokonale pejska na výstavu připraví… Tedy nejen psa, ale i jeho člověka, protože bez dokonalé souhry obou to nejde. V knížce jsou popsány i situace, ve kterých se může vystavovatel ocitnout, několik veselých příběhů a na závěr krásně popsané metody jak vést trénink. Myslím, že se nám to docela povedlo a s radostí sleduji naše čtenáře, jak jim to v kruhu skvěle šlape. Pro čtenáře eCanis a naše studenty je knížka o 50 Kč levnější.

Kniha „Vystavování je hra“

Rádi byste svoji knihovnu rozšířili i o tuto báječnou publikaci? Dozvíte se vše o tom, jak svého psa naučit, aby výstavy doslova miloval a hlavně jak správně a pozitivní formou nacvičit perfektní předvedení v kruhu. Kniha je psána velmi čtivou a zábavnou formou, ale na druhou stranu je i plná praktických rad. Rozhodně nebudete litovat!

Napsat si o ni můžete na e-mail zlaty.kavalir@seznam.cz.

Pokusila by ses na závěr nějak nalákat nebo osobně na tento víkend pozvat ty, kteří třeba ještě rozhodují nebo váhají, zda to bude stát za to?

Tak všichni se nemusí hned hlásit, ať se přijedou do kempu 23. 7. 2022 jen podívat, jsou vítáni, protože na výstavách jsou také diváci... A pokud se jim bude tenhle „výcvik“ líbit, mohou se přihlásit na některý další.

Moc děkuji a sama si píši do kalendáře.

 

Michaela Weidnerová

Foto: archiv Michaely Čermákové, Jitka Metličková, Mirek Fabiánek

Doporučujeme z našeho e-shopu
Legendy československé kynologie
Skladem
ZB000002
od 129
Novinka
Sušené krůtí krky
ZB000462
od 20
Novinka
Sušené hovězí plíce
ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce
ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Vyberte barvu
Obojek SOFTY
ZB000096
od 0
Kam dál ...