Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Vyšlechtěni pro práci.

Obecně se o nich tvrdí, že jsou věrní, snadno cvičitelní a dobří hlídači. Psi jakoby se zrodili pro práci a pomáhání člověku. Z žádné jiné skupiny FCI není tolik pracovně vytížených psů, jako z té první. Dnes vám představíme I. skupinu FCI – plemena pastevecká, ovčácká, honácká.


Vyšlechtěni pro práci.

Do této skupiny patří psi ovčáčtí, pastevečtí a honáčtí, ti jsou převážně středně velcí až velcí, různých barev a povah. Nejznámějším zástupcem je německý ovčák – spolehlivé pracovní plemeno, využívané k všestrannému výcviku. Dalším známým zástupcem je i border kolie. Z honáckých plemen je to australský honácký pes.

S rostoucím počtem dobytka a rozšiřování stád vznikala i nová plemena se speciálním účelem. Byli zde malí hlasití psi, kteří zaháněli ztracené kusy zpátky do stáda. Pak tu byli větší honáčtí psi, které pastevci používali k přesouvání stád z místa na místo. Další skupinou psů byli i ti, kteří stáda hlídali před šelmami.

Jednička ve zkratce…

Do první skupiny patří celkem dvaapadesát plemen psů, z toho tři plemena jsou čistě honácká. Je dobré vědět, že zde máme jednoho zástupce, a to je československý vlčák, jehož vznik je datován až k roku 1955. Plemeno vzniklo křížením německého ovčáka a karpatského vlka. U zrodu plemene stál plukovník Ing. Karel Hartl. Největší zastoupení plemen má Anglie s Maďarskem a to konkrétně pět plemen. Belgie má také teoreticky pět plemen, ale čtyři z nich jsou belgičtí ovčáci. Další zajímavostí je, že Austrálie zde má celkem tři zástupce, ale u dvou z nich dal základ plemeni proslulý pes dingo. Dvě z nejstarších plemen patří Francii a jedná se o beaucerona a briarda. Mimochodem věděli jste, že tohoto psa měli i tací velikáni jakou jsou Karel Veliký, Napoleon a Thomas Jefferson? Určitě se nesmím zapomenout zmínit o tom, že „Komondoři střeží stáda hovězího dobytka“ (Komondoroc oerzic a csordát), jak se ve svých spisech zmínil učitel národů Jan Ámos Komenský.

 

Víte co je FCI?

Mezinárodní kynologická federace (FCI)je mezinárodní organizací, která se zabývá plemeny psů a kynologií jako takovou. Má sídlo v Belgii, v městě Thuin. Byla založena v roce 1911 a nyní sdružuje 80 členských zemí.

Nejrozšířenější ovčák…

Bezesporu nejrozšířenějším a nejznámějším psem z „jedničky,, je německý ovčák, plemeno, jak název napovídá, pocházející z Německa. Jeho historie se datuje k roku 1899, kdy byl založen spolek odpovědný za standard plemene (Verband für das Deutsche Hundewesen). Rozhodující okamžik nastal dne 22. dubna 1899. To byl den, ve kterém pruský rytmistr Max von Stephanitz prezentoval svého psa Hektora Linkrshein v rámci výstavy psů v Karzhure. Oficiální jméno psa, který se stal krátce nato také praotcem plemene a byl pod nim zapsán v plemenné knize německého klubu pro německé ovčáky, znělo Horand von Grafrath. Již o 5 měsíců později byly schváleny první stanovy toho svazu. Dále byly stanoveny charakteristické vlastnosti plemene a založena plemenná kniha.

Foto: I. Panýrková

Zdroj: Internet, wikipedia.org

 

 

Doporučujeme z našeho e-shopu
Novinka
Sušené krůtí krky
ZB000462
od 20
Novinka
Sušené hovězí plíce
ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce
ZB000453
od 26
Legendy československé kynologie
Skladem
ZB000002
od 129
Novinka
Obojek SOFTY
Vyberte barvu
Obojek SOFTY
ZB000096
od 0
Kam dál ...