Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Venku nezávislý lovec, doma oddaný hlídač i mazel – seznamte se s Chongquingem

Patří mezi vaše oblíbence asijská plemena, nebo jste propadli teriérům typu bull? Máte rádi po svém boku lovce a zároveň přítulného psa, který se s vámi doma přijde pomazlit? Pak by vaše představy mohl splňovat Chinese Chongquing dog, ve kterém se tyto vlastnosti snoubí, ale je také plný dalších překvapení…


Venku nezávislý lovec, doma oddaný hlídač i mazel – seznamte se s Chongquingem

Brigita Bolšichinová je majitelkou chovatelské stanice stafordšírských bulteriérů Bri-Dann. S partnerkou Hanou Kalinovou mají smečku jednoho psa a dvou fen, která se nedávno rozrostla o vůbec první fenku plemene Chinese Chongquing dog v České republice. Společně jsme si povídaly právě o této jejich nové životní výzvě.

Povězte nám, jak se zrodil nápad rozšířit vaši partu stafbulíků o fenu tohoto starověkého plemene?

Venku nezávislý lovec, doma oddaný hlídač i mazel – seznamte se s Chongquingem

Po Chongquingovi Chongquingovi (česky vyslovujeme „čonkqing dog“, slyšely jsme již označení „čínský buldog“) jsme pokukovaly již delší dobu a nyní přišel čas si jednoho pořídit. Zaujal nás zejména svým vzhledem, kterému dominují široká lebka, krátká tlama a malé trojúhelníkové vzpřímené uši. Typický je také pevný rovný ocas, jemuž se přezdívá „bamboo tail“ neboli bambusový ocas, neboť připomíná bambusový výhonek. Jedná se o střední plemeno s kvadratickou stavbou těla a krátkou hrubou srstí, která nelíná. Na hřbetě má méně nebo žádnou srst, chráníme ji proto před sluncem opalovacím krémem a v zimě oblékáme vestu. O jeho povaze se toho u nás zatím moc neví, v tomto ohledu bylo pořízení Lu (celým jménem Amplua Sun Shi) sázkou do loterie.

Mohla byste nám přiblížit, jak pořízení psa plemene, které se u nás prozatím nevyskytuje, proběhlo?

Venku nezávislý lovec, doma oddaný hlídač i mazel – seznamte se s Chongquingem

Jelikož jsme byly pro Chongquinga rozhodnuty, sledovaly jsme různé skupiny na Facebooku sdružující jeho chovatele. Zjistily jsme, že se v podstatě nejblíže chovají v Rusku. Snažily jsme se najít chovatele blíže v Evropě a právě díky jedné ze skupin jsme takového objevily v Litvě. Měly jsme štěstí, že zrovna měl štěňata ve věku, kdy byl možný jejich odběr. Tak se k nám Lu dostala.

Jak se sžila s vámi i s psí částí rodiny?

Seznámení proběhlo hladce. Naše smečka mezi sebou není konfliktní, i jejich přijetí Lu vyšlo na první dobrou. Co se týká soužití s námi, začalo úspěšně a bez potíží již cestou z Litvy od chovatele. Doma jsme pak záhy zjistily, že svojí nákloností k lidem a mazlivostí může stafbulíkům směle konkurovat.

Chongquing může svojí nákloností k lidem a mazlivostí směle konkurovat stafbulíkům!

Historie plemene sahá hluboko do minulosti, seznámila byste nás s ní trochu?

Venku nezávislý lovec, doma oddaný hlídač i mazel – seznamte se s Chongquingem

Chinese Chongquing dog je starověkým plemenem z jihozápadní části Sečuánu. Hliněné figurky nalezené v hrobkách dokazují, že zde existovali již od dynastie Han (206 př. n. l. – 220 n. l.). Protože se toto plemeno vyvinulo v izolované horské oblasti, Chongquing se vyvinul v osobnost se vzhledem, který je jedinečný pro tento region. Původně byl vyšlechtěný jako lovecký pes v horských oblastech východního Sečuánu.

V roce 1949, kdy vznikla Čínská lidová republika, začaly počty těchto psů rapidně klesat. Ve městech jste sotva na nějakého jedince narazili a jen velmi malý počet zemědělců a lovců držel toto plemeno výhradně za účelem práce.

Od 70. let 20. století však probíhají vážné snahy o obnovu plemene a od té doby se stali oblíbenými užitkovými a společenskými psy. 

Máte přehled o tom, jak to s vývojem plemene vypadá nyní?

Venku nezávislý lovec, doma oddaný hlídač i mazel – seznamte se s Chongquingem

Místní čínští obyvatelé používají tyto všestranné psy jako hlídače lovce a společníky. Plemeno je uznáno jako národní plemeno China Kennel Union (CKU), která zastupuje Čínu v FCI. Byl zahájený schvalovací proces standardu plemene, je navrženo jeho zařazení do FCI skupiny II. (pinčové a knírači, molossoidní plemena a švýcarští salašničtí psi). Toto zařazení nás trochu překvapuje, na základě dosavadních zkušeností bychom ho řadily spíše mezi honiče. Plemeno bylo nedávno zařazeno do Klubu chovatelů málopočetných plemen. Za tento skutek patří velký dík Českomoravské kynologické unii.

Co byste nám řekla o povaze vaší Lu?

Zatím ji stále poznáváme a neustále nás něčím překvapuje. Jako pro ostatní „číňany“ je pro ni typická nezávislost. Zároveň nás každým dnem ujišťuje o tom, že je náruživým lovcem. Venku ji přivoláme, avšak ne ve chvíli, kdy chytí nějakou stopu. Jsme přesvědčeny o tom, že má v krvi vystopování a vyhánění zvěře, do kontaktu s ní však již nejde. Samozřejmostí je tedy venčení na vodítku.

Pro naši fenku je stejně jako pro ostatní „číňany“ typická nezávislost. Zároveň nás každým dnem ujišťuje o tom, že je náruživým lovcem. Samozřejmostí je tedy venčení na vodítku.

Jak aktivního psa si v případě plemene Chinese Chongquing dog můžeme představit?

Chongquing je nezávislý, ale když má chuť, je hravý a rád tráví čas v přítomnosti svého pána. Je dobrým společníkem při běhání a turistice, nebo alespoň potřebuje každodenní dlouhou svižnou procházku. Toto inteligentní plemeno nejlépe reaguje na jemný, ale důsledný přístup k výcviku.

Podělila byste se s námi o plány, které s Lu máte?

Venku nezávislý lovec, doma oddaný hlídač i mazel – seznamte se s Chongquingem

Chceme s ní pracovat jako dosud se stafbulíky. To znamená věnovat se sportovní kynologii, cílem je úspěšně složit nějakou tu zkoušku. Dále plánujeme coursing, myslíme si, že tento sport ji bude velmi bavit.

Pokud splní podmínky chovnosti, rády bychom, aby byla přínosem do chovu v ČR. Těmito podmínkami jsou bonitace nejdříve od 12 měsíců věku a absolvování klubové výstavy se známkou výborný nebo velmi dobrý. K bonitaci se nově povinně dokládá RTG vyšetření kyčelních a loketních kloubů, a to informativně, výsledek nemá na chovnost vliv. 

Chongquing je dobrým společníkem při běhání a turistice, nebo alespoň potřebuje každodenní dlouhou svižnou procházku.

Komu byste pořízení tohoto netradičního plemeno doporučila?

Chongquing je ušlechtilé a nebojácné plemeno. Tito psi chrání své lidi a nebudou váhat je bránit, pokud zaznamenají hrozbu. Z tohoto důvodu se jim bude nejlépe dařit v domácnostech s lidmi, kteří už mají nějaké zkušenosti se psy. Jinak vyžaduje péči jako každý pes a je výborným společníkem.

Děkuji vám oběma za příjemný rozhovor.

 

Simona Šimíčková

Foto: archiv Brigity Bolšichinové a Hany Kalinové

Portrét plemene Chinese Chongquing dog

Originální názevChinese Chongquing dog
Zkratka plemene
Země původuChongqing, Čína.
Číslo standardu939
FCI skupinaN - FCI neuznaná plemena
Přesná velikostpes 40 – 45 cm fena 35 – 40 cm
Druh srstikrátká
Vhodnostpro zkušené
pro aktivní lidi
Umístěnído bytu
Využitíklidné procházky
myslivost

Celkový vzhled:

Statný, věrný, inteligentní, odvážný a hbitý pes. Středně velký, kvadratické stavby těla, na svou velikost velmi silný a svalnatý, krytý krátkou hrubou srstí. Od kohoutku roste po páteři asi 3 cm dlouhá srst směřující do všech stran a rozprostírající se podélně i po zádi a svrchní straně ocasu od kořene až po špičku.

Barva:

Mahagonová (variabilní od tmavé až po světlou). Černá - ale bez jakéhokoliv náznaku tříslové kdekoliv na těle.


Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->