Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Velká, avšak zranitelná – bordeauxská doga v nouzi

Ano, velmi trefný název pro tento článek! Bordeauxská doga je symbolem krásného majestátného psa s dobráckým a věrným srdcem. A přesto se i toto plemeno stává obětí nás lidí. Někdy jej utýráme pro peníze, jindy se nám už prostě nehodí do krámu. A proto vznikla na Facebooku stránka, která pomáhá právě tomuto plemeni v nouzi.


Velká, avšak zranitelná – bordeauxská doga v nouzi
Panýrková Iveta 28.2.2019 11520x ÚtulkyRozhovory o plemeni

Toto možná trochu smutné povídání jsme věnovali právě pomoci bordinkám v nouzi. Povídat si budeme se zakladatelkou facebookové stránky „Bordeauxská doga v nouzi“ paní Terezou Bezouškovou, která se již sedmým rokem snaží hledat opuštěným dogám novým domov.

Terko, řekněte mi, máte vy sama doma nějakou bordeauxskou dogu?

Nejsem chovatelkou, ale hrdou majitelkou bordeauxské dogy. V mém životě mi dělá společnost už druhá bordinka v pořadí. Jedná se o čtyřletou fenečku Coffee (pozn. oficiální jméno Abella, z chovatelské stanice Ing. Terezy Kolejové – Chateau Bordeaux). Před Coffinkou nás osm let provázel životem pejsek BX dogy jménem Stavros. Ještě před ním jsem jako holka měla malého knírače Ronnyho a po něm úžasňáka Sida – německého boxera.

Proč jste založili stránku Bordeauxská doga v nouzi a komu pomáhá?

Komunitu Bordeauxská doga v nouzi jsme založili s bývalým manželem Petrem Bezouškou přesně 30. května 2013. Konkrétně si vybavuji, že klíčovým momentem a zároveň spouštěčem té myšlenky byla zpráva od paní Evy Nývltové (jež provozuje skupinu Bernský salašnický pes v nouzi), že na Slovensku se ruší jedna množírna psů a že kromě BSP a labradorů, kterým už odvoz zajistili, tam zůstávají ještě dvě fenky bordeauxské dogy ve velmi zuboženém stavu. A jelikož už jsme v té době vlastnili pejska tohoto plemene a navíc to od nás ze Vsetína nebylo na Slovensko daleko, nenechalo mě to chladnou a poprosila jsem (dnes již bývalého) manžela, jestli pro fenečky zajedeme. Byl pro a tak jsme rychle na FCB založili komunitu BX v nouzi a sháněli dočasnou péči, či trvalý domov pro zmíněné feny, což se v krátké době podařilo. Fenky (matku s dcerou) jsme od množitelky na Slovensku přebrali (za předchozí domluvy se skvělou zachránkyní ze SAOZ paní Denisou Rečkovou) a v Brně je pak předali již rovnou do nových domovů.

Kdo všechno na tomto projektu pracuje a jak vůbec pomoc funguje?

Komunita BX v nouzi má za cíl pomoci všem bordinkám, které se jakkoliv ocitnou v nouzi a bez domova. Tuto komunitu spravuji jen já sama a má činnost v podstatě a jednoduše spočívá v prohlížení portálů s nabídkou pejsků, a jakmile objevím inzerci s darováním BX dogy, nasídlím ji na „Bordeauxská doga v nouzi“. Dále vždy přesdílím všechny příspěvky z FCB, kde se hledá nový domov pro bordinku, ať už se jedná o prosbu útulku, záchytné či karanténní stanice nebo i jednotlivce. Podotýkám, že nepodporuji prodej, nýbrž darování či prodej za symbolickou cenu (jako precedens proti těm, jenž by brali jen zadarmo a nejlépe dál na pejskovi množili nebo pak prodali dál sami). Dále na BX V NOUZI zveřejňuji inzeráty majitelů, kteří mě osloví zprávou s žádostí o pomoc, kdy už vlastní bordinku z různých důvodů mít nemohou nebo ji nechtějí. Také mi ale píší zájemci o adopci BX, takže tyto jejich nabídky zveřejňuji taktéž.

Pokaždé mě zahřeje u srdce, když se osvojitelé sami ozvou, a proto nepřestávám věřit, že to všechno má smyl!

Uvažujete o větším rozšíření své činnosti, jako to mají třeba jiná plemena v nouzi?

Jelikož spravuji stránku „Bordeauxská doga v nouzi“ sama, neuvažuji momentálně o větším rozšíření projektu. Pokud by mě ale chtěli oslovit útulky, které u sebe případně budou mít nějakou bordinku, vyjdu jim samozřejmě vstříc. Od toho tu BX V NOUZI je!

Dělala jsem rozhovor i s chovatelkou ze Slovenska a ona štěňata do své země prakticky neprodává, když se dívám na vaši stránku a vidím ta zubožená zvířata, která pocházejí ze země našich sousedů, chápu ji. Proč si myslíte, že to tam často takto dopadá?

Pokud se mám vyjádřit k poměrům ohledně tristní situace množíren psů na Slovensku, řekla bych asi toto: „Dokud bude poptávka a s tím související neochota připlatit si za štěňátko s průkazem původu, bude i nabídka. A dokud se nepozmění zákony a tresty za týrání zvířat, množení, nelegální psí zápasy, překupničení s vyváženými štěňaty, nepodpoří se kastrační programy a nikdo nebude řešit držení a kruté zacházení se psy v osadách, nezmění se nic. Vlastnit psa by nemělo být samozřejmé právo, ale privilegium.“ A totéž platí pro Českou republiku. Nabídka dnes sice několikanásobně převyšuje poptávku, ale zákon se nevypořádává dostatečně s postihem bezhlavého prodeje psů, množitelé a množírny prosperují a lidé, kterým absolutně na bezbranném zvířeti nezáleží, si jen dál mastí kapsu a vysmívají se nám ostatním. Pokud si návštěvník BX V NOUZI prohlédne náš timeline, uvidí sám, kolik případů zubožených bordinek se za posledních pár let vyskytlo.

Na jedné straně se na Slovensku objevují několikrát týdně případy týrání pejsků, že se až člověku srdce zastaví, a na druhé straně se tam snaží pomáhat tolik dobrých lidí...

Jak si dospělá doga zvyká na nového majitele?

Osobní zkušenost se zvykáním si dospělé dogy na nového majitele nemám. Ale např. z případu těch zmíněných zachráněných feneček BX vím, že si zvykly krásně a především ta starší si svůj nový komfortní domov náležitě užívala. Někde jsem četla, že pejsek si do půl roku přestane stýskat po svém bývalém majiteli a obecně navíc věřím, že když si polepší, zvykne si i dospělák BX.

Bordeauxská doga je osobnost s velmi citlivou duší a na svém člověku opravdu visí. Je to empatické plemeno, které má svůj svět, v němž má vládnout klid, pohoda, lehkost a pochopení pro vnímavou psí dušičku ve velkém těle.

Co je častým důvodem skutečnosti, že se majitelé zbavují dospělých jedinců?

Proč se lidé zbavují dospělých jedinců? Pokud mám čerpat ze zpráv, které mi na BX V NOUZI zatím přišly, pak asi jako nejčastější důvod lidé uvádějí změnu rodinných poměrů, ať už narození potomka (nedostatek času na pejska) nebo prostě rozchod a už se nezvládnou sami o pejska starat, dále pak jsou to bytové poměry.

Co byste těmto krásným psům popřála do budoucna?

Bordeuxské dogy se staly mou srdcovou záležitostí a neumím si už svoje bytí bez této úžasňácké povahy „týpečka za všech okolností“ a nádherného fyzického vzhledu představit a tudíž bordinkám z celého srdce přeji, aby se zodpovědným chovatelům, kteří skutečně vědí, jakým směrem se v chovu ubírat, dařilo posouvat po zdravotní stránce kupředu, aby se prodloužil průměrný věk bordinek, a aby neztratily nic z neopakovatelných povahových rysů, kterými tito francouzští velikáni oplývají.

Foto: archiv Terezy Bezouškové, Československý kastračný program, Útulok Tuláčik

 

Navštivte stránku

https://www.facebook.com/BordeauxskaDogaVNouzi/

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->