Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

V Sahaře jak na Sahaře...

Víte, že o „Saharském ringu“ se říká, že patří k pěti nejtěžším závodům v naší republice? A tak jsme se z redakce vydali prověřit, zda je na tom tvrzení něco pravdy. A jak to dopadlo?


V Sahaře jak na Sahaře...
Panýrková Iveta 21.4.2019 11761x Reportáže

Přesně tak se cítili závodníci i návštěvníci a hlavně celý organizační tým v sobotu 20. dubna, kdy se teploty vyšplhaly na opravdu vysoké hodnoty. Přesto všichni bojovali, jak se dalo. A že se bylo na co koukat...

Tvrdě od začátku...

Hned první disciplína byla opravdu těžká. Žádný pozvolný nástup, ale okamžitě tvrdě do boje. A prověřovat se budou všichni, jak psi, tak i psovodi. Při seznamování se s disciplínou se většina závodníků naprosto zhrozila z těžkého úkolu, který na ně čekal. Pes měl proběhnout pod viaduktem železniční tratě a na jeho konci proskočit okénkem, za kterým byla vytvořená rampa, a ta se ještě pod váhou psa zhoupla. Za rampou čekal figurant, který na psa po překonání této překážky vylil kýbl s vodou a pak se pomocí onoho již prázdného kýblu snažil psu zabránit v zákusu.

Rozhodčí vždy před každou disciplínou pečlivě seznámili přítomné závodníky s úkolem, který na ně čeká. Vždy šel také napřed pes „nástřelák“ a závodníci si tak mohli v klidu prohlédnout, jak má zákrok vypadat.

Jak pořadatelé slíbili, tak opravdu bylo připraveno i místo pro diváky. Sice bylo potřeba přejít železniční trať, ale výhled na akce psů stál rozhodně za tu námahu. (Vlak zde za celý den jel pouze dvakrát a pokaždé v čase mimo tuto disciplínu). Hodnocení výkonů této soutěže je těžké. Úkol nebyl snadný a každý se s tím popral, jak nejlépe uměl. Ostatně náročné to bylo také pro přítomné psovody, kteří museli tuto trasu (průlez oknem a přechod přes kluzkou rampu) také překonat. Na ně však na konci nečekala sprcha v podobě kyblíku s vodou, ale úkol pro některé mnohem větší – POUŠTĚČKA!

Hurá do bazénu...

V Sahaře jak na Sahaře...

...to by se jistě mnohým líbilo, avšak onen bazén byl až po okraj naplněný prázdnými pet lahvami, které nebylo snadné překonat. Závodník tak musel projít dveřmi a vyzvat „pachatele“ ke zklidnění a teprve poté vypustit psa. Nikdo nezaváhal při skoku do bazénu. Avšak na některých psech bylo znát překvapení z dopadu do takové „pasti“! Následně bylo potřeba vylézt a posléze zlikvidovat figuranta. Ani to nebyl zrovna snadný úkol.

Zde je nutno složit poklonu před pořadateli, protože po skončení této disciplíny se ujali role chův a postarali se o zábavu pro přítomné děti. A tak náročnost disciplíny si děti opravdu vyzkoušeli a náležitě také užili. Přítomní organizátoři se totiž projevili jako lidé, kteří nezkazí žádnou srandu a dokážou tak náročný den náležitě zpestřit. Pro ty menší totiž fungovali jako zachránci a vytahovači z petlahovové pasti.

A jsme v půlce...

Teploty jsou již skoro nesnesitelné, ale všichni bojují, co se dá. Přesouváme se na další část placu, kde je opět vše skvěle připraveno a závodníci seznámeni s disciplínou. Tady už jsme se i trochu pobavili. Přítomní psi jsou tvrdí bojovníci. Jak se ale říká: „Všeho moc škodí!“ a ti hůře pouštějící byli ve značné nevýhodě.

Úkol zněl jasně!

V Sahaře jak na Sahaře...

Zadržet dva výtečníky, kteří se chovají nemístně. Na místě se objevili dva křičící figuranti – jeden s tyčí v ruce, kterou bouchá do okna a druhý hází barel na auto. V tom momentu bylo úkolem psovoda psa vypustit a ten musel zadržet jednoho figuranta. Ve chvíli, kdy provedl zákrok, se druhý vydal na pomalý úprk. A to bylo tím kamenem úrazu – pokud není pouštěčka, nemůže proběhnout ani zadržení druhého pachatele. 

O výborné pověsti „Saharského ringa“ se zřejmě nedá diskutovat. Nejen po tom, co jsme dnes měli možnost vidět, ale také o tom vypovídá fakt, z jaké dálky se sem závodníci sjeli. Soutěže se účastnil známý tým ze Studénky, VS Mírov, ale pak zde nastoupil i zástupce Městské police Nové zámky ze Slovenska.

Při pohledu na sestavení čtvrté disciplíny opět tuhla krev v žilách...

V Sahaře jak na Sahaře...

Úkol nebyl nebezpečný, avšak poněkud záludný. Psi byli vypouštěni z celkem velké dálky, kdy jen zahlédli proběhnout figuranta. Ten zaběhl mezi další čtyři přítomné figuranty, kteří svým vzhledem dokonale vybízeli k zákusu. Nebyl to nakonec tak velký oříšek, jak se zprvu zdálo a přítomní psi to zvládali celkem dobře.

Ani kontrolák na závěr soutěže nezůstal bez úpravy.

Jak tedy vypadal? Pár metrů před doběhem psa se zvedla zábrana, kterou měl přeskočit, poté se zorientovat a zlikvidovat výtečníka. Někdo přeskočil, někdo oběhl. Na závěr to bylo už až až, ale přesto smekám před každým psem v tomto opravdu těžkém závodu.

Neklesejme na mysli – jsou to jen čísla

Startovní pole bylo sestaveno z dvaceti soutěžních týmů. Úmyslně toto nezmiňuji již na začátku článku, protože to bylo řečeno již minulý týden v rozhovoru s ředitelem závodu Františkem Škvrnou. I když padlo mnoho nul, závodníci mohou být na výkony svých čtyřnohých parťáků opravdu pyšní. Avšak těm, kteří jsou v první polovině výsledkové listiny, srdečně gratuluji ke skvělému výkonu. Vy, kteří jste skončili v polovině druhé, neklesejte na mysli, jsou to jen čísla a důležité je, že psi jsou zdraví a příště bude třeba líp.

Jak vypíchnout to nejlepší?

Bývá zvykem, že by se mělo v článku vypíchnout to nejlepší. Věřte, že to není zrovna snadný úkol. Zasloužil by si to totiž každý závodící pes a jeho pán. Na výkon mělo vliv opravdu mnoho faktorů. Po zimě najednou takové skoro tropické vedro, psi neměli jedinou šanci si něco natrénovat. V některých případech možná rozhodovala i velikost psa. Přesto se pokusím někoho najít. Ráda bych upozornila na psovodku Janu Koptíkovou, která sice ze závodu odstoupila, ale proto, že zdraví jejího čtyřnohého parťáka pro ni bylo cennější než cokoliv jiného. Skvělé – Janičko!

V Sahaře jak na Sahaře...

Mám ráda i naše slovenské kolegy a vím, že jejich psi opravdu umí. S napětím jsem tedy očekávala, jak se zde bude prezentovat soutěžící z MP Nové Zámky. Bez diskuse to byl závodník z nejzdálenějšího místa. Městské policii mohu k takovým strážníkům a jejich psům jen pogratulovat. Zásahy, které zde byly předvedeny, patřily bezpochyby k těm nejlepším a nejzajímavějším. Protože to, co na toto závodě oba absolvovali, to rozhodně psa dokonale prověřilo.

Nesmím zapomenout ani na další ženu, který dokonale ovládla závod a od prvního úkolu se na její start mnoho přítomných těšilo. Miroslava Přibánová a její Raspberry Contra Omnes rozhodně patřili k těm, při jejichž akci jsme ani nedýchali. Gratuluji, Mirko...

Děvčata vládnou...

Přesně tak, tento závod dokonale ovládly ženy. Nejenže na prvních dvou místech se ženy umístily, ale také při vyhlášení nejlepších výkonů jednotlivých disciplín zde čtyři z pěti vyhrály právě představitelky něžného pohlaví.

Přijela jsem, viděla jsem, zvítězila jsem...

V Sahaře jak na Sahaře...

Tak přesně toto by mohla říci Míša Uchálová se svým Airbourne Gracious. Protože na závod byla přidána jako náhradnice, přijela sem ze skoro 400 km vzdáleného Frýdku a suverénně zvítězila. Tato usměvavá a skromná dívka je se svým psem naprosto skvěle sehranou dvojkou. A neskromně tvrdí, že ne ona, ale ON to vyhrál, protože on je prostě „boží“.

V Sahaře jak na Sahaře...

Na prvním místě Michaela Uchálová a Airborne Gracious, druhé místo Miroslava Přibáňová a Raspberry Contra Omness, třetí příčka patří Janu Dovrtělovi a jeho Banditovi Strážci palisád.

Slovo závěrem...

Saharské ringo nezklamalo. Jedná se opravdu o těžký závod, ve kterém si pes musí svůj zákus doslova vybojovat. Nikde na něj nic zadarmo nečeká. Je to tvrdé a nekompromisní. A právě to dělá Saharské ringo Saharským ringem. Právem tento závod patří mezi pět nejtěžších v Čechách.

Pořadatelům závodu patří velké uznání za skvěle vymyšlený a skvěle zorganizovaný závod, ale také za skvělou atmosféru, která zde po celý den vládla.

Saharské ringo  v pěti bodech

  • 20. 4. 2019
  • Rozhodčí: Roman Vala, Jan Petříček
  • Figuranti: Boris Maša, Patrik Augustin, Robin Dočekal, Tomáš Fejtek a Jakub Hyxa
  • Tradičně dvacet startujících
  • Pět soutěžních obranářských disciplín

 

Všechna videa naleznete na našem Youtube kanalu

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->