Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Úvaha o nechtěném krytí

Stalo se vám někdy, že vám utekla háravá fenka a došlo k nejhoršímu? Nebo jste o něčem podobném slyšeli? A víte, jaké máte v takové situaci možnosti, co hrozí a co by bylo možná ze všeho úplně nejlepší? Takové malé zamyšlení k tématu nabízíme na následujících řádcích…


Úvaha o nechtěném krytí

Ano, ano, nechtěné nakrytí je jednou z nočních můr každého majitele nekastrované fenky a je úplně jedno, jestli je, anebo není chovná, či zda se jedná o čistokrevnou holku s papírama nebo o kříženku nejasného původu. Že se vám tohle přece stát nemůže a naprosto nechápete ty, kteří svou fenku nejsou schopní dostatečně zabezpečit a ohlídat? Připadají vám nezodpovědní? I tak se to dá interpretovat. Ovšem člověk někdy míní a příroda mění. Ne nadarmo se o ní totiž říká, že je mocná čarodějka. Souhlasíte? A nakonec i mistr tesař se někdy utne.

Co najdete v naší poradně?

Nedávno nám na toto téma přišel do redakce dotaz a my jsme ho zařadili do chovatelské poradny. Podrobně celou problematiku rozebírá Bc. Vladimíra Tichá a také navrhuje možné způsoby řešení a eventuální rizika, pokud se majitel rozhodne, že fence, v případě, že by opravdu zabřezla, štěňátka donosit nenechá. Možností se nabízí hned několik. Jestli jste zmiňovaný článek ještě nečetli, nebo byste si jej rádi znovu připomněli, žádný problém, stačí pouze rozkliknout tento odkaz:

Chovatelská poradna – Nechtěné krytí
Chovatelská poradna – Nechtěné krytí

Už jste někdy slyšeli o tom, že někomu utekla háravá fenka a neplánovaně ji nakryl cizí ...

17.8.2022Chovatelská poradna

Kéž by nezabřezla!   

Asi se shodneme na tom, že umělé přerušení březosti ať už z jakéhokoliv důvodu není zcela přirozené a je pro organismus naší fenky určitou zátěží. A právě to mne vede k úvaze, že by pro ni a nakonec i pro majitele samotného bylo úplně nejlepší, kdyby vůbec nezabřezla. No, jo, jenže jak to zařídit? A mne právě jedno řešení napadá, sice asi není stoprocentní, ale minimálně za vyzkoušení by stálo.

Pojďme to ale nejprve vzít úplně opačně…

Úvaha o nechtěném krytí

Co všechno dělá chovatel, když normálně plánuje vrh, pro to, aby se to povedlo a pokud možno z krytí byla i štěňátka? Samozřejmě se snaží, aby byla budoucí mamina v naprosté pohodě, dopřává jí svoji pozornost, kvalitní stravu, rozumný pohyb na zdravém vzduchu a v první polovině březosti nechává takovou zátěž a program, na který je běžně zvyklá, samozřejmě kromě extrémních cviků, skoků nebo jiných adrenalinových zážitků. Zejména je obezřetný zhruba čtrnáctý až sedmnáctý den po krytí, kdy dochází k zahnízďování oplodněných vajíček v děloze. Rozhodně není dobrým nápadem si říci: „Ha, máme nakryto, a když se všechno povede, tak se dva měsíce nikam nehnu, takže teď, dokud to ještě jde, si něco užiju!“ A fenu vrazí někam do hotelu a sám odjede na čtrnáct dní na dovolenou. Citlivější fenka může nepříznivě reagovat také třeba na stěhování, či na nějaké rozpory a hádky v rodině nebo na jiné výraznější změny, které se kolem ní v tu dobu dějí. No, a když vyhodnotí, že to není dobré prostředí a čas, aby měla štěňátka, tak prostě nezabřezne nebo zárodky jednoduše vstřebá. Nakonec páníček je bůhví kde a ten nový holobyt také není žádnou hitparádou. A je vymalováno. A chovatel se potom nestačí divit, proč se to zase nepovedlo.

Zkusit se má všechno          

Úvaha o nechtěném krytí

V našem případě bychom toto „nastavení“ ale mohli využít ve svůj prospěch. Co kdybychom se tedy pokusili vytvořit fence takové podmínky, aby si to prostě sama rozmyslela. Vůbec to není myšleno tak, že bychom na ni měli být nějak zlí nebo jí nedej bože ubližovat. Co se ale třeba zkusit domluvit s nějakým rozumným a spolehlivým známým, zda by si ji na dva až tři týdny nevzal k sobě tzv. „na hlídání“, trochu ji „zapřáhl“ a hlavně nepřekrmoval? A kdyby ten dotyčný měl doma ještě další psy, k tomu mírný „chaos“ a trochu jiné podmínky, než na které je čubina zvyklá, mohlo by to přinést své ovoce. Tak co myslíte, stálo by to za vyzkoušení nebo se raději spolehnete na zásah u veterináře? Je to jen a jen na vás!

Co říci závěrem?

Asi snad jenom to, aby se vám vždy a za každých okolností podařilo vaši fenku uhlídat a nemuseli jste nikdy nic podobného řešit. A my vám budeme držet palce!

 

Michaela Weidnerová

Foto: Michaela Weidnerová, archiv CHS Eldorádo Lipí, Nikola Kolářová

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->