Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Úskalí aportování

Souhlasíte, že házení balonků milují skoro všichni psi? A my, ve snaze jim udělat radost na straně jedné a unavit je na straně druhé jim tuto kratochvíli rádi dopřáváme. Když ale během procházky není žádný míček k dispozici, většina z nás sáhne k nejjednoduššímu řešení – sebereme ze země klacek. A často si ho náš miláček sebere sám, nadšeně nám ho nese a dožaduje se aportování. Je to ale bezpečná zábava? Ouha! Taková zábava se pro vás může stát noční můrou a jeden dobře myšlený aport může změnit váš život (a především vašeho psa) v jednom jediném okamžiku. O úskalích aportování nám bude vyprávět MVDr. Lucie Urbanová Ph.D. z Kliniky chorob psů a koček Veterinární a farmaceutické univerzity Brno.


Úskalí aportování
MVDr. Lucie Urbanová Ph.D., KCHPK VFU Brno 15.3.2021 12140x Veterina

Vycházka se psem je velice příjemným způsobem trávení volného času, který přináší všem zúčastněným spoustu radosti ze společně strávených chvil. Některým pejskům tato aktivita bohatě stačí k vyventilování nastřádané energie, jiní ji mají přebytek, ať je výlet sebedelší. Proto někteří pánečci musí dopřát svému psu ještě nějakou energeticky náročnou zábavu navíc. Jednou z možností je aportování předmětů. Ovšem i tato činnost má svá úskalí.

Jak můžeme ovlivnit bezpečnost hry

Úskalí aportování

Jednak je důležité zvolit vhodný terén, pokud možno bez zákeřných děr a výmolů, které může pes v rychlosti a s pozorností upřenou k aportu snadno přehlédnout, nebo na ni nestačí zareagovat a šlápnutím do výmolu se zraní. Zrovna tak překážky jako popadané větve, trčící klacky, kameny, nebo střepy z odhozených odpadků mohou být velice riskantní. Bohužel, ne vždy se podaří si takovýchto záludností dopředu všimnout. Co ale ovlivnit určitě dokážeme, je předmět určený k aportování.

Jak jsme si uvedli výše, na psa (mnohdy v zápalu hry vlastně i na pánečka) číhá venku spousta nebezpečí sama o sobě, tak není radno riziko zvyšovat volbou nevhodného aportu, jako jsou např. klacky. Ačkoliv rozhodně nepochybuji o „házecích“ schopnostech majitelů psů, i tomu nejlepšímu „odhazovači“ se může stát, že klacek nedopadne na zem na plocho, ale že se jedním koncem zapíchne do země, nebo se do něčeho zaklíní a druhým koncem zůstane trčet proti běžícímu psu.

Není klacek jako klacek

Úskalí aportování

Své by o tom mohla vyprávět fenečka, kterou majitelé přivezli na pohotovost Veterinární a Farmaceutické Univerzity Brno, právě s klackem zabodnutým v těle od hrudní kostí až téměř do poloviny délky hrudníku. Štěstí v neštěstí spočívalo v tom, že se klacek svezl po vnější straně žeber a vyhnul se tak všem životně důležitým orgánům i velkým cévám. Samozřejmě ani tak nebylo ošetření a následná léčba pro pacientku ničím extra příjemným. Prvotní ošetření vyžadovalo celkovou anestezii, zkrácení vyčnívající části klacku a po naříznutí kůže a podkoží v místě zabodnutého konce vybavení cizího tělesa ven. Následovalo dlouhé čištění a vyplachování rány, poté vložení drénu a částečná sutura ran. Fenka dostala antibiotika a analgetika a druhý den byla předána do domácí péče s podrobným návodem, jak podávat léky a starat se o ránu.  Naštěstí se zdá, že fena i majitelé celou rekonvalescenci zvládají skvěle a pacientka bude zase brzo v pořádku.

Majitel psa by měl umět předvídat

Úskalí aportování

Nic z toho se však nemuselo stát, kdyby majitelé již doma počítali s tím, že fenka bude potřebovat „vylítat“ za aportem a z domu vzali buď nějakou vhodnou imitaci klacku (např. z měkkého plastu, nabídka chovatelských potřeb skýtá nepřeberné množství hraček), uzel, disk, nebo třeba míček.

Avšak pozor, i nad volbou balonku je třeba se trochu zamyslet. Jsou psi, kteří opravdu při sbírání aportu nejsou schopni myslet na nic jiného, natož na bezpečnost. Nevhodná velikost, resp. spíš malá velikost balonku může vést k zaskočení míčku do krku a k dechovým obtížím, nebo k jeho polknutí! Proto je vhodné volit míček raději větší než menší. Výběr materiálu balonku je rovněž často podceňovanou věcí. Příliš tvrdý míček může způsobit poranění zubu, nebo jazyka, naopak příliš měkký míček (obzvláště dutý jako např. tenisák) mohou psi snadno rozkousat a nějaké části spolykat.

Šnůřka může vašemu psovi zachránit život!

Velice užitečnou věcí je šňůrka pevně spojená s balonkem. Jednak se dá využít psovodem při hodu, čímž dokáže odhodit míček do větší vzdálenosti než míček obyčejný (chce to, pravda, trochu cviku, než si člověk zvykne, jak se s takovým balonkem míří), dále se dá za šňůrku se psem o hračku lépe přetahovat a v neposlední řadě, pokud už náhodou míček psovi do krku zaskočí, lze jej za provázek snadno vytáhnout.

Přeji čtenářům a jejich psím miláčkům spoustu radostných společných chvil s natolik bezpečnými aporty, aby tato prima zábava už nikdy nekončila úrazem a následně na veterině.

MVDr. Lucie Urbanová Ph.D., KCHPK VFU Brno

 

Foto: KCHPK VFU Brno

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->