Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Treibballu se u nás daří – důkazem je letošní mistrovství!

Sice mladý, avšak rychle rostoucí sport treibball nabývá stále více a více na síle. A důkazem může být i silná účast na letošním mistrovství České republiky, které se sice konalo posledního září, avšak mluvit o této úspěšné akci stále stojí za to! Podívejme se tedy na závod okem Bohdany Stoklasové.


Treibballu se u nás daří – důkazem je letošní mistrovství!
Bohdana Stoklasová 30.11.2018 4822x Treibball

Mistrovství ČR v treibballu 2018 (MR ČR) se konalo 30. září v Pesoparku v Uhříněvsi. Na startu se sešlo třicet osm týmů, třicet čtyři českých a čtyři německé. Závody byly největší v naší treibballové historii a patří k největším i v evropském kontextu. V nejvyšší třídě TRB3 se utkaly špičkové české, evropské i světové týmy a na jejím startu se sešli Mistr ČR i oba vicemistři ČR z roku 2017, úřadující Mistr Německa a týmy, které obsadily první tři místa ve Světové treibballové lize 2017-2018. I nižší třídy byly velmi silně obsazené. Závody byly napínavé, protože obsazení všech tříd bylo vyrovnané, nikde nebyli jasní favorité a vyhrát mohl opravdu každý.

Plemena na startu

treibball

V kategorii large se představila tato plemena: anglický kokršpaněl, border kolie, entlebušský salašnický pes, chodský pes, střední knírač, krátkosrstá kolie, německý boxer, německý ovčák, rotvajler a několik kříženců. V kategorii small v posledních letech vzrostl nejen počet závodících týmů, ale i plemen. Početné zastoupení malých plemen na našich závodech je i v mezinárodním kontextu unikátní. Na MR ČR letos přijeli: biewer, bígl, jack russel teriér, malý knírač, papillon a střední německý špic.

Nová pravidla – 2 kola FAST a SMART

Na MR ČR měla premiéru nová česká pravidla, podle nichž jsou nyní i naše závody, stejně jako většina závodů zahraničních, dvoukolové. Časy obou kol (včetně trestných sekund za chyby) se sčítají do výsledného hodnocení.

První kolo nazvané FAST je doménou rychlých psů a je vždy stejné. Míče jsou umístěny ve tvaru trojúhelníku ve vzdálenosti 6 – 20 m od brány. Počet míčů a jejich vzdálenost jsou určeny třídou dle pokročilosti a kategorií podle velikosti. Pes musí všechny míče dopravit do brány ve stanoveném časovém limitu.

Vítěz 1. kola v nejnižší závodní třídě TRB1 – vzdálenost míčů 10 m od brankové čáry

Druhé kolo nazvané SMART, které je na každých závodech jiné (počet míčů a vzdálenost se zvyšují s rostoucí výkonnostní třídou stejně jako v prvním kole), prověří ovladatelnost na dálku a vyrovnává šance pro pomalejší, ale zpravidla přesnější psy. Ve druhém kole bylo úkolem účastníků MR ČR absolvovat předepsanou trať (přesně podle vzorové animace) a dopravit míče do brány v předepsaném pořadí.

Animace + vítěz 2. kola v nejvyšší závodní třídě TRB 3 – vzdálenost míčů 20 m od brankové čáry

Po dvou kolech hlavního závodu nabídli organizátoři závodů účastníkům ještě zábavnou treibballovou hru „Překážky a kuželky“, kde bylo úkolem psa přeskočit překážky (jejich počet i vzdálenost rostly podle závodních tříd) a srazit skupinu kuželek.

Vítěz hry ve střední závodní třídě TRB2

 

Výsledky

Výsledky shrnuje přehledně tabulka, kterou nalezntete ZDE U zahraničních účastníků bylo hodnoceno a oceněno pořadí, ale tituly Mistr ČR a 1. a 2. vicemistr ČR mohli získat pouze domácí účastníci.

treibball treibball
TRB 1 S                                                        TRB 1 L

treibball treibball
TRB 2 S                                                      TRB 2 L

treibball treibball
TRB 3 L                                            TRB 3 L  ZAHRANIČNÍ

Průřezové video (Vítězové MR ČR v treibballu) názorně ilustruje rostoucí vzdálenost, počet míčů a požadavky od přípravné třídy až po nejvyšší závodní třídu i pestrou skladbu plemen, která se treibballu úspěšně věnují.

Při posuzování jednotlivých tříd se vystřídali tři rozhodčí: Bohdana Stoklasová (TRBZ a TRB1), Lucie Vybíralová (TRB2), Jiří Skala (TRB3)

Závěr

treibball Treibball je stále ještě mladým a málo rozšířeným sportem. Naše závody mají teprve pětiletou tradici, přesto ale patří k největším a nejsilněji obsazeným závodům v Evropě, opakovaně k nám jezdí nejlepší týmy z Německa, kde je treibballová historie o deset let delší než ta naše. Rostoucí počet účastníků závodů, rovnoměrné a silné obsazení všech závodních tříd i třídy začátečníků a opakovaná účast zahraničních týmů svědčí o tom, že treibballu se u nás daří, naši psi jsou důstojnými soupeři pro nejvyspělejší zahraniční závodníky a naše závody jsou dostatečně atraktivní nejen pro české, ale i pro zahraniční týmy.

Poděkování

Poděkování za krásné výkony patří výborně připraveným závodním týmům, za hladký průběh závodů všem, kteří se o něj již v předstihu a pak celý den na místě starali.

Závody proběhly pod záštitou a s finanční podporou Treibball klubu, díky níž si mohli vítězové odvézt krásné trofeje, které velmi ocenili.

Hezké ceny na Mistrovství republiky ČR v treibballu dodali sponzoři AKINU, FALCO, Obojky.cz, Manahu a MAPES, kterým také velmi děkujeme.

Děkujeme Jaroslavě Chlumské za možnost uspořádat závody v krásném prostředí Pesoparku.

V neposlední řadě si zaslouží poděkování i svatý Petr, který nám poslal pro treibballové závody ideální počasí.

Foto: Klára Cimburová, Lucie Vybíralová, Bohdana Stoklasová, Marcela Kučerová Skalová

německá vlajka Německá verze: ZDE

 

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->