Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Tradiční „Novoměstský advent“ letos nebude.

Ale Novoměstská radnice v Praze je tu pro vás stále, na nádvoří na vás čeká krásný vánoční stromek a v prosinci zajímavý adventní program.


Tradiční „Novoměstský advent“ letos nebude.
Red. 29.11.2021 2825x SKRZNASKRZ
Tradiční „Novoměstský advent“ letos nebude.

Na místo oblíbeného „Novoměstského adventu“ se mělo konat na pražské Novoměstské radnici pouze jednodenní „Adventní zastavení“, avšak z důvodu aktuálních vládních opatření se konat také nemůže.  Novoměstská radnice však nabízí bohatý kulturní program po celý rok a pokud nedojde ke zpřísnění covid opatření, můžete si ho užít i v čase adventním. A na nádvoří se třeba vyfotit u vánočního stromku s vaším chlupatým kamarádem či se zahřát v její kavárně horkým čajem nebo lahodnou kávou…

Tradiční „Novoměstský advent“ letos nebude.

Tato nádherná pražská národní kulturní památka se nachází na největším českém náměstí, které je zároveň jedním z největších v Evropě. Karlovo náměstí je pojmenováno po českém králi Karlu IV., lidově se nazývá „Karlák“ a do roku 1848 bylo známo jako Dobytčí trh. Historie Novoměstské radnice tedy sahá až do dávných dob našeho vládce Karla IV. (14. května 1316 – 29. listopadu 1378) a v průběhu staletí se stala svědkem mnoha dějinných událostí, které v ní navždy zůstanou otištěné.

Tradiční „Novoměstský advent“ letos nebude.

Historické prameny také uvádějí, že na hradě Karlštejně se ve velkém psinci Karla IV. staral místní lovčí o cílený chov loveckých psů a úroveň chovaných psů tomu musela odpovídat. Na lovy totiž jezdil náš král rád. Se psy je spojen i syn Karla IV. ze třetího jeho manželství, český a německý král Václav IV., neboť v kronikách se uvádí, že i on měl zálibu v loveckých psech, kteří se stali osudnými jeho první manželce – Johaně Bavorské. Měla se jednoho dne v noci probudit, trhnout sebou, čímž vyrušila psy sdílející s nimi ložnici, a ti ji měli zardousit.

Tradiční „Novoměstský advent“ letos nebude.

Stejně jako Karel IV. se navěky tedy Novoměstská radnice zapsala do našich dějin. Události, které v jejích útrobách proběhly, dodnes zanechaly stopy svědectví zvláště ve vnitřních prostorách budovy, které vás oslní svou rozmanitostí. Pokud Novoměstskou radnici navštívíte, doslova se v dávné historii na chvíli ocitnete. Po letech se stala již tradičním místem setkávání a v jejích překrásných reprezentačních prostorách se po celý rok konají skvělé akce pro veřejnost i uzavřenou společnost: komentované prohlídky s poutavým výkladem vhodným i pro děti, koncerty, výstavy, festivaly, divadelní představení a další kulturní nebo společenské akce. A také svatební obřady.

www.nrpraha.cz

Milovníci výšek si mohou užít z ochozu téměř sedmdesátimetrové věže Novoměstské radnice pohled na naší stověžatou matičku Prahu. V prvním patře můžete nahlédnout do původně gotické kaple, později zasvěcené Nanebevzetí Panny Marie a patronu české země sv. Václavovi, která byla v roce 1722 přestavěna v barokním stylu. V zimě je z bezpečnostních důvodů věž každoročně uzavřena, ale na její ochoz po 221 schodech můžete vystoupat letos až do 12. prosince. Otevřeno je denně, kromě pondělí a ve věži si navíc v bývalém bytě věžníka těsně pod ochozem užijete stálou expozici o historii Nového Města pražského.  Od 15. století věž plnila funkci protipožární „strážnice“ pro Nové Město a později z ní hlásný vytruboval hodiny a je z ní vidět až na Pražský hrad.

Tradiční „Novoměstský advent“ letos nebude.

Na Novoměstskou radnici se můžete vypravit i se svým pejskem. Je potřeba, aby byl na vodítku a můžete si s ním prohlédnout na arkádovém nádvoří kamennou kašnu a studnu, ale i sochařské dílo, které je tam umístěno nastálo či si dát něco na zub v Café Neustadt se zahrádkou, je otevřena denně. A nyní se budete moci společně vyfotit i u vánočního stromku. Nezapomeňte si vzít s sebou tedy fotoaparát…

Vyhlídková věž: http://www.nrpraha.cz/vez/

Přehled kulturních akcí Novoměstské radnice:

http://www.nrpraha.cz/vez/

Aktuality: http://www.nrpraha.cz/aktuality/

Aktuální vládní opatření:  https://vlada.cz/

Foto: archiv NR, Miroslav Bárta, Petra Baďurová

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->