Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

To jsem já Bella! 3. díl

Zajímá vás, jak vypadá takový odběr štěněte, které dokumenty byste měli obdržet, co je dobré si vzít s sebou a jak bude probíhat vaše cesta domů? Pak rozhodně pokračujte ve čtení!


To jsem já Bella!	3. díl

Naše několikatýdenní příjemné čekání a takové to zvláštní napětí je u konce. Už nejméně dva dny pociťujeme známé "šimrání" v břiše, máme nutkání se pořád usmívat a hlavně jsme už od čtyř od rána vzhůru, protože se prostě nemůžeme dočkat, až konečně sedneme do auta a vyrazíme. Den „D“ se vším všudy je prostě tady! Jedeme si pro štěňátko!

Nejšikovnější a také pohodlnější pro vás i nového člena vaší rodiny je samozřejmě vyrazit autem. Pamatujte ale na to, že by nikdy neměl jet jen sám řidič, ale minimálně dvě osoby. Štěňátko, které na vás zatím ještě není zvyklé a třeba ani nikdy nejelo v autě, nelze prostě zavřít do přepravky a dát ho v ní dozadu do kufru. A volně se pohybovat v interiéru vozu také nemůže. To byste ten budoucí vzájemný vztah moc dobře nenastartovali.

Kdy vyrazit na cestu?

To jsem já Bella!	3. díl

Nejideálnější je po předchozí domluvě s chovatelem vyrazit na cestu co nejdříve ráno, anebo alespoň v průběhu dopoledne. Proč? To je celkem jednoduché. Štěňátko „vytrhnete“ z jeho bezpečného domácího prostředí, od matky a od sourozenců a také od lidí, které dobře zná a přivezete ho najednou k sobě domů, pro něj v tuto chvíli jak na „cizí planetu“. Učiníte-li tak rozumně během dne, má ještě dostatek času se s vámi a se vším okolo sebe trochu seznámit, než se půjde spát. Každý pejsek je samozřejmě jinak „uplácaný“, některý to řeší více, jiný změny přijímá naopak lépe. Je to podobné jako u lidí. Pochopitelně záleží i na množství kilometrů, které musíte absolvovat, ale je-li to jen trochu možné, snažte se být zpátky doma raději dříve než až večer.

A co s sebou?

To jsem já Bella!	3. díl

To je také velmi důležité a velkou roli hraje i vzdálenost, kterou pojedete. Určitě je potřeba mít s sebou obojek a vodítko (kvůli případné zastávce na venčení), mističku, vodu a nějaký pelíšek nebo deku (případně podložku na čůrání), na kterou štěňátko položíte vedle sebe, pokud ho zrovna nebudete mít na klíně. Později bude pejsek samozřejmě jezdit v přepravce, připoutaný pásem nebo jinak zabezpečený, ale pro první společnou cestu bych se přimlouvala za to, aby byl v kontaktu s vámi a jet raději opatrně. Myslet musíme také na to, že se po cestě může přihodit nějaká nehoda, a to ať už „horem“ nebo „spodem“. Je tedy velmi prozíravé přibalit i vhodný bavlněný hadřík nebo spíš hadříky na případnou očistu štěněte, vás nebo auta. A teď už můžete opravdu vyrazit!

Konečně jsme u chovatele!

To jsem já Bella!	3. díl

Tentokrát není moc šikovné zdržovat se u chovatele příliš dlouho, ale spíš pospíchat honem domů, aby naše chlupaté miminko mělo co nejdelší možnou dobu se u nás do večera v klidu rozkoukat a adaptovat. Pokud máme ještě nějaké otázky, je šikovné napsat si je předem na papír, jinak na polovinu z nich mezi štěňátky prostě zapomeneme. Co nás však čeká a nemine, je ještě několik nezbytných formalit a vyřízení potřebné administrativy. Také je dobré si štěně pořádně prohlédnout a zkontrolovat (například skus, u pejsků sestouplá varlátka apod.). A pak už jen počkáme na vhodný okamžik, kdy bude náš miláček dostatečně unavený po dovádění se sourozenci a v momentě, kdy se začne ukládat ke spánku, se rozloučíme a vyrazíme na cestu k domovu. Máme tak největší šanci, že ji celou prospí a nebude příliš smutnit.

Pojďme ale zdolat toho úředního šimla!

To jsem já Bella!	3. díl

Naprosto nezbytným dokumentem při prodeji štěněte je kupní smlouva. Každý slušný chovatel ji má již předem připravenou, a to ve dvou vyhotoveních. Mělo by v ní být uvedeno minimálně celé jméno štěněte včetně chovatelské stanice, jména rodičů, plemeno, pohlaví, barva, datum narození, číslo zápisu a číslo čipu (eventuálně ještě tetovací číslo, je-li vrh i tetován), případně poznámka o v této době již patrné odchylce od standardu plemene (např. nestandardní skus, vada barvy apod.) nebo týkající se zdraví (drobné zranění, pupeční kýla apod.). Někdo má doplněná i zdravotní vyšetření rodičů, získané výstavní tituly nebo složené zkoušky z výkonu. Součástí kupní dohody je samozřejmě i cena štěněte a podpisy obou zúčastněných stran. Další body smlouvy se mohou v jednotlivých CHS výrazně lišit. Často zde bývá například zakotveno, za jakých podmínek je daného jedince možné dál prodat (většinou se tak nesmí dít bez vědomí chovatele, který má předkupní právo) nebo jej darovat, že není možné produkovat prostřednictvím toho psa nebo feny štěňata bez PP, že se nový majitel zúčastní svodu dorostu nebo nechá provést určitá zdravotní vyšetření apod. Je tedy více než vhodné si smlouvu pozorně přečíst a vzájemně si vysvětlit případné nejasnosti, než ji v návalu emocí jen podepsat a následně se divit, cože to po nás ten chovatel třeba za rok vlastně požaduje. Předejde se tím tak zbytečným nedorozuměním.

To jsem já Bella!	3. díl

V den odběru musíte ke štěněti rozhodně dostat i mezinárodní očkovací průkaz nebo europas s jeho iniciálami a s vyznačeným očkováním a datem další revakcinace. Většinou to bývá za další dva až tři týdny. Někdy zde bývají uvedené i informace a data o provedeném odčervení. Mnoho chovatelů si rovněž nechává krátce před odběrem vrh zkontrolovat veterinářem nebo poradcem chovu a kopii takového zápisu přikládá ke kupní smlouvě.

Jediným dokumentem, který hned nedostanete, je průkaz původu. Ten vystavuje plemenná kniha až se zpožděním, a to přibližně do tří měsíců věku štěněte. Chovatel se vám jej zavazuje neprodleně zaslat poštou nebo předat osobně dle domluvy, jakmile jej sám obdrží. Většinou je toto rovněž zakotvené v kupní smlouvě.

Bonus navíc…

To jsem já Bella!	3. díl

Velká většina seriózních chovatelů však dává ke štěňátku ještě i písemný „návod k použití“, který vám bude rádcem a pomocníkem v prvních dnech a měsících vzájemného soužití. Bývají v něm uvedené cenné rady ohledně socializace, výchovy a výcviku, shrnutá specifika plemene, jídelníček štěněte a časy krmení, či základní očkovací schéma, rady ohledně odčervení a ošetření proti vnějším parazitům a mnoho a mnoho dalšího. Zde více než jinde platí, že co je psáno, to je dáno. Vy pochopitelně vše nadšeně vyslechnete a odsouhlasíte, ale než dojedete domů, polovinu z toho už nebudete vědět a marně si s tím budete potom později lámat hlavu.

Nejspíš dostanete na cestu domů i nějakou základní výbavičku pro štěňátko. Chovatelé mají opravdu srdce na dlani a myslí vážně na všechno. Obsahem bývá krmení na první dny u vás, na které je pejsek zvyklý, nějaká hračka, napachovaný hadr nebo deka ze společného pelíšku, mistička nebo třeba obojek s vodítkem, pelíšek, či knížka o daném plemeni. Tady se fantazii meze opravdu nekladou. Není to povinností chovatele, ale nové majitele takové dárky vždy příjemně překvapí.

A co na to Bella?

Ano, ano, vše, co se tady píše, je pravda pravdoucí. Ovšem, kdyby měla panička s naším odjezdem domů čekat, až usnu, tak bychom tam spolu možná seděly ještě dneska. Jo, a po cestě jsem prý byla fakt vzorná. Nic jsem nevyvedla, jen jsem hezky seděla na klíně a občas jim dala mokrého hubana. Pokud vám ale vaše štěndo bude „plakat“, drbejte ho za ouškem a něco pěkného mu povídejte. To vážně pomáhá. A já o tom přece musím něco vědět!       

Tak zatím HAF!

Vaše Bella

To jsem já Bella!	3. díl

A jedeme domů!

To jsem já Bella!	3. díl

Všechno máme zaplacené, vyřízené, otázky jsou zodpovězené a naše chlupaté miminko nám zvláčnělo na klíně a to je ten nejvyšší čas poděkovat chovateli, podat mu ruku, rozloučit se a vypravit se k domovu vstříc novým zítřkům. V autě je nejlepší posadit se se štěňátkem dozadu a ideálně by u něj měla být ta osoba, která mu bude v budoucnu tou nejbližší. Vzájemný vztah se totiž začíná budovat už od začátku. Tak šťastnou cestu!

Co nás čeká příště?

Přibližně za měsíc se budeme věnovat seznamování se s novým prostředím a pochopitelně si probereme i první den a noc u nás doma.

 

Foto: Michaela Weidnerová

Utekly vám úvodní díly tohoto seriálu? Nezoufejte, přečíst si je můžete pod těmito odkazy:
To jsem já Bella!
To jsem já Bella!

Chystáte se na příchod nového člena rodiny? Bude mít čtyři nohy, měkoučkou srst a ...

7.1.2020Začínáme

To jsem já Bella! 1. díl
To jsem já Bella! 1. díl

Těšili jste se už na pokračování našeho nového seriálu? A už vybíráte své vytoužené ...

4.3.2020Začínáme

To jsem já Bella! 2. díl
To jsem já Bella! 2. díl

Budete si psa pořizovat poprvé a nevíte, co všechno si máte předem nachystat? A víte třeba, ...

12.4.2020Začínáme

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->