Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Ti nejkrásnější z českých horských psů...

Možná si ještě vzpomínáte na prosincové plemeno měsíce. Byl jím český horský pes a právě přehlídka těchto nádherných ryze českých psů se uskutečnila v Hradci Králové. A jak to tam celé probíhalo?


Ti nejkrásnější z českých horských psů...
Hanka Rosenbergová 20.5.2019 5621x Výstavy

V sobotu 11. května se v Hradci Králové konala speciální výstava českého horského psa. Předvedlo se zde celkem osmadvacet jedinců. Velmi krásné číslo na tak málopočetné plemeno. A jak to vše dopadlo?

Speciální výstava českého horského psa Hradec Králové

Klub Českého horského psa pořádá každoročně dvě výstavy. Letos byla tou první, tradičně jarní, speciální výstava uspořádaná při 49. Krajské výstavě psů v Hradci Králové, v areálu kempu Stříbrný rybník. Zároveň s výstavou se konala také bonitace nutná k uchovnění nových psů a fen.

Jarní počasí bývá často velmi nejisté...

... a tak všichni napjatě očekávali, zda se naplní předpověď hrozící bouřkami. Naštěstí se den vydařil jako na objednávku a prvních pár kapek spadlo pár minut po skončení posuzování. Toho se ujala paní rozhodčí Zuzana Brotánková (rozhovor s paní rozhodčí naleznete ZDE), která má s naším plemenem již řadu zkušeností. Celkem bylo přihlášeno třicet jedna jedinců, nastoupilo jich však dvacet osm. Ač se toto číslo může zdát nízké, je to pro málopočetného českého horského psa vysoká účast. Nejvýše obsazenou třídou byla již tradičně třída otevřená, ve které se představilo šest psů a sedm fen. Také mladé fenky měly vysokou konkurenci, předvedlo se jich celkem pět.

Naše plemeno bohužel dlouhodobě bojuje s nižší úrovní předvedení psů, čehož si začínají všímat i rozhodčí, a tak do výsledných známek promítají i chování psů a úroveň předvedení. Vyzdvihnout si naopak zaslouží řada nováčků, pro něž byla tato výstava první zkušeností a i přesto dokázali své psy prezentovat zkušeně a klidně.

A komu tedy s promítnutím všech těchto faktorů byly uděleny nejvyšší známky?

Titul BOJ získala fenka Amanda Dipsyworld. I tato fenka byla jedním z výstavních nováčků a paní rozhodčí jí již nyní předpověděla velmi úspěšnou kariéru.

Ti nejkrásnější z českých horských psů...
Amanda Dipsyworld V1, CAJC, BOJ; chov. Nikola Matoušková, maj. Jana Tichá Foto P. Josel

Z veteránů bohužel nikdo nenastoupil a tak zůstal titul BOV neudělený.

Vítězem speciální výstavy ve psech se stal Amadeus z Klánovického lesoparku z konkurence třídy otevřené, který si odnesl také titul BOS. Vítězkou speciální výstavy ve fenách a titulem BOB byla oceněna fena Molly od Kamenité říčky nastupující ve třídě vítězů.

Ti nejkrásnější z českých horských psů...
Molly od Kamenité říčky V1, CAC, VSV, BOB; chov. a maj. Jana Hnídková Foto P. Josel
Ti nejkrásnější z českých horských psů...
Amadeus z Klánovického lesoparku V1, CAC, VSV, BOS; chov. Milan Dočekal, maj. Beata Vlasáková Foto: L. Čápová

V rámci Krajské výstavy se mohli čeští horští psi zúčastnit také závěrečných soutěží. Několik majitelů a chovatelů této možnosti využilo a tak se ČHP ukázali široké veřejnosti. A objevili se dokonce i na stupních vítězů!

Jednu odvážnou mladou zástupkyni mělo naše plemeno také v soutěži Junior Handling – Mladý vystavovatel a to v I. věkové kategorii (9 – 13 let). Byla to Barbora Kovačíková s fenkou Laura Hvězda Vysočiny, které paní rozhodčí Ing. Alena Košťálová přidělila krásné 2. místo.

Ti nejkrásnější z českých horských psů...
Junior Handling I. věková kategorie Barbora Kovacikova a Laura Hvězda Vysočiny; chov. Jana Joselová, maj. Hana Kovacikova Foto: Šárka Stuchlíková

Soutěže o nejhezčí pár psů se zúčastnila chovatelka Marcela Hmirová s párem psů Alibaba pod Ořešníkem a Carrera Plavská smečka. Ačkoliv se jim nepodařilo obsadit nejvyšší stupínky, byl tento pár krásnou ukázkou našeho plemene.

Do boje o nejlepší chovatelskou skupinu nastoupila chovatelka Jana Dršková se psy Fifi Plavská smečka, Goliáš Plavská smečka a Carrera Plavská smečka. Pana rozhodčího Antonína Mudru tato rozmanitě barevná trojice zaujala natolik, že udělil chovatelské skupině Plavské smečky úžasné 2. místo!

Ti nejkrásnější z českých horských psů...
Nejlepší chovatelská skupina Jana Dršková, CHS Plavská smečka Foto: Šárka Stuchlíková

Vítěz speciální výstavy nastupoval také do soutěže o nejlepšího psa FCI neuznaných plemen. Panu rozhodčímu Antonínu Karbanovi učarovala Molly od Kamenité říčky natolik, že ji postavil na celkové 2. místo!

Ti nejkrásnější z českých horských psů...
Nejlepší pes FCI neuznaných plemen Molly od Kamenité říčky; chov. Jana Hnídková Foto: Šárka Stuchlíková

Věřím, že pro všechny účastníky speciální výstavy to byl náročný, avšak prosluněný a příjemně strávený den. Je skvělé, když se na našich výstavách objevují nové tváře, kterým můžeme předávat zkušenosti, rady a pozvání na další akce. Český horský pes tak nezůstává plemenem opomenutým, ale naopak začíná být viděn. Oceněním chovatelské práce je pak umístění v závěrečných soutěžích, kdy se ukazuje, že je ČHP plemenem nejen pracovním, ale také velmi líbivým.

 

Foto: Šárka Stuchlíková, Lenka Čápová

https://www.ceskyhorskypes.cz

Kam dál ...