Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Tenisáky – milované i proklínané

Máte doma psího balonkového maniaka, takže pořád přemýšlíte o tom, co mu budete házet? A také se ve vašem hledáčku ocitl tenisák, který k tomuto účelu celá řada kynologů s oblibou používá? Tak pozor na to! Jsou tu určitá úskalí, o kterých byste rozhodně měli vědět!


Tenisáky – milované i proklínané
Marie Trauškeová 10.2.2023 1691x Pro začátečníky ...Zajímavosti

Tenisový míček, jak už to vyplývá z jeho názvu, je míček určený pro hru tenisu. Není to tedy hračka nebo výcviková pomůcka vyrobená pro psy. Ta by totiž měla splňovat určité parametry zajišťující bezpečí pro svého koncového uživatele. Přesto jsou právě tyto barevné balonky jedněmi z nejoblíbenějších a také nejčastěji používaných hracích doplňků pro psy. Pojďme si tedy upřesnit, co všechno se může stát…

Jsou malé, kulaté a skáčou. Bývají dobře vidět a s házedlem je dokážeme odhodit i víc jak dvacet metrů daleko. Náš pes se tak skvěle vyběhá a vyblbne. Navíc se tenisák dobře vejde do tašky či kapsy, takže můžeme mít motivující předmět pro našeho čtyřnohého parťáka stále u sebe. Jenže používání tenisáků s sebou přináší několik úskalí.

Nebezpečí pro zuby

Tenisáky – milované i proklínané

Povrch tenisáku je hrubý a vyrobený z meltonu (tenisový melton bývá vyrobený z podkladové tkaniny zpravidla bavlněné a vlasové vrstvy, která je složena většinou z vlny a polyamidu). Když pes nosí a žvýká tenisový míček, je to podobné, jako by měl v tlamě brusný (šmirgl) papír. Tím spíš, pokud je míček proslintaný a nalepí se na něj písek a další tvrdá špína. Zuby psa se začnou obrušovat, zkracují se i ztenčují a kvůli narušení skloviny se mohou začít rychleji kazit. Navíc může dojít až k otevření dřeňové dutiny.

Žvýkáním tenisáků může dojít až k otevření dřeňové dutiny!

Obsah míčku není nic moc

Tenisáky – milované i proklínané

Tenisový míček však může způsobit i další problémy. Dlouhodobé žvýkání může kvůli obsažené barvě na jeho povrchu zapříčinit u psa i zažívací potíže. Některé typy jsou také plněné bílým práškem, který se pro prokousnutí může snadno vysypat a pes jej tak může i snadno pozřít či se jím začít dusit. Pokud tedy uvažujete o pořízení balonku, který je typově tenisáku podobný, je vhodnější volit speciální, který je určený přímo pro psy.

Už mnoho psů doplatilo na hru s tenisákem svým životem!

Pozor na dušení!

Tenisáky – milované i proklínané

Už mnoho psů doplatilo na hru s tenisákem svým životem. Jelikož tomuto druhu míčku chybí jakákoliv dírka či poutko, je velmi těžké jej psu vytáhnout z krku, pokud jej nechtěně spolkne. To se může stát velmi snadno, například při aportování, kdy pes chytá míček v letu či po jeho odrazu a ten mu následně proletí tlamou až do krku dřív, než stihne sevřít čelist. Dusící se pes se rychle dostává do stresu, ve kterém je schopný (často během pokusů o vyjmutí míčku z krku) svého páníčka i ošklivě pokousat. Lepší je proto vždy volit balonek, který má nějaké poutko, nebo dostatečně velký otvor (do kterého je v případě nouze možné vložit prst a hračku pomocí něj z krku psa vytáhnout), či alespoň nepravidelně tvarovaný a z neklouzavého materiálu. Při výběru bychom také měli zohlednit velikost našeho psa a pořizovat mu raději vždy větší míček než menší.

 

Text: Marie Trauškeová

Foto: Pixabay

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->