Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Téma, o kterém se moc nemluví...

Mnoho z nás se potýká s úvahami, kam se svým čtyřnohým miláčkem, když nadejde jeho čas. Také jste to někdy museli řešit? Nic příjemného, ale každého majitele toto jednou čeká…


Téma, o kterém se moc nemluví...

Čas je neúprosný ke všem, avšak k našim chlupatým kamarádům je daleko neúprosnější než k nám. Jejich ztráta je pro nás něčím, s čím se nelze jen tak snadno vyrovnat. My, kteří máme vlastní zahradu, to máme o něco jednodušší a většinou tam děláváme sami hrobečky. Ale je to vůbec legální?

U nás se vždycky říkalo...

Téma, o kterém se moc nemluví...

U nás doma se vždycky říkalo, že se to nesmí. Přitom v současné době jako již třetí generace v jednom domě už nemáme skoro kam „kopnout“. Ne, to byl mírný žert. Nicméně, co o tom říká veterinární zákon? Ano, či ne? Odpověď je více než příznivá. Veterinární zákon umožnuje chovateli na svém pozemku pohřbít vlastní zvíře v zájmovém chovu. Jde především o psy, kočky, morčata, králíčky atd. Ale má to i své podmínky. Zvíře nesmělo uhynout na nebezpečnou nakažlivou chorobu a ani na ni nemohlo být podezřelé.

Jak má takový domácí pohřeb vypadat?

Téma, o kterém se moc nemluví...

Při volbě místa, kam našeho miláčka uložíme, musíme myslet na určitá hlediska vyplývající z ochrany zdraví lidí a zvířat, či ochrany prostředí. To znamená – mimo vodní zdroje a podobně. Velikost je asi jasná, zde je třeba přizpůsobit jej velikosti pejska. Co je však důležité, hrobeček musí být hluboký minimálně 80 cm a měly by se použít dezinfekční prostředky, jako jsou například chlorované vápno, Dezipur, chloramin B, Chirosan, Chirox atd.

Víte, že...?

Veterinární zákon také zakazuje pohřbívat hospodářská zvířata – prasata a ostatní přežvýkavce. Tato zvířata musí být neškodně odstraněna v kafilerii. Jedinou výjimkou je pohřbení koně, které se může uskutečnit na vlastním pozemku, avšak pouze se souhlasem krajské veterinární správy a za podmínek stanovených vyhláškou č. 82/2014 Sb. Správní poplatek za pohřbení koně činí 100 Kč.

Co když ale nemáme vlastní pozemek?

Téma, o kterém se moc nemluví...

Řešení pro ty, kteří nemají vlastní pozemek, je v dnešní době poměrně snadné. Existuje celá řada krematorií pro domácí zvířátka, která vám pejska odvezou, následně zpopelní a vy si jej pak můžete odnést domů v krásné a stylové urničce, kterou si předem sami vyberete. Anebo je možné vašeho kamaráda umístit na psím hřbitově. Ovšem musíme počítat s tím, že ne každé město takový hřbitůvek má.

Foto: Nikola Kolářová, krematoriumzvířatpraha.cz, Psí hřbitov Pardubice.

Kam dál ...