Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Táto, sežeň štěně!

Chystáte se učinit důležitý krok ve svém životě a konečně si splnit dávný sen a pořídit si psa? Nebo jste v tomto ohledu pod tíhou dlouhodobě servírovaných argumentů podlehli dětem a rádi byste jim splnili jejich přání? Možná vám tedy náš článek trochu pomůže v rozhodování.


Táto, sežeň štěně!
Kateřina Smětáková 25.11.2023 1011x Pro začátečníky ...

Tuto větu jsme slyšeli od svých ratolestí asi všichni. Přijde na přetřes v drtivé většině domácností, a není-li vyslyšena, opakuje se s železnou pravidelností zejména před narozeninami potomka nebo před svátky nejmilejšími – Vánocemi. A ty se nám kvapem blíží. Uvažujete-li, že dětskou prosbu splníte nebo si štěňátko přejete sami, máme pro vás pár tipů, co je vhodné před samotnou koupí nového člena rodiny zvážit a na co nezapomenout.

Kdo souhlasí, ať zvedne ruku!

Táto, sežeň štěně!

Souhlasit by měli všichni. Od obou rodičů, přes prarodiče nebo jiné příbuzné sdílející s vámi rodinnou vilku, až po pronajímatele bytu, ve kterém bydlíte. Vyhnete se tak problémům, které by mohly nastat, až domů přinesete temperamentní štěňátko. Někteří jedinci bývají nadanými zahradníky nebo bytovými designéry, a ne vždy se jejich talent setkává s pochopením. Pakliže je nový přírůstek dárkem pro dítě, je třeba počítat i s možností, že většina péče padne časem na vás. Začátky nebývají právě jednoduché, a v prvních měsících je potřeba pozornosti u štěňátek opravdu vysoká. Několik nočních výletů na travičku, uklouznutí na čerstvém bobku v obýváku nebo rozkousané nové boty, a nadšení dítek může rázem opadnout.

Souhlasit s pořízením psa by měli všichni ti, kteří s vámi sdílí domácnost!

Máme na to, zlato?

Táto, sežeň štěně!

A nejedná se jen o finanční stránku věci, i když ta je také důležitá. Jiné náklady na stravu a veterinární ošetření bude mít majitel čivavy a jiné ten, který si pořídí bernardýna. Většina léčiv a jejich dávkování se také odvíjí od váhy chlupatého pacienta. Počáteční investice na pořízení štěněte a výbavu je jen kapkou v moři financí, které vynaložíte po dalších několik let psího života. Počítejte také s možnými zdravotními komplikacemi, které mohou postihovat určitá plemena. U některých se pojištění mazlíčka mnohonásobně vyplatí. Zvažte i své schopnosti a zkušenosti trenéra či vychovatele, a fyzickou zdatnost. Pro dítě, začátečníka nebo nepříliš aktivního člověka bude vhodnější plemeno, které „odpustí” chyby ve výchově, lehce se cvičí, je přiměřeně temperamentní a dobře se s ním manipuluje. Naopak, pokud se domů chodíte jen vyspat, byl by vedle vás pes s menší potřebou pohybu vyloženě nešťastný. Obecně řečeno, váš životní styl a zkušenosti se psy by měly být v souladu s povahou a potřebami vámi zvoleného plemene.

Váš životní styl a zkušenosti se psy by měly být v souladu s povahou a potřebami vámi zvoleného plemene!

Do bytu i do domečku…

Táto, sežeň štěně!

Při výběru budoucího člena rodiny je dobré zohlednit také to, kde bude pejsek bydlet. Německá doga v pátém patře bez výtahu, kangal v garsonce v centru Prahy nebo italský chrtík v boudě u hájenky na Kvildě – ani jeden nápad není úplně nejlepší. Zpočátku by žádné psí miminko nemělo příliš chodit po schodech a u dvacetikilového dogátka to už je slušná posilovna. V případě dospělé dogy v klidovém režimu například v rekonvalescenci po poranění nebo po operaci může být obyčejné venčení úkol takřka nemožný. Kangal ve stísněném prostoru pidi bytu v městské zástavbě také nebude to pravé ořechové, to samé platí pro chrtíka pobíhajícího v minus dvaceti po zahradě. Není nutné, aby každý hafan spal s vámi v posteli nebo na gauči. Jsou plemena vhodnější pro držení venku a jiná zase vyloženě bytová. I v tomto směru byste se měli se svým psem shodnout.

Italský chrtík v boudě u hájenky na Kvildě opravdu není dobrý nápad!

Šlechtic nebo vesničan?

Táto, sežeň štěně!

Děti by nejraději vzaly prvního pejska, který je k mání. Každé štěně je roztomilé a krásné, na tom se shodneme asi všichni. Je však důležité vybírat nejen očima nebo srdcem, ale především rozumem. Toužíte-li po konkrétním plemeni, máte napůl vyhráno. V ideálním případě už máte jasnou představu, od kterého chovatele nebo z jakého spojení pejska chcete. Pokud ne, nebojte se oslovit poradce chovu. Jaký klub plemeno zastřešuje, kontakty i seznam chovatelských stanic FCI naleznete na stránkách Českomoravské kynologické unie. Jestliže se nechcete účastnit výstav nebo odchovávat štěňátka, a přesto toužíte po konkrétním plemeni, je jednou z možností poohlédnout se po nestandardním štěněti nebo štěněti v tzv. pet kvalitě. Výhodou konkrétního plemene je, že máte představu o tom, jaký pejsek bude v dospělosti jak vzhledem, tak i povahou. V mnoha případech vhodným výběrem eliminujete i budoucí zdravotní problémy. Dáváte-li přednost voříškům nebo vám nezáleží na konkrétním plemeni, zvažte, prosím, adopci. I v útulcích a depozitech bývají k mání štěňátka. Uděláte dobrý skutek a nenaletíte tak pofiderním obchodníkům a překupníkům, kteří mnohdy prodávají štěňata bez očkování, čipu a příliš mladá. Z velkého štěstí tak mnohdy bývá ještě větší pláč, když štěňátko uhyne pár dní po příjezdu do nového domova např. na parvovirózu.

Maminčin mazánek nebo tatínkova princezna?

Táto, sežeň štěně!

Nedá se říct, které pohlaví je „lepší”. Někomu více vyhovují fenky, jinému psi. Oboje má svá pro i proti. Říká se, že fenky bývají poslušnější a mazlivější, psi zase více samostatní a sebevědomí. Z vlastního pozorování a zkušenosti však mohu říci, že celkem dobře funguje jakási pohlavní přitažlivost. Moje fenky spíše tíhly k mužům, zatímco psi byli vyloženě moji mazánci.

Nevýhodou fenek je hárání. Některé hárají jen jednou do roka nebo v delším časovém období. Obvyklá frekvence je však dvakrát ročně. Toto období bývá náročné jak pro fenu, tak i pro majitele. Zejména na vesnici bývá riziko nechtěného krytí poměrně vysoké. Vyzývavé vzkazy psích milenců zaplatil nejeden živý plot nebo skalka v předzahrádce vlastním životem. Postiženy bývají i fasády domů, ploty, brány nebo karoserie či disky na kolech aut. Také kulturní obohacení v podobě serenády roztoužených nápadníků o půl třetí ráno pod okny ložnice se obvykle neshledává s pochopením jak majitelů, tak i sousedů. Ani ve městě to v tomto směru nemají psí holky jednoduché. Obvykle se také nevyhnou nájezdům zamilovaných samečků. Únik před nimi do polí nebo lesů bývá občas problematický. Na vaši hlavu se také může snést kritika majitelů opačného pohlaví, že venčíte svoji fenku v okolí jejich bydliště nebo na oblíbené trase.

Psí kluci samozřejmě nehárají, ale jak je patrné z předchozích řádků, i jim hárání znepříjemňuje žití. Vzhledem k tomu, že fenka hárá kdykoliv během roku, může se snadno stát, že váš hafan bude mít toto pokušení na dosah čenichu takřka nonstop. Hodně se dá ovlivnit tréninkem, ale někteří samci v období hárání vyloženě trpí. Pokud ve svém okolí máte převážně jedno pohlaví, je fajn s ostatními „držet basu“. U pejsků je také potřeba počítat s delším časem na venčení. Kluci mají tendenci si moč šetřit na značkování. Strávíte tak venku trochu více času než s fenkou, která se obvykle vyprázdní najednou.

Obě pohlaví mají svá pro a proti. Majitelé fenek bývají v obležení zamilovaných nápadníků. Psí kluci zase mohou nést špatně roztoužené fenky v blízkém okolí!

Přeji vám štastnou ruku při výběru vašeho budoucího kamaráda. Snad vám tento článek pomohl v nesnadném úkolu zvolit nejvhodnější štěňátko, aby následující léta soužití byla naplněna především oboustrannou radostí a pohodou.

 

Kateřina Smětáková

Foto: autorka, Pixabay

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->