Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Takový univerzální pes

Jmenuje se Sauron , chs Warrior Soul, jsou mu 3 roky a 4 měsíce. Je to velice příjemný pes, je ochotný pracovat, temperamentní, ale zvladatelný má rád lidi i zvířata. Věnujeme se sportovní kynologii a záchranařině.


Takový univerzální pes
Naděžda Aronová 16.10.2016 1381x Záchranářská kynologie

Paní  Somrová, vy jste se svým psem na závodě Saharský obranář vybojovala druhé místo. Řekněte jak se Vám závod líbil (organizace, soupeři, atmosféra)

Závod byl moc fajn, ať se to týkalo čehokoliv- pořadatelé,závodníci,občerstvení , atmosféra pohodová- nebylo co vytknout
až na počasí, ale to bohužel nebylo v silách pořadatelů změnit. Ten den bylo hrozné teplo, přes 30° , ale myslím, že i s tím jsme se tam všichni poprali bez problémů.

Účastnila jste se a získala druhé místo s plemenem, které v dnešní době na obranách není vidět často. Co pro Vás bylo nejtěžší, a řekněte, počítala jste s takovým úspěchem. Nechala jste za sebou hodně dobrých psů.

Vlastně jsem ani nevěděla, kolik závodníků vůbec nastoupí a kdo budou moji soupeři, to bylo takové překvapení – jen škoda, že se nezúčastnil i další přihlášený Beauceron .
Takový úspěch jsem nečekala, bylo to pro mě milé překvapení.

Která z disciplín Vám šla nejlépe a která vám zavařila – pokud se to tak dá říci?

Jak to tak bývá, dopadlo to přesně obráceně, než jsem předpokládala. Obávala jsem se poslušnosti a nakonec jsme ji měli nejlepší. Zato v tom, v čem jsem si byla jistá, že salon zvládá, to tak trošku pokazil, ale je to jen pes, ne mašinka, kterou člověk natáhne a ovládá.

Jak se Vám líbí možnost složení zkoušky přímo při závodě? Je to pro Vás zajímavější?

Zajímavější… spíš výhodnější, ale já si jela jen zazávodit a ukázat Beauceron  při práci, protože zkoušku již máme jednou složenou.

Je něco co byste změnila na své práci nebo na práci organizátorů?

Z mého pohledu byla práce organizátorů báječná. A moje práce? Tam je pořád co měnit a hlavně ladit.

Měla jste vždy Beaucerona a nebo i jiná plemena? A proč vlastně Beauceron?

Mým úplně prvním psem byla naše „rodinná“ střední kníračka. S tou jsem cvičila od svých 8 let. Pak jsem rodiče uprosila o vlastního psa, no a vyhrál to jak jinak než NO, protože ty u nás byli snad odjakživa, protože mamka i táta se pískařině také aktivně věnovali. Pak přišla další ovčanda a k ní pes. Ti mě provázali až do plnoletosti a to už jsem v té době byla zamilovaná do „francouze“, kterého jsem naživo viděla v Kutné hoře na závodech a pak i na MVP v Brně.
Pár let jsem měla i labradory, ale ty jsem vychovávala pro organizaci, která cvičí asistenční psi.
Sauron je již můj třetí „bosík“ v pořadí a první, se kterým mám i složené zkoušky.

Zajímá mě, zda jste měla štěstí na zvíře anebo jste s ním musela více „dřít“

Určitě to bylo štěstí a i výběr chovatele, který se věnuje pracovním psům. A velké štěstí, že zrovna v době, kdy jsem se chtěla vrátit ke sportovní kynologii a hledala vhodného psa, jsem oslovila i chovatelku Lailu Ooms a ta mi nabídla, že plánuje krytí krásné a šikovné fenky a tak jsem neváhala a počkala si skoro rok na Sauronka .
Dřít musíte s každým psem, ale bosík je báječný v tom, že pochopí velice rychle, co se po něm chce. A Sauron chce pracovat, takže to mám snadnější.

Když už o něm tak pěkně povídáme, představte nám ho. Jaká je jeho povaha co dělá rád, co nesnáší s čím jste měla problémy co vše má za zkoušky a závody atd.…

Jmenuje se Sauron , chs Warrior Soul, jsou mu 3 roky a 4 měsíce. Je to velice příjemný pes, je ochotný pracovat, temperamentní, ale zvladatelný má rád lidi i zvířata. Věnujeme se sportovní kynologii a záchranařině . V obou má složeno několik zkoušek  - ZZO,ZOP,ZZO1-2,ZVV1,ZOP1, BH,SPr1-3, ZZZ,ZTV1-2,ZVP1,ZZP1, RH-FL A, ZVOP , CSAU (od francouzského rozhodčí)
Závodů zatím máme málo, pár obranářských – Duchcovský Viadukt, Mikulášský závod Světec, Obranářský závod v Lenešicích. Naším zatím největším úspěchem je loňská účast na MR Francouzských ovčáků a bouvierů  v Bochovicích, kde jsme vyhráli ve společné kategorii SPr,UPr a FPr 1.
Také mu letos byl udělen titul „ Šampion práce 2016“
Co nemá rád? Vlastně ani o ničem nevím

Zajímavé, a co byste poradila lidem, kteří mají Beauceron a chtějí také cvičit a být úspěšní? Jak vlastně na něj?

Hlavně se nevzdávat, najít si partu lidí, co jim budou ochotni pomoci. Dnes už je dost lidí, co se Beauceronům pracovně věnuje, stejně tak dost figurantů, co beaucerony zná a ví jak s nimi. Podle mě to není složité plemeno, ale také to není pes pro každého. Bosík si rád zalenoší, ale potřebuje k tomu i práci, zaměstnat nejen fyzicky, ale i psychicky.
On je takový univerzální pes – věnovat se s ním můžete čemukoliv- sportovce, záchranařině, pasení, stopařině, agility, dogdancingu … jen si najít to správné.

Foto: Marcela Somrová, Leczki Sarolta, Tereza Somrová, Lenka Parůžková

Kam dál ...