Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Světová výstava chodských psů je za námi!

Fandíte našim národním plemenům a zajímalo by vás tedy, v jakém duchu se nesla první světová výstava chodských psů? Věřte, že podívaná to byla vskutku náramná a my vám v následující reportáži umožníme tak trochu nahlédnout pod pokličku celé akce. Tak si to užijte!


Světová výstava chodských psů je za námi!
Marie Trauškeová 12.10.2022 1644x Reportáže

V sobotu 24. září 2022 se v Chodské Lhotě na Domažlicku konala historicky první světová výstava plemene chodský pes. Na tuto jedinečnou akci bylo přihlášeno celkem 418 psů a fen z jedenácti zemí a podívaná to byla opravdu výjimečná. Návštěvníci zhlédli nejen přehlídku těch nejkrásnějších jedinců plemene, ale i ukázku kulturních zvyků z Chodska. Světová výstava chodských psů se zkrátka vydařila na jedničku s hvězdičkou

Po přibližně dvou letech intenzivních příprav organizátorů v čele s místopředsedou klubu Karlem Peroutkou a výborem Klubu přátel chodského psa i řadou pomocníků nadešel den D, kdy se na fotbalovém hřišti v Chodské Lhotě, které nabídlo dostatek místa všem přítomným – vystavovatelům, divákům a stánkařům, mohla tato významná akce uskutečnit. Vše bylo výborně a do nejmenšího detailu naplánováno, takže celý den odsýpal a všechno běželo jako na drátkách.

Vše bylo perfektně připravené

Světová výstava chodských psů je za námi!

Promyšlenou organizaci jsme mohli sledovat už při přejímce psů, která byla rozdělena na tři stanoviště podle čísel, pod kterými se přihlášení psi vystavovali. Díky tomu se ani v takovém počtu psů netvořily dlouhé zástupy čekajících. Každý vystavovatel obdržel krásně zpracovaný katalog, výstavní číslo, pamětní kokardu a nálepku s obrázkem chodského psa a textem světové výstavy. O slavnostní zahájení výstavy se postaral národopisný soubor Postřekov s veselými chodskými písněmi a tanci. Následovalo představení rozhodčích, hlavních organizátorů, a také speciálních hostů výstavy, mezi kterými byla i vnučka pana inženýra Jana Findejse (12. 2. 1927 – 15. 8. 2006), regenerátora a zakladatele tohoto nádherného národního plemene, a dále pan chovatel Leopold Hykel, který v roce 1985 odchoval první registrovaný vrh chodských psů v chovatelské stanici na Barance.

Žádný pes nedostal nic zadarmo

Světová výstava chodských psů je za námi!

Posuzovalo se v celkem pěti kruzích. Delegaci přijali rozhodčí s bohatými zkušenostmi s posuzováním chodského psa, a sice pánové Miroslav Václavík, Otakar Vondrouš a Milan Krinke a paní Ivana Soldánová a Petra Márová. Dobré hodnocení a pěkná známka od skutečných znalců vykouzlily úsměv na tváři každému úspěšnému vystavovateli. "Osobně jsem viděla, jak rozhodčí paní Soldánová a pan Krinke svá rozhodnutí pokaždé zdůvodnili, mluvili z výstavního kruhu ke všem přítomným divákům a u každého vystavovaného psa dokázali najít jeho přednost." Nakonec byli vybráni ti nejlepší, ale výběr rozhodčím nikdo nezáviděl, protože mezi tolika krásnými jedinci najít toho, kdo vyhraje, bylo opravdu velmi těžké. Například ve třídě otevřené nastoupilo přes 80 fen a 60 psů. I další třídy byly velmi obsazené (obvykle 30 – 55 jedinců) a za zmínku jistě stojí i třída veteránů, kde se v úžasné kondici předvedlo 10 psů a okolo 26 fen.

Choďák je zkrátka pro každou legraci!

V nouzi poznáš přítele

Vzhledem k tomu, že se ve všech pěti kruzích posuzovalo naráz, měli někteří majitelé, kteří přijeli vystavit více než jednoho psa, problém s načasováním, protože není možné stát ve dvou kruzích najednou. Ale i od toho jsme klub přátel (nejen) chodského psa. Stačilo se obvykle zeptat nejbližšího „stanového souseda“ a hned bylo vše domluveno. Chodští psi jsou kamarádští a obvykle i velmi společenští, takže bez potíží šli do kruhu i s pro ně neznámým člověkem a mnohdy si vyběhali krásné umístění. A fungovalo to i mezinárodně – když finská choďanda, která nerozuměla své fofrem sehnané české handlerce ani slovo, s ní ochotně a důvěřivě nastoupila do kruhu a krásně se předvedla. Choďák je zkrátka pro každou legraci.

Choďáci jsou nejen hezcí, ale i šikovní

Celý výstavní den utekl neuvěřitelně rychle. Jen tak tak stíhali mnozí vystavovatelé zajít ke stánkům s rozmanitými propagačními předměty klubu, psími potřebami a lákavými chodskými koláči. Jako kdyby od rána uplynulo jen pár hodin a byly tu závěrečné soutěže a ukázky výcviku, které začínaly v 15 hodin. Mohli jsme sledovat dvojici chodských psů předvádějících poslušnost, dále také choďáka obranáře, ukázku dogfrisbee a tance se psem. Jako vzpomínka na pana inženýra Jana Findejse se zde předvedl i pražský krysařík (kterého rovněž pomohl zregenerovat), který ukazoval nejen poslušnost, ale i pachové práce. Myslím si, že by byl pan Findejs na obě svá plemena velmi pyšný.

V závěrečných soutěžích nastupovali světové naděje štěňat a dorostu, nejlepší páry psů, nejlepší pracovní psi a chovatelské skupiny. Pak už následovala část, na kterou všichni netrpělivě čekali. Ta část, kde měl být vybrán nejlepší pes celé výstavy. Nastoupil nejužší výběr fen a psů a rozhodčí pan Milan Krinke je nechal běhat hezky dokola (dlužno podotknout, že závěrečný kruh byl opravdu obrovský), aby se mohli co nejlépe předvést. Následně vybral světového vítěze veteránů (Frenn z Dašického zátiší), světového vítěze mladých (Baltazar Noční hlídka) a pak dlouze rozmýšlel. Titul BOB nakonec zadal psovi z třídy pracovní, světovému vítězi psů, Wurzimu Bryvilsár majitelky Jany Maierové. Titul BOS (nejlepší opačného pohlaví) pak vyhrála fenka ze třídy otevřené a světová vítězka fen Tulinka z Malého údolí majitelky Veroniky Demjaničové.

Bez nich by to nešlo

Světová výstava chodských psů je za námi!

Celá výstava se opravdu vydařila a patří za to obrovské díky organizátorům, všem pomocníkům, rozhodčím, ale i samotným vystavovatelům. Poděkovat je třeba také partnerům výstavy, tedy Plzeňskému kraji, ČMKU a firmě Yoggies, která výstavu sponzorovala. Tento kynologický svátek, který byl pořádán v souvislosti s 30. výročím založení Klubu přátel chodského psa, si jistě všichni účastníci velmi dobře uchovají v paměti a budou na něj rádi vzpomínat.

 

Marie Trauškeová
Foto: Zdeňka Koubíková, Anita Trmalová

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->