Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Strašák jménem torze žaludku!

Vlastníte také velké nebo obří plemeno se širokým a hlubokým hrudníkem a obáváte se, aby vašeho miláčka nepostihla torze žaludku? Pojďme si tedy společně shrnout pár důležitých faktů a možnosti, které případně máme.


Strašák jménem torze žaludku!
MVDr. Dagmar Minaříková 3.3.2019 9736x Veterina

Torze neboli přetočení žaludku – GDV (syndrom dilatace a torze žaludku, gastric dilatation and volvulus) je asi jedním z největších strašáků chovatelů a majitelů převážně velkých plemen psů. Jedná se o perakutní a život ohrožující stav, charakteristický nafouknutím břicha, rychlým nástupem apatie, snahou o zvracení (nicméně ze zvířete vychází jen hleny a napolykané sliny, které nejsou schopny doputovat do žaludku).  Stěna břišní je napjatá a poklepeme-li na ni, ozývá se typický dunivý zvuk „bubínku“. To je způsobeno nahromaděním plynu v přetočeném žaludku.

Co se děje uvnitř těla? 

Strašák jménem torze žaludku!

Slovem torze rozumíme přetočení žaludku s následným zaškrcením vstupu a výstupu (cardie a pyloru) a postupným roztahováním žaludku nahromaděnými šťávami a plynem… „Díky“ tomu dochází i ke stlačení velkých cév (v. cava caudalis a v. portae), stagnaci krve v břišních cévách, zvětšování sleziny (která se sama může se žaludkem také přetočit a výrazně tak zkomplikovat a zhoršit stav zvířete). Z těchto důvodů klesá žilní návrat, snižuje se srdeční výdej a následně může oběh kompletně kolabovat.

Při torzi jde o život!

Strašák jménem torze žaludku!

Víceméně asi nezáleží na rozlišení, zda se žaludek otočil vpravo (po směru hodinových ručiček) či vlevo (proti směru hodinových ručiček). Vlevo je možné přetočení maximálně o devadesát stupňů (díky ukotvení velké opony, závěsu žaludku – tím pádem se spíše jedná o prostou dilataci). Stejně jako posouzení o kolik stupňů je žaludek přetočen, to nemá příliš velký praktický význam. Při torzi jde o život, a to doslova, takže veterinární lékař musí ihned stabilizovat stav zvířete a ne na RTG snímku posuzovat procenta a stupně…

Kde hrozí největší riziko?

Predispozice: velká a obří plemena s hlubokým a širokým hrudníkem, feny po porodu či císařském řezu, spíše střední a vyšší věk, rychlý příjem krmiva jako jsou hltání nebo aerofagie (polykání vzduchu – souvisí s hltáním), krmení jednou denně velkým množstvím krmiva, nekvalitní a hůře stravitelná strava, bobtnající nekvalitní granule apod.

Nejčastěji postižená plemena: německá doga, boerboel, německý ovčák, rotvajler, dobrman, bernardýn, ze středních ras např. baset, ale již jsem zažila GDV i u jezevčíka a prostou dilataci několikrát i u kočky.

Příznaky a projevy

Strašák jménem torze žaludku!

Příznaky jsme zmínili již na úvod, pro lepší zapamatování si je ale ještě jednou zopakujeme. Nastupují převážně bezprostředně v návaznosti na příjem krmiva či vody. U zvířete je pak patrný neklid, neproduktivní zvracení, projevy diskomfortu a bolesti břicha, postupné „nafukování“ dutiny břišní, postupující slabost až apatie.

 

Intenzita projevů je odvislá od míry a stupně přetočení žaludku, přítomnosti přetočení eventuálně i sleziny…

Na nic nečekejte!

Ať se jedná o prostou dilataci či torzi, jde opravdu o život ohrožující stav! Je tedy nutné co nejrychleji vyhledat odbornou pomoc. Stabilizace pacienta pak probíhá v několika krocích. Nejprve je potřeba zajistit žilní přístup a aplikovat větší množství infuzí, ze zadní části těla se krev téměř nevrací a srdce víceméně nemá co pumpovat a následně může selhat, vznikají totiž arytmie… Také žaludek je bezpodmínečně nutné tzv. „upustit“, většinou se to provádí silnou jehlou či kanylou skrz kůži, kdy několika vpichy vypustíme přebytečný vzduch. Stabilizace trvá třicet minut až hodinu a půl v závislosti na klinickém stavu zvířete.

Ať se jedná o prostou dilataci či torzi, jde opravdu o život ohrožující stav! Je tedy nutné co nejrychleji vyhledat odbornou pomoc.

Pak už nastupují na řadu chirurgové a boj o život pokračuje. V celkové anestezii se přes otevřené břicho otočí žaludek zpět do fyziologické pozice, přes jícnovou sondu se provede laváž (výplach) žaludku. Pokud jsou jeho obsahem např. kosti či jiná velká tělesa, musí se provést tzv. gastrotomie, neboli chirurgické otevření a následné vyčištění žaludku.

Následně se zreviduje celá dutina břišní, musí se zkontrolovat a zastavit veškeré krvácení z narušených cév.

Prevence recidivy

Strašák jménem torze žaludku!

Z hlediska snížení rizika recidivy, tedy opakovaného přetočení je vhodné v rámci chirurgického zákroku žaludek upevnit, to znamená přišít ho ke stěně břišní. Jedná se o tzv. gastropexi. Metod je hned několik a vždy záleží na zkušenostech jednotlivého chirurga, kterou z nich zvolí.

Po upevnění žaludku se dutina břišní opakovaně zkontroluje, vypláchne temperovaným, nahřátým fyziologickým roztokem a následně uzavře.

V průběhu celého zákroku pacient dostává infuze, léky na bolest a antibiotika.

Máme po operaci a co dál?

Strašák jménem torze žaludku!

Pooperační kontrola a monitoring se mohou časově lišit, u některých případů postačí i pár hodin, jiní pacienti zůstávají pro jistotu na hospitalizaci i několik dní.

Doba rekonvalescence a postupného asistovaného rozkrmování může být opět rozdílná. Závisí to především na komplikovanosti zákroku, zda se musel otevírat žaludek, zda musela být odstraněna také slezina, či třeba i část střev kvůli nekróze apod.

Prognóza je nejistá

Tak jako tak je stále bohužel prognóza u tohoto onemocnění velmi opatrná a úmrtnost relativně vysoká… O možnostech prevence bylo napsáno mnoho více či méně kvalitních studií, kolikrát denně krmit, čím, jak apod. Názory na toto téma se velmi různí. V jednom bodu se však tyto studie shodují – neexistuje jednoznačný návod, jak torzi předejít.

Foto: archiv MVDr. Dagmar Minaříkové, Jitka Metličková, Martina Irglová

Obrázková dokumentace: Kniha „Nemoci psa a kočky I. díl“, autoři: M. Svoboda, D. F. Senior, J.Doubek, J. Klimeš a kolektiv, 2. vydání, 2008

http://veterina-jinocany.cz/

Doporučujeme z našeho e-shopu
Legendy československé kynologie
Skladem
ZB000002
od 129
Novinka
Sušené krůtí krky
ZB000462
od 20
Novinka
Sušené hovězí plíce
ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce
ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Vyberte barvu
Obojek SOFTY
ZB000096
od 0
Kam dál ...