Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Stopařská poradna – Proč má fena vynechává na stopě pamlsky?

Jsme rádi, že trénujete podle našeho seriálu o přesném stopování! A protože neváháte podělit se s námi nejen o své pokroky, ale máte chuť řešit touto cestou i případné problémy, na které v tréninku narazíte, otevíráme pro vás STOPAŘSKOU PORADNU!


Stopařská poradna – Proč má fena vynechává na stopě pamlsky?
Katka Houšková 25.5.2018 4136x Stopařská poradna

Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o téměř neuvěřitelný zádrhel. Proč by měl hladový a správně namotivovaný pes naší čtenářky na stopě vynechávat pamlsky? Budete se možná divit, ale zdaleka se nejedná o problém ojedinělý. Řeší ho řada psovodů. Proč se tak děje a co s tím, nám již zodpoví Katka Houšková. 

DOTAZ:

Mám tříletou fenu hovawarta, se kterou jsem začala cvičit pachové práce. Postupujeme přesně podle instrukcí autorky seriálu o přesném stopování. Máme za sebou šedesát čtverečků a prvních pár cyklických stop různých tvarů. A právě tady nastal drobný „problém“. Bella v prvním cyklu nebo minimálně v počátečním úseku přechází poměrně hodně pamlsků, jde však pomalu, soustředěně, rovnoměrným tempem a z trasy nevybočuje. Po chvíli pak začne sbírat pečlivě a vynechává jen minimálně. Na stopy chodí vždy hladová. Napadá vás, kde by mohla být chyba, případně, zda má smysl to řešit? 

ODPOVĚĎ:

stopařská poradna Váš problém není vůbec neobvyklý, s přecházením pamlsků (nejen v cyklických stopách) se potýká řada stopařů. Ono se to hodně těžko radí od počítače, když jsem vaši fenu neviděla v akci a mohu soudit pouze z vašeho popisu. Nicméně pokusím se poradit…

Pokud je váš problém opravdu jen drobný a k přecházení pamlsků dochází jen v počátečním úseku a nepřechází jich moc, je vůbec otázka, zda je nutné to řešit. Protože k vyřešení tohoto problému může dojít automaticky samo, až opustíte cyklické stopy a vydáte se do šlapaných. Pokud by ale problém byl větší, například až tak extrémní, že fena přes první úsek letí jako blázen, vůbec nesbírá, a uklidní se až v druhém kole – potom se vystavujete riziku, že pochopila, že nemusí sbírat, protože pamlsky jí nikam neutečou. A že je může začít sbírat až v druhém kole. A to vůbec není naším cílem! Cílem v cyklických stopách je psa naopak zklidnit a upevnit pomalou a přesnou chůzi a aktivní hledání pamlsků – ne spěchání kupředu. Možností jak to opravit je hned několik, a je otázka, co konkrétně zafunguje na vaši fenku. Nejlepší by bylo to vidět na vlastní oči, ale to moc nejde.

1. Vrátit se zpět do čtverců!stopařská poradna 

Ne na dlouho, ale udělat si cvičně dva-tři čtverce, abychom fence připomněli, že stopa „nikam“ nevede a nemá smysl spěchat. Pokud by to zafungovalo, pak bych doporučila cca jedenkrát z deseti stop (ale nepravidelně) čtverec zařadit.

2. Mechanicky stopu řídit!

Pokud je vaše fena vnímavá na podněty z vaší strany, pak můžete zkusit jí zkrátka nepustit kupředu, držet nakrátko, a rukou jí ukazovat pamlsky, které vynechává. Donutíte jí pamlsek sebrat a vždy by měla následovat malá pochvala. Aby fenka pochopila, že vám to jednak dělá radost, že ty pamlsky sbírá, jednak že se nikam dopředu nedostane dřív, než ty pamlsky všechny posbírá.

3. Střídat hodnotu pamlsků!      

Pokud používáte na stopu granule (krmnou dávku), tak můžete na první úsek zkusit zařadit atraktivnější pamlsky. Zase je na vás, abyste vyzkoušela jaké množství – jestli vyměnit polovinu granulí za pamlsky vyšší hodnoty, nebo rovnou celou část v prvním úseku. Já bych asi začala pár kousky „lepšího“ krmiva a uvidíte, jak na to fenka zareaguje. Když jich tam dáte moc, zase se vystavujete riziku, že začne přecházet ty „obyčejné.“ Chce to vyzkoušet. V ideálním případě fenka pochopí, že kdekoliv na stopě se může nacházet atraktivní jídlo, kvůli kterému stojí za to precizně prohledávat každý kousek. Pamlskem vyšší hodnoty může být něco voňavého, co má ráda – vařené srdíčko, párek, sýr, sušené maso… Ale pozor na mravence!

4. Použít negativní trest – tj. stopu ukončit dřív. 

stopařská poradna Našlapejte stopu běžným způsobem, ale vypamlskujte jen první úsek. Nechte fenku, aby celý úsek proběhla (a chybovala) a v průběhu prvního úseku jí ze stopy zkrátka vytáhněte a činnost ukončete. Měla by si uvědomit, že přišla o všechny pamlsky, a že ne vždy tam na ní opravdu budou čekat. Druhý den to zopakujte. Pokud by se náhodou stalo, že to hned na první pokus zabere a fenka bude poctivě všechno sbírat, pak třetí den vypamlskujte už celou stopu a nechte jí celou dojít, ale opět jen jednou – nedohazujte na další cyklus. Pokud to bude fungovat, potom střídejte – cyklickou stopu, která se cyklí několikrát a cyklickou stopu která se půjde jen jednou dokola.

5. Použijte konkurenci!

Pokud máte tu možnost, že máte k dispozici dalšího psa, nebo psa kamarádky, tak to zkuste – konkurenční prostředí funguje na všechny psy. Jakmile fenka začne spěchat a vynechávat, tak jí ze stopy stáhněte, a nasaďte jiného psa. Je třeba, abyste hned vedle stopy byla se svojí fenkou, která se bude hladově koukat na to, jak jí cizí pes „krade“ její pamlsky.

6. Nakrmte! stopařská poradna 

Možná to bude znít divně, ale v přecházení pamlsků na prvním úseku nemusí být ani žádný úmysl, naopak to může být důsledkem přemotivování. Píšete, že fenka chodí na stopu hladová – nevím, jak přesně krmíte, ale změňte to. Změňte to tak zhruba o polovinu krmné dávky. Tj. pokud před stopou večer nekrmíte vůbec a na stopu jdete ráno, dejte poloviční dávku. Pokud krmíte večer poloviční dávku, tak nakrmte trochu (hrst) půl hodiny před stopou. U některých psů to skutečně funguje, moje fena například na stopu nemůže jít hladová nikdy, protože potom se přetáčí, ve snaze se co nejdřív najíst zrychluje a následně samozřejmě chybuje.

7. Nechte jí vypustit páru!

Před tím než půjdete na stopu, udělejte si kousek dál jeden malý čtvereček. Opravdu malý, tak na pět minut maximálně, do kterého dáte takovou zhruba desetinu toho, co pak přijde do cyklické stopy.

  stopařská poradna stopařská poradna

To je asi všechno, co mně takhle od počítače napadá…. Vyzkoušejte a uvidíte, každopádně pozor na stereotyp – neopakujte postupy, raději jich zkuste víc a střídejte. Budu moc ráda, když se ozvete a dáte vědět, jak se vám daří a co má zafungovalo!

www.katcinasmecka.cz

Ilustrační foto: Michaela Weidnerová

Také se se svým psem věnujete přesnému stopování a řešíte nějaký problém? Neváhejte tedy a podělte se o něj s ostatními čtenáři prostřednictvím našeho magazínu. Stačí zaslat na redakce@ecanis.cz a Katka Houšková vám na něj ráda odpoví.

Kam dál ...