Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Stopařská poradna – Pomoc, můj pes na stopě zrychluje!

Zrychluje ve stopě i váš pes? Tak to nejste první, ani poslední! Stejný problém řeší i naše čtenářka se svým německým ovčákem. Potřebujete s tím také pomoci? A jste zvědaví, jestli má Katka Houšková recept i na tento problém? Posuďte sami…


Stopařská poradna – Pomoc, můj pes na stopě zrychluje!
Katka Houšková 21.7.2018 4662x Stopařská poradna

Mám desetiměsíčního německého ovčáka, se kterým se snažím stopovat. Momentálně jsme ve fázi přechodu do tzv. „činek“, respektive máme za sebou čtyři tyto tréninky. Poprvé jsem Benovi hodně pomáhala nejprve přidržením u nášlapu a poté ukazováním pamlsků v rovném úseku. Ve čtverci na konci už pracoval samostatně. Při druhém opakování se zdálo, že pochopil přesně, o co jde. Bohužel další dvě stopy byly dost hrozné. Pes se jakž takž zdržel na nášlapu, ale na rovném úseku dal hlavu dolů jen minimálně, moc se nesoustředil a táhl směrem k dalšímu čtverečku, kde bylo více pamlsků. Teď tedy řeším, co s tím. Mohla byste mi poradit, prosím? 

Dobrý den,

děkujeme za vaši reakci a pokusím se tedy váš problém trochu rozebrat.

stopařská poradna Už v úvodním článku o „činkách“ jsem zmínila, že některým psům mohou dělat problémy. Je to v tréninku zvířat běžná věc – jedna metoda někomu sedne a někomu vůbec. V činkách se objevují problémy, jako máte vy, kdy pes spěchá do čtverců, anebo naopak problémy opačné, že ho čtverce zdržují, a tak je ignoruje. A některým naopak zase činky sedí a ve čtvercích se motivují a do jisté míry i odpočívají. Co tedy s Benem? V první řadě bych ráda řekla, že máte inteligentního psa, který jasně chápe, ve které části stopy je pro něj nejvýhodnější pracovat, tedy kde je největší odměna, a právě proto spěchá a tato místa cíleně vyhledává. V budoucnu, až do stopy zařadíte předměty, se velmi pravděpodobně objeví stejný problém. Pokud u předmětů budete odměňovat víc (odměnou vyšší hodnoty), což v počátku budete muset, velmi brzy se změní vaše stopování na sprint od předmětu ku předmětu. Proto (trochu předbíhám) až zařadíte předměty, budete muset velmi přemýšlet nad hodnotou odměny u předmětu, abyste to nepřehnala. Nyní už ale k činkám. Možností řešení je několik:

  stopařská poradna stopařská poradna

  1. Činky přeskočit a přejít rovnou do šlapané stopy bez malých čtverečků, kde jediný čtverec bude na konci – ten motivační, ze kterého psa odvádíte – ale bude jen tak malý, aby ho nemotivoval ke zbytečně velkému spěchu. To znamená, že čtverec zmenšíte na malinké místo (2 šlápoty), ve kterém bude prostě hromádka granulí, kterou ho nenecháte celou sežrat. O to ale musí být stopa delší, aby se pes během stopy nažral (stále trváme na tom, aby ve stopě byla převážná část krmné dávky).
  2. Čtverečky nahradit (jak bylo v článku o činkách zmíněno) malými kopičkami granulí, které se budou nacházet v průběhu stopy. Potom se bude jednat o jakýsi jackpot, který pes získává za jednoduchý úkol a kterým se motivuje k další práci v očekávání, že jackpotů bude po cestě víc a zároveň bez problémů plníme podmínku, že se ve stopě nachází krmná dávka.
  3. Snížit hodnotu odměny ve čtvercích a zvýšit hodnotu odměny ve stopě. Jak už jsem zmínila výše, tento systém budete muset (velmi pravděpodobně) použít při zařazení předmětů do stopy. Například tak, že v průběhu stopy se budou nahodile kromě běžných granulí nacházet i lepší pamlsky (maso, sýr atd.) zatímco ve čtvercích budou obyčejné granule. A granulím ve čtverci můžeme trochu snížit hodnotu tím, že použijeme granule výrazně menší, které bude muset pes víc hledat, a tudíž to pro něj nebude tak velkým bonusem.
  4. Kombinace variant b) a c), nebo střídání těchto variant. To na chvíli vaši stopu zatraktivní a změní stereotyp, kdy pes nebude vědět, co může na stopě očekávat a o to precizněji bude pracovat. Mimochodem předpokládám, že u vašeho psa budete nad stereotypem a jeho eliminací přemýšlet častěji, než jiní psovodi.

www.katcinasmecka.cz
Ilustrační foto: Roman Rakovan

«Také se se svým psem věnujete přesnému stopování a řešíte nějaký problém? Neváhejte tedy a podělte se o něj s ostatními čtenáři prostřednictvím našeho magazínu. Stačí zaslat na redakce@ecanis.cz a Katka Houšková vám na něj ráda odpoví.»

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->