Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Stopařská poradna – Musí být můj pes nutně hladový?

Také si kladete otázku, jestli je nutné nejen před tréninkem stop nechat psa pořádně vyhladovět? Příčí se vám tato myšlenka? To jste na tom podobně jako naše čtenářka, která nám právě tento dotaz zaslala do naší stopařské poradny. A co na to říká autorka našeho seriálu, si můžete přečíst na následujících řádcích…


Stopařská poradna – Musí být můj pes nutně hladový?
Katka Houšková 15.8.2018 5646x Stopařská poradna

Kdo by neznal známé pořekadlo, že hlad je ten nejlepší kuchař. Ovšem platí toto rčení třeba i při pachových pracích nebo i v rámci nácviku jiných kynologických disciplín? Jak se to vezme. Vše má totiž vždy svůj rub a líc. Pojďme se tedy na to nyní společně podívat…

Dotaz:  

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je opravdu nutné se psem stopovat pomocí hladu. Mám šestnáctiměsíčního německého ovčáka a pořád nemůžu přijít na to, jak na něj, aby nám  stopy šly. Od zkušených stopařů neustále slyším, že je málo hladový a pak je při práci nesoustředěný. Kolikrát ani nedojde na konec. Podotýkám, že jsme začali stopovat asi v roce. Je to můj první pes, tudíž moje zkušenosti s touto disciplínou jsou nulové, ale je mi líto nechat ho třeba den dva hladovět. Má otázka proto zní: „Je to opravdu nutné nebo existuje i jiný způsob, jak naučit psa stopovat?“

Dobrý den, děkujeme za další podnětný dotaz!

Odpověď nebude tak úplně jednoduchá, ale věřím, že si porozumíme.

Ano, mnoho kynologů pracuje na stopě pouze prostřednictvím hladu a běžná rada, kterou na cvičáku uslyšíte, bude: „Nedávej mu žrát, dokud si na zahradě nezačne vyhrabávat brambory. Potom bude mít teprve hlad a můžeš jít na stopu!“ To je samozřejmě extrém, ale někteří tak opravdu stopují. Potom je ale třeba si položit otázku, zda je tohle cesta, kterou se chceme vydat – tedy vyhladovět psa pro to, aby pro nás pracoval. My přece chceme, aby náš pes pracoval s radostí, a hlavně, aby pracoval proto, že sám chce. Ne kvůli tomu, že už je tak hladový, že mu nic jiného nezbývá.

Osobně nejsem zastáncem tréninku (jakéhokoliv) s vyhládlým psem!

stopařská poradna Pokud má pes podat výkon, potom musí být především v psychické i fyzické pohodě – a to hladový nebude. Nevím jak vy, ale ani já nejsem moc příjemná a odhodlaná podávat výkony, když mám hlad. Naopak. Proto já své psy před tréninkem krmím. I když ne běžným způsobem, ale o trochu méně. Aby byli ve stavu, kdy jim není špatně hlady, ale přitom aby byli dostatečně lační a měli motivaci pracovat za jídlo. Například když jdu ráno na stopu, tak večer dám poloviční dávku. Když vím, že druhý den se budu věnovat nejen stopě ale i poslušnosti, potom večer nakrmím jen trochu, na stopě podám zhruba polovinu denní krmné dávky a odpoledne zkrmím zbytek na poslušnosti. Ale to se bavíme o dospělých psech, kteří už mají své motivační základy dávno za sebou, a jsou lační neustále. Protože mají proměnlivý způsob krmení a nikdy nevědí, jestli dnes budou žrát jednou nebo pětkrát, a pro jídlo udělají cokoliv. Což je ideální stav, do kterého byste měla psa dostat.

«Ideální stav je, když mají psi proměnlivý způsob krmení a nikdy nevědí, jestli dnes budou žrát jednou nebo pětkrát, a pro jídlo pak udělají cokoliv!»

Motivace na jídlo je nejjednodušší

Ptala jste se, zda existuje jiný způsob, jak se psem trénovat než na žrádlo. Samozřejmě, existuje. Ale je to pro mě až ta poslední možnost. Protože motivace na jídlo je prostě nejjednodušší. Pokud v začátku tu motivaci dobře uděláte, budete z toho těžit po celý život psa. Protože se jedná o jednu z jeho základních potřeb. Nebudeme tu rozebírat další potřeby, od toho není stopařská poradna. Ale zamyslete se jednoduše nad tím, za co pracujete vy. Naprostá většina lidí pracuje za mzdu, za peníze, které následně smění za primární životní potřeby a když zbude, tak za ty sekundární. Dovedete si představit, že byste měla pravidelný přísun peněz a jako bonus by vám zaměstnavatel platil v naturáliích? Příklad – měsíčně vám na účet přijde dvacet tisíc korun (to je ta plná psí miska každý den), pro které nemusíte hnout ani prstem. A kromě toho vám každý den zavolá zaměstnavatel a požádá vás, abyste šla do práce (jdete se psem trénovat). Proč do té práce půjdete? Buď vás ta práce musí opravdu bavit a naplňovat, anebo vám zaměstnavatel za vaši snahu slíbí něco, co moc chcete. Co jste schopná vy vašemu psovi nabídnout, aby kvůli tomu opustil svůj vyhřátý pelech? Ano, možná že ho práce bude bavit, ale jak dlouhý a náročný trénink můžete udělat, aby to pořád ještě dělal z čisté radosti „zadarmo?“ A jak se zachová, když zrovna bude mít něco jiného „na práci?“ Třeba kopání nového tunelu pod záhonem růží nebo prohánění sousedovic kočky? Bohužel nebo spíš bohudík, jídlo je pro psa tak silný motivátor, že bez něj se zkrátka v tréninku neobejdete. Tedy v efektivním tréninku, který má mít nějaké výsledky. A pokud se naučíte využívat jeho základní potřebu ve svůj prospěch, tak máte vyhráno.


stopařská poradna

Brit Premium by Nature: Půlpytel masa pro psy


Vraťte se na začátek!stopařská poradna 

Asi jsem to pojala z trochu širší perspektivy, ale chtěla jsem, aby vám to všechno dávalo smysl. A teď pojďme na vašeho pejska. Naprosto chápu, že nechcete štěně nechat hladovět – a jak jsem zmínila v úvodu, pes by neměl pracovat vyhladovělý. Nikdy. I když upřímně – jednodenní hladovku já u dospělých psů zařazuji zcela záměrně dost pravidelně, vždyť je to šelma psovitá a s hladovkou (i několika denní) nemá velký problém. Ale jsou to naši miláčkové a my jim rádi dopřáváme pravidelnou stravu. To je jasné. Bohužel jsem vašeho psa na stopě neviděla a nedovedu tedy posoudit, proč se mu stopovat nechce – zda je to opravdu jen motivací nebo špatným tréninkem nebo zda toho po něm nechcete příliš. Ale ať je to jak chce, pokud je hladový a nesoustředěný a nedojde stopu do konce, je někde chyba. Být vámi bych přesné stopování neopouštěla, ale vrátila bych se na začátek, tedy do čtverců, aby se vám ta motivace vrátila. Pokud tedy vůbec někdy dobrá motivace byla… Napřed si sáhněte do svědomí, zda jste nepodcenila začátky. Čtverec je jednoduchý úkol, za který pes dostává obrovskou odměnu, a tím se buduje jeho motivace a chuť do práce na stopě. Nemusíte těch čtverců dělat milion, stačí, když jich uděláte pár, ale pořádně, s velkou motivací. Abyste zvýšila atraktivitu čtverce, můžete například:

  • Dohodit občas do čtverce pamlsek vyšší hodnoty, aby se zvýšila jeho chuť hledat a nacházet zajímavější odměny
  • Přivést ke čtverci druhého psa, konkurence je jedna z nejjednodušších cest ke zvýšení aktivity (samozřejmě to nesmí být pes, se kterým se pustí do křížku)
  • Psa po chvíli vyhledávání ze čtverce nenásilně vytáhnout, trochu nahecovat (hele, kde máš jídlo!!!) a potom za jednoduchý cvik který ovládá (například klidné sezení u nohy s očním kontaktem), ho do čtverce za odměnu pustit
  • Někdy ho můžete vytáhnout úplně. Oželíte nějaké ty granule… a vytáhnete ze čtverce psa, který moc a moc chce a vy mu jen neumožníte, aby ten čtverec vypracoval.

Zkrátka čtverec by měl být za odměnu a pes by si ho měl zasloužit! Jako ostatně i další práci….

Všechno souvisí se vším!

stopařská poradna Možností jak zvýšit motivaci je celá řada, záleží jen na vaší šikovnosti vystihnout vždy ten správný moment pro posílení motivace a ukončení práce, aby nikdy práci neukončoval pes, protože má dost, ale abyste jí vždy ukončila vy proti jeho vůli a on se mohl těšit na příště. Ovšem základním předpokladem toho, že to bude fungovat, je fakt, že pes má dobrou motivaci na jídlo v běžném životě. A protože všechno souvisí se vším, tak i vaše další tréninky a příprava na ně souvisí s jídlem a potažmo se stopou. Pokud budete i v dalších disciplínách využívat motivaci na jídlo, půjde vám to i na stopě lépe. Osobně mladé psy krmím z misky minimálně, většinu krmné dávky dostávají z ruky. A to nejen při tréninku, ale i při běžných procházkách, kdy se učí, že za nějakou vlastní aktivitu získávají odměny. Odpovědnost za to, zda se nažerou nebo nikoliv, leží potom na nich. A potom sami vyhledávají aktivity, za které by si mohli zasloužit něco k jídlu. Ale to už nesouvisí se stopařskou poradnou, ale s úplnými základy obecného tréninku zvířat, a tomuto tématu bychom mohli věnovat několik dalších seriálů… Další samostatnou kapitolou by byli psi, kteří nejen že nemají motivaci na jídlo, ale dokonce jedí špatně, málo… Ano, takových nejedlíků znám celou řadu. I na to existuje několik metod jak psa pořádně „rozežrat“, ale to by bylo na další díl seriálu.

Doufám, že jsem zodpověděla vaši otázku, pokud byste chtěla řešit konkrétní problém vašeho psa, potom by bylo nutné podat maximum informací o dosud probíhajícím tréninku.

Katka Houšková
www.katcinasmecka.cz

Ilustrační foto: Michaela Weidnerová


« Také se se svým psem věnujete přesnému stopování a řešíte nějaký problém? Neváhejte tedy a podělte se o něj s ostatními čtenáři prostřednictvím našeho magazínu. Stačí zaslat na redakce@ecanis.cz a Katka Houšková vám na něj ráda odpoví. »

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->