Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Stopařská poradna - Můj pes si vybírá pamlsky na stopě!

Stopařská poradna - Můj pes si vybírá pamlsky na stopě!


Stopařská poradna - Můj pes si vybírá pamlsky na stopě!
Katka Houšková 21.5.2021 11018x Stopařská poradna

Pamlsky, jako motivační prvek na stopě, mají zejména v systému přesného stopování svůj velký a prakticky nezastupitelný význam. Už mnohokrát byla řeč o tom, zda může pes stopovat bez pamlsků. Ano, jistě, že může! Ale nikoliv v tomto systému. Celá moje metodika je postavená na principu krmení psa ve stopě a o jídlo jde tedy především. O uspokojení a naplnění jedné z nejzákladnějších potřeb každého živého organismu – nasytit se! 

Dotaz: Dobrý den, se svým rok a půl starým dobrmanem od malička postupuji podle vašeho seriálu. Začali jsme pachovými čtverečky a pokračovali vcyklických stopách. Až do té doby bylo všechno v pořádku, pes stopoval s velkým nasazením. Potom jsme přešli na šlapané stopy a tady si pes začal vybírat, které pamlsky ze stopy pozře, a které ne. Protože se snažím psa hlavně BARFovat, dostává na stopě část krmné dávky v podobě syrového masa a část v granulích. A poslední dva měsíce nesbírá vůbec granule, nechává je tam všechny ležet, a vybírá si jen maso. Také začal hodně zrychlovat, často přechází lomy a dělá čím dál tím více chyb. Zkoušela jsem ho u granulí brzdit vodítkem, ale ze stopy si nevezme ani jednu. Přitom z ruky nebo z misky žere granule úplně normálně. Co s tím? Mám to tak nechat nebo to mám řešit? Pokud ano, jak? 

Dobrý den, děkujeme za dotaz do poradny. Jako vždy zopakuji, že rady online bez osobní znalosti psa, psovoda a jejich společné práce můžete brát pouze jako obecné a velmi orientační. Nicméně v tomto případě si troufám tvrdit, že zvládnu identifikovat příčinu vašeho problému i takto na dálku. A že ho dokážeme společně i vyřešit! 

Nejste totiž zdaleka první, komu se něco takového při tréninku stop (a nejen stop!!!) stalo a kriticky přiznám, že jsem sama u svého psa jednou udělala stejnou chybu. A předem bych vás chtěla potěšit, že váš problém je nejen dost běžný, ale především, že je snadno řešitelný a cesta z něj není těžká ani časově náročná. 

Dvojí hodnota pamlsků je špatně! 

Stopařská poradna - Můj pes si vybírá pamlsky na stopě!

Jako vždy je nejpodstatnější najít příčinu, tu odstranit, a následně doladit důsledky. Příčina vašeho problému je v hodnotě pamlsků, které do stopy dáváte. Pro vašeho psa mají evidentně granule nižší hodnotu, než má syrové maso. A tím, že jste zařadila do tréninku pamlsky dvou různých typů, jste zvýšila hodnotu některých částí stopy (těch kde je maso) a snížila, ne-li úplně smazala hodnotu těch dalších částí (těch, kde jsou granule). Tím pádem pes přes šlápoty, ve kterých jsou „pouze” granule, jen přejde bez většího emocionálního zájmu a snaží se spěchat co nejrychleji do šlápot, ve kterých je maso. Tedy do těch, které pro něj mají daleko větší hodnotu! 

V praxi to znamená přesně to, jako kdybyste najednou ze dne na den odbourala ze stopy polovinu pamlsků. A přitom byste očekávala, že pes půjde stejně rychle v prázdných úsecích, kde žádné pamlsky nejsou, jako v úsecích propamlskovaných. Ale opak je pravdou! Pokud motivaci z některé části tréninku takto rychle odstraníte, motivujete psa pouze k tomu, aby se co nejrychleji snažil dostat do té fáze, kde bude odměněn.  

Jeden příměr z poslušnosti 

Dovolila bych si takový menší příměr k tréninku poslušnosti. Jednou z nejčastějších začátečnických chyb při učení poloh na poslušnosti je to, že někteří psovodi spojují povely sedni a lehni. Jako první učí téměř každý psovod povel sedni a až poté lehni. Napřed naučí krásné sedni, kdy pes rychle a přesně zaujímá polohu, protože očekává odměnu. Potom ale psovod začne učit lehni a to většinou tak, že napřed psa posadí. Povel sedni ale už neodměňuje a soustředí se na správné provedení pozice lehni a tu následně odměňuje. Výsledek je v konečném stadiu ten, že pes  

a) přestane správně provádět povelsedni(pomalu, nepřesně..., protože za nepřesnosti není ani odměňován, ani trestán) 

b) po každém povelusednisi ihned lehne (ve víře co nejrychlejšího získání odměny) 

Výsledkem potom velmi často bývá neporozumění povelům sedni a lehni, které si pes plete, splývají mu dohromady a bez posunku rukou není schopen hlasový povel rozlišit. 

Nic není ztraceno! 

Stopařská poradna - Můj pes si vybírá pamlsky na stopě!

Úplně stejného efektu jste nyní dosáhla, když jste dala do stopy pamlsky vyšší hodnoty, které psa motivují spěchat do úseků, kde je může najít, a naopak pamlsky nižší hodnoty ignoruje. Tím pádem začal spěchat, začal chybovat, protože jeho cílem již NENÍ prohledat každou šlápotu, ale co nejrychleji se dostat ke šlápotám s odměnami vyšších odměn. Tedy trochu zjednodušeno  dostat se k cíli! Tím jste v podstatě popřela všechno, co jste psa až doteď učila  tedy, že cesta je cíl! A plynule, aniž byste si toho všimla, jste přešla z přesného na pudové stopování. 

Samozřejmě ale není vůbec nic ztraceno!!! Cesta k nápravě bude trochu bolet, ale nebude dlouhá a ani moc časově náročná. Pokud jste skutečně poctivě pracovala ve čtvercích a v cyklických stopách, potom si váš pes velmi brzy vzpomene, co to vlastně přesné stopování je, a od toho pudového se zase rychle dostane zpět. 

Co tedy dělat? 

Všechny pamlsky vyšších odměn ovšem musíte ze stopy nekompromisně odstranit a vrátit se ke starému dobrému krmení granulemi, které vám zajistí pozornost během celé stopy. Protože jste se ale dopustila chyby, musíte se vrátit o krok, resp. o několik kroků zpět. Abyste neutvrzovala psa v tom, že má po stopě spěchat a přecházet granule, vraťte se do cyklických stop. Tam vrátíte psovi stereotyp, vztah k pamlskům nižší hodnoty a opět si vzpomene, že není kam spěchat. Že na něj nečeká žádná cílová odměna. 

Již nikdy do stopy nepřidávat pamlsky vyšší hodnoty! 

Další postup bude ovšem velice individuální a záleží, jaký typ psa máte. Jak rychle dokáže měnit uvažování a své zvyky, jak silnou má nervovou soustavu a také, jak k celému tréninku přistoupíte vy sama. V cyklických stopách, ať už jich uděláte pět nebo padesát, byste měla zůstat do té doby, než se pes vrátí do módu klidné a precizní práce, která bude po celou dobu jedné cyklické stopy vyrovnaná  tj. stejně rychlá. Pes by především neměl spěchat v začátku. Až se vrátíte do stavu, kdy pes soustředěně od začátku až do konce vypracuje celou cyklickou stopu a bude se snažit vybírat všechny pamlsky, potom můžete vyrazit do šlapané a plně propamlskované stopy. Ovšem pozor  již nikdy do ní nepřidávat pamlsky vyšší hodnoty!  

Vzhledem k tomu, že váš pes je evidentně dost inteligentní na to, aby si spočítal, kde na něj čeká lepší odměna, budete muset v budoucnu být velmi obezřetná i při odměňování na předmětech. Protože tam vás čeká úplně stejné riziko. Tedy že při odměňování pamlsky vyšší hodnoty (a to všichni při zařazování předmětů do stopy pro usnadnění a lepší pochopení děláme) začne pes spěchat. Na to upozorňuji jen do budoucna, to by pochopitelně bylo na další dotaz a mnoho dalších odpovědí. 

Maso do stopy… 

Stopařská poradna - Můj pes si vybírá pamlsky na stopě!

Pokud nyní BARFaři (ke kterým mimochodem také patřím) smutně hledí na řádky o granulích a zákazu masa a říkají si, že to přece musí jít dělat jinak, tak mám pro ně dobrou zprávu. Ano, jde to dělat i jinak, ale vše je o kompromisech. Pokud se rozhodnete krmit syrovým masem na stopě, potom ale musíte stejně jako v případě granulí zkrátka dodržet prosté pravidlo  že na stopě nebude pamlsek vyšší nebo nižší hodnoty. Nejde vůbec o to, čím psa krmíte a co konkrétně do stopy dáváte. Jde pouze o to, že hodnota všech pamlsků ve stopě musí být stejná. Pokud si nemůžete maso upřít, tak ho klidně do stopy dávejte. Jenže má to svoje „ale” a mnoho rizik. 

  • Na maso půjdou mravenci, vosy, další hmyz, který vám velmi znepříjemní stopování 
  • Maso je výrazně aromatičtější než granule, proto při stopování pes může často sklouzávat k vyhledávání masa, místo individuálního pachu osoby, který se bude trochu ztrácet 
  • Na delších stopách budete mít opravdu co dělat nařezat tři sta kousků masa na takovou velikost, aby se pes nepřecpal k prasknutí 

Pochopitelně můžete použít maso sušené, se kterým se líp manipuluje, můžete si napéct vlastní pamlsky, resp. celou denní krmnou dávku, což je dost náročné. Ale pokud to myslíte se stopováním vážně, budete muset s trochou sebezapření nechat maso na dny beze stop, na trénink poslušnosti, na dny odpočinku..., ale ve stopě se smířit s granulemi. Mimochodem i já BARFuji a vybrala jsem si suché krmivo, které je s BARFem kompatibilní a mým psům takto kombinace velmi prospívá. 

Máte podobné starosti na stopě? Podělte se s námi o ně! 

Stopám zdar!  

Katka Houšková 

www.katcinasmecka.cz 

Foto: Katka Houšková 

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->