Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Stopařská poradna – Jaké klimatické podmínky zvolit na začátku?

Začínáte se stopováním a také řešíte, v jakých klimatických podmínkách je nejlepší trénovat? Velmi podobný dotaz nám přišel i do redakce, tak si ho nyní společně rozebereme v naší stopařské poradně.


Stopařská poradna – Jaké klimatické podmínky zvolit na začátku?
Katka Houšková 21.10.2020 5021x zdroj: www.katcinasmecka.cz Pachové práceStopařská poradna

Určitě se shodneme na tom, že na správně položených základech jakéhokoliv výcviku psa budeme moci v budoucnu velmi dobře stavět a pachové práce samozřejmě nejsou v tomto ohledu výjimkou. Pokud se to povede, máme napůl vyhráno, pokud ne, budeme dlouho opravovat zbytečné chyby. Takže kdo se včas zeptá, když sám neví, moc dobře dělá…

Dotaz:   Dobrý deň. Prosím vás, vedeli by ste mi poradiť, kedy a za akých klimatických podmienok je najlepšie začať so psíkom stopovať? Chcela som sa tým spýtať, ktoré podmienky sú náročnejšie a vhodné skôr pre pokročilých, ako skôr pre začiatočníkov, ktorý by asi mali začať zľahka. Ďakujem.

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti

Stopařská poradna – Jaké klimatické podmínky zvolit na začátku?

Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz. Co se týče výběru klimatických podmínek pro začínajícího psa, tak záleží především na tom, jakou cestou jste se rozhodla vydat a jakou metodiku tréninku pachových prací preferujete. V případě, že postupujete podle našeho stopařského seriálu a ovládáte metodiku „Přesného stopování,“ tak se můžete v jednotlivých dílech dočíst právě o tom, že i mladé a začínající psy připravujeme na těžké podmínky hned od začátku. V pachových čtvercích, stejně jako následně v cyklických stopách není problém nastavit psovi opravdu těžké podmínky, protože vypracování stopy jako takové není složité a pes pracuje s maximální motivací. V takovém případě můžete vybrat prakticky jakékoliv, pro psa a jeho zdraví bezpečné, podmínky. Naopak, je to přímo žádoucí! Ve snadných začátcích si pes vyzkouší náročné podmínky a naučí se komplikované počasí řešit při jednoduchém úkolu. Se stoupající obtížností stopy už to pro něj nebude takový problém, jako kdyby se s takovými podmínkami nikdy nesetkal a poprvé by se s nimi měl popasovat na dlouhé stopě.

Každý trénink by měl končit pozitivně, nikoliv ztrátou stopy, pocitem vlastní neschopnosti a vaším zklamáním z odvedené práce!

„Jiný kraj, jiný mrav“

Stopařská poradna – Jaké klimatické podmínky zvolit na začátku?

Pokud ovšem pracujete s jakoukoliv jinou metodikou, která má v začátcích rychlý postup, případně učíte psa pracovat v pachovém mraku, je samozřejmě výběr klimatických podmínek, jako i vhodného terénu, zcela zásadní. Při nastavení příliš vysokých kritérií by se vám snadno mohlo stát, že mladý pes bude chybovat. A takové chyby se buď budou časem násobit, nebo dojde k frustraci a následně k demotivaci vašeho psa. Protože každý trénink by měl končit pozitivně, nikoliv ztrátou stopy, pocitem vlastní neschopnosti a vaším zklamáním z odvedené práce.

Takže podtrženo a sečteno – při přesném stopování obtížné podmínky přímo vyhledáváme, při práci v pachovém mraku zvyšujeme kritéria velmi, velmi pomalu a postupně.

Zvyšování kritérií

Ať už se ovšem jedná o jakýkoliv trénink, tak vždy platí, že zvyšujeme pouze jedno kritérium. Tzn. pokud chceme zvýšit obtížnost klimatických podmínek, musíme někde jinde ubrat. Na délce stopy, na jejím stáří, vhodnějším terénu a samozřejmě musíme zvýšit motivaci. Abychom obtížný úkol vykompenzovali větší motivací.

O zvyšování kritérií v pachových čtvercích si můžete přečíst v druhém dílu našeho stopařského seriálu
Stopujeme přesně II. díl
Stopujeme přesně II. díl

Těšíte se na další pokračování našeho seriálu o přesném stopování? Tak jste se ...

26.12.2017Pachové práce

Při přesném stopování obtížné podmínky přímo vyhledáváme, při práci v pachovém mraku zvyšujeme kritéria velmi, velmi pomalu a postupně!

Co jsou to obtížné podmínky?

Stopařská poradna – Jaké klimatické podmínky zvolit na začátku?

Mezi obtížné klimatické podmínky řadíme především silný vítr, hraniční teploty (jak vysoké, tak příliš nízké), silný déšť, a to vše samozřejmě ve vztahu ke kvalitě terénu. Na holé hlíně po delším období sucha se bude velmi obtížně stopovat i při relativně nízkých teplotách, zatímco ve šťavnaté trávě si můžete dovolit o pěkných pár stupňů víc. Za nejobtížnější pro psa osobně považuji jakoukoliv výraznější změnu. Když si v létě našlapete stopu za ranní rosy a než si dojdete pro psa, tak vyleze sluníčko, oteplí se o osm stupňů a ještě například začne foukat, pravděpodobnost úspěchu je velmi nízká. Ideální jsou tedy konstantní klimatické podmínky, slabý až mírný vítr, přiměřená relativní vlhkost a teplota od pěti do patnácti stupňů. V případě, že máte zájem o podrobnou studii teorie pachů, vřele doporučujeme knihu Pachové práce služebních psů od pana Viléma Eise.

Doufám, že vás naše odpověď uspokojila a přejeme hodně štěstí na stopách!

 

Ilustrační foto: archiv Katky Houškové, Alena Vanžurová, Marie Richterová, Michaela Weidnerová

Také se se svým psem věnujete přesnému stopování a řešíte nějaký problém? Neváhejte tedy a podělte se o něj s ostatními čtenáři prostřednictvím našeho magazínu. Stačí zaslat na redakce@ecanis.cz a Katka Houšková vám na něj ráda odpoví.

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->