Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Stopařská poradna – Jak velký mám našlapat čtverec, abych prodloužil čas ve stopě?

Také byste rádi skvěle stopovali a napadá vás v této souvislosti spousta všetečných otázek? Jak lze třeba v tréninku docílit toho, aby váš pes vydržel koncentrovaně pracovat delší dobu? Pokud vás trápí právě tato problematika, pokusíme se vám poradit:


Stopařská poradna – Jak velký mám našlapat čtverec, abych prodloužil čas ve stopě?
Katka Houšková 20.7.2021 7570x Stopařská poradna

Minulý týden přišel do naší stopařské poradny dotaz, který už jsem dostala v životě mnohokrát a je z pohledu dalšího tréninku zcela zásadní. Jak udržet psa v pachovém čtverci a posilovat jeho schopnosti dlouhodobě pracovat? Tazatel se zamýšlí nad velikostí čtverce, řešení bude ale úplně v něčem jiném. Pojďme se na to tedy společně podívat. 

Dotaz: Rád bych se zeptal, jakým způsobem mám našlapat „dlouhý“ čtverec. Můj pes je hodně žravý a ať dělám, co dělám, čtverec má vypracovaný nejpozději za pět minut. Za tu dobu sežere přesně celodenní krmnou dávku. Vůbec mně nenapadá, jak ho mám v tom čtverci udržet dvacet minut, jak píšete ve vašem seriálu? To by musel sníst nejméně čtyři krmné dávky. Poradíte, prosím? Mám čtverec zvětšit? Jedná se o čtyřměsíční štěně německého ovčáka, krmím Royal Canin Maxi pro štěňata velkých plemen, granule namáčím. 

Petr Dočekal 

Pozor na velikost odměn! 

Stopařská poradna – Jak velký mám našlapat čtverec, abych prodloužil čas ve stopě?

Dobrý den, děkujeme za váš dotaz! I bez další znalosti vás nebo vašeho psa si troufám tvrdit, že identifikace problému nebude tak složitá. Chyba bude s největší pravděpodobností v krmivu, respektive ve velikosti granulí. Krmivo Royal Canin Maxi Puppy má opravdu hodně velké granule a pokud je vaše denní krmná dávka podle tabulky 380g, může to být odhadem (nemám tyto granule k dispozici, takže opravdu jen odhaduji) cca stovka granulí. To znamená sto odměn. Pokud máte hodně žravé štěně, je schopné sežrat a rozkousat sto odměn za dvě až tři minuty. Když k tomu přidáme trochu toho čichání (i když vyhledávání tak velikánských granulí opravdu moc práce nedá), tak jsme na těch cca pěti minutách. Navíc, když ty granule ještě namočíte, jejich objem se ještě trochu zvětší.

Jak už jsem řekla, vyhledávání velkých granulí nedá práci, takže v podstatě tento způsob vypracování pachového čtverce není vůbec o čichání, ale spíš o sbírání pamlsků ze země. Tak nejenže se vám nepodaří psa ve čtverci zdržet, ale navíc to vůbec neplní účel – kdy se pes vlastní aktivitou učí odměňovat a učí se spojovat si porušený terén s krmivem. Jeho aktivita totiž v tomto případě nemusí být vůbec velká, respektive téměř žádná, aby granule takových rozměrů nalezl. Taková práce tedy nemá moc velký smysl.

A v tréninku psů bezvýhradně platí, že každé ulehčování oslabuje vašeho psa. Pokud chcete psa posílit, musíte ho v tréninku zatěžovat! 

Nic není ztraceno 

Vzhledem k věku štěněte předpokládám, že jste teprve na začátku tréninku, a proto se určitě žádná chyba nestala. Během prvních pachových čtverců se pes naučil, že se ve čtverci nažere a nedá mu to ani moc práce, měl by tedy být dobře motivovaný. Ale pokud už máte za sebou těch čtverců alespoň osm – deset, tak je určitě na čase trénink ztížit, a tím samozřejmě i zefektivnit. 

Řešení je pouze jedno – zmenšit granule. Na jednu stranu chápu, že krmíte psa zřejmě od chovatele doporučeným krmivem a chcete mu dát to nejlepší, na míru určené krmivo. Na druhou stranu je třeba si zvolit priority. Pokud se chcete věnovat přesnému stopování, s krmivem nevhodné velikosti to opravdu nepůjde. Možnosti tedy máte v zásadě pouze tři: 

Stopařská poradna – Jak velký mám našlapat čtverec, abych prodloužil čas ve stopě?
  1. Koupit si jedno balení menších granulí, například od stejné značky použít granule určené pro malá plemena, nebo si koupit granule úplně jiné značky, které budou mít požadovanou velikost. 
  2. Stávající granule naporcovat (ano, je to spousta práce, budete potřebovat ostrý nůž a šikovné ruce) 
  3. Upéct si vlastní pamlsky vhodné velikosti. Pokud ovšem krmíte pouze na stopě, bude vás to stát hodně času a energie napéct takové množství. 

Každopádně granule do pachového čtverce nenamáčejte! Nejen, že tím zbytečně zvětšujete jejich velikost, ale také se stávají aromatičtějšími, můžou se začít rozpadat a pes je v trávě rozšlape, a také mu to zbytečně zlehčujete. A v tréninku psů bezvýhradně platí, že každé ulehčování oslabuje vašeho psa. Pokud chcete psa posílit, musíte ho v tréninku zatěžovat. 

Čím menší, tím lepší 

Jaká by tedy měla být ideální velikost granulí? S trochou nadsázky se dá říct, že čím menší, tím lepší. Ale to platí pouze u hodně žravých psů, méně žravý pes by při vyhledávání příliš malých granulí mohl ztratit motivaci, a proto bychom mu je měli zmenšovat postupně. Pro svoje psy plemene hovawart (v dospělosti 30 kg) používám do čtverce a to od věku 6 týdnů (ano, pachové čtverce dělám už v rámci odchovu) až do dospělosti (často prokládám trénink pachovými čtverci i u větších psů) granule Reico Maxidog Junior, které mají velikost přesně 5 milimetrů. V jedné krmné dávce tak mám takových granulí několik set! A hlavně, jsou tak maličké, že zapadají do trávy a psovi dá opravdu hodně práce, než každou jednu granuli najde a z té trávy vytáhne. Potom může být ve čtverci klidně dvacet, třicet nebo i čtyřicet minut (v případě dohazovaného čtverce) – a úplně mi postačí čtverec velikosti jeden metr čtvereční. Jakákoliv větší velikost pachového čtverce by totiž byla kontraproduktivní. Nechceme naučit psa ve čtverci pobíhat, ale naopak, stát prakticky na místě a vyhledávat si granulky.

Doufám, že jsem vám pomohla a držím palce, aby váš přechod na menší granule byl úspěšný a aby se vaše štěňátko brzy stalo vášnivým stopařem!

Stopám zdar! 

Katka Houšková 

www.katcinasmecka.cz 

Foto: Katka Houšková 

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->