Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Stopařská poradna – Dá se stopovat i v zimě?

Rádi byste trénovali pachové práce i v tomto ročním období a nevíte, zda je to zrovna dobrý nápad? Nejste zdaleka jediní, podobný dotaz nám totiž přišel i do redakce…


Stopařská poradna – Dá se stopovat i v zimě?
Katka Houšková 16.1.2019 7233x Stopařská poradna

Až se v terénu jaro zeptá, co jste dělali v zimě, budete hned vědět, co na to odpovědět. Dá se tedy stopovat i v chladných měsících v roce? Co myslíte?

Dotaz:   Zima už je opravdu tady a s ní i nízké teploty, mráz, sníh, mlhy a jiná nadělení. Dají se i v tomto období nějak trénovat pachové práce, aby to mělo smysl?

Stopařská poradna – Dá se stopovat i v zimě?

Dobrý den,

děkujeme za dotaz v naší poradně. Je to neuvěřitelné, že je to už více než rok, kdy píšu pro magazín eCanis stopařský seriál. Asi by mně to jinak ani nenapadlo, ale je to právě rok, kdy u nás napadl sníh, a tak jsem jeden díl seriálu věnovala právě zimnímu tréninku – na sněhu a při nízkých teplotách. Nebudu opakovat, co už bylo řečeno, ale s dovolením vás odkáži právě na III. díl tohoto seriálu. V něm najdete (doufám) komplexní odpověď na vaši otázku. Jen bych asi doplnila, že smysluplně můžete psa v zimě zaměstnat i doma. Nejde sice o pachové práce jako na stopě, ale o práci nosem každopádně ano. Když jsem byla malá, tak jsem takovým hrátkám s mojí fenou říkala hra na schovávanou. Dnes je moderní doba a pro všechno máme moderní výrazy a moje oblíbené „hry na schovávanou“ dostaly sofistikovanější rozměr. Vaší pozornosti doporučuji nosework, identifikaci předmětů nebo hersenwerk. Spolehlivě psa zaměstnáte, naučíte ho používat nos i trochu jinak a hlavně – stále ho můžete držet v módu, kdy pracuje za odměnu, a nedostává jídlo do misky zdarma.

O zimním stopování podrobně:
Stopujeme přesně III. díl
Stopujeme přesně III. díl

Přemýšlíte, jestli je dobrý nápad vypravit se na stopu, i když je venku teplota pod bodem ...

Pachové práce

Stopám zdar!

 

www.katcinasmecka.cz

Foto: archiv Michala Peciny

Stopařská poradna – Dá se stopovat i v zimě?

Také se se svým psem věnujete přesnému stopování a řešíte nějaký problém? Neváhejte tedy a podělte se o něj s ostatními čtenáři prostřednictvím našeho magazínu. Stačí zaslat na redakce@ecanis.cz a Katka Houšková vám na něj ráda odpoví.

Kam dál ...