Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Stopařská poradna – Dá se stopovat i se společenským plemenem?

Přemýšlíte, že byste zkusili pachové práce i s jiným než služebním nebo pracovním plemenem? Podobný dotaz nám přišel i do naší stopařské poradny a vy si můžete nyní přečíst, co se tazatel dozvěděl…


Stopařská poradna – Dá se stopovat i se společenským plemenem?
Katka Houšková 6.3.2020 6719x Stopařská poradna

„Obecně platí, že čich umí používat každý pes“, říká Katka Houšková a odpovídá tak našemu čtenáři na jeho otázku týkající se stopování se společenským plemenem. Svou odpověď pak uzavírá povzbuzením: „A směle do toho!“

Dotaz: Přeji hezký den, měla bych takový asi ne příliš obvyklý dotaz. Máme doma dva německé ovčáky a jednoho rotvajlera, se kterými se věnujeme sportovnímu výcviku. Naše osmiletá dcera má hezký vztah ke psům a chtěla by také cvičit nějakého svého. Je poměrně drobná, a tak zvažujeme pro začátek pořízení spíš nějakého menšího společenského a rozumně temperamentního plemene, se kterým by ale šlo něco trochu dělat. Do užšího výběru se dostal papillon, kavalír, pudl, šeltie nebo třeba šiperka. Prioritou by asi bylo agility nebo dogdancing a samozřejmě základy poslušnosti. Máme ale zkušenost, že pachové práce hafanům perfektně zaměstnají hlavu. Myslíte si, že se i tito psi mohou naučit dobře stopovat a složit třeba nějakou nižší zkoušku?

Dobrý den, děkuji za dotaz!

Stopařská poradna – Dá se stopovat i se společenským plemenem?

Předně bych chtěla říct, že moc neuznávám třídění plemen na pracovní a nepracovní, pokud se jedná o nějakou aktivitu. Pokud se tedy bavíme o společné zábavě při tréninku a běžných zkouškách a ne o vrcholové kynologii. Takže za mě jednoznačně ANO! Pokud nejsou vaše ambice na výběrových stopařských soutěžích, tak s kterýmkoliv z výše jmenovaných plemen určitě můžete stopovat a při dobrém vedení zvládnout i pokročilejší zkoušky. Jen se šiperkou to možná budete mít, v dobrém slova smyslu, o něco těžší. Samozřejmě, že některá plemena mají lepší a některá horší vlohy pro pachové práce, co je dáno prioritním využitím plemene a jeho fyziologií. Takže existují výjimky, těžko se budete věnovat pachovým pracím s buldočkem, který má sám potíže dýchat, ne ještě použít nos na stopě, nebo s plemeny, která mají v popisu práce pudové stopování (např. chrti, lovecká plemena atd). O primitivních plemenech nehovořím.

Stopařská poradna – Dá se stopovat i se společenským plemenem?

Obecně ale platí, že čich umí používat každý pes, a je jen na šikovnosti majitele, jak ho dokáže motivovat k práci na stopě, aby ho využil tím správným způsobem. Už jsem viděla stopovat německou dogu, kavalíry, malé pinče, pudly všech velikostí, malé knírače, znám jack russelly, kteří mají FPr2 a letos podruhé vyhrál Záhoráckou ligu (stopa ZVV1) malý münsterlandský ohař. Což vyvrací teorii o nevhodnosti loveckých plemen. A když se podíváte na žebříček z Mistrovství světa, najdete tam i plemena, jako jsou kelpie nebo bílý švýcarský ovčák, v loňské české reprezentaci byl stafordšírský bulteriér. Teriéři mají dokonce vlastní mistrovství světa ve stopách. Stopařina je prostě královská disciplína – a ruku v ruce s obedience bych řekla, že jsou pachové práce nejuniversálnější disciplínou, kterou může provozovat na velmi dobré úrovni téměř každý pes. Takže moje rada zní – směle do toho, a kam to dotáhnete je čistě na vás. Držím palce!

PS: Zatím můžete přijít na seminář, ať víte, co vás čeká!

 

www.katcinasmecka.cz

Foto: Michaela Weidnerová

Doporučujeme z našeho e-shopu
Novinka
Sušené krůtí krky
ZB000462
od 20
Novinka
Sušené hovězí plíce
ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce
ZB000453
od 26
Legendy československé kynologie
Skladem
ZB000002
od 129
Novinka
Obojek SOFTY
Vyberte barvu
Obojek SOFTY
ZB000096
od 0
Kam dál ...