Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Stopařská poradna – Dá se stopovat i se společenským plemenem?

Přemýšlíte, že byste zkusili pachové práce i s jiným než služebním nebo pracovním plemenem? Podobný dotaz nám přišel i do naší stopařské poradny a vy si můžete nyní přečíst, co se tazatel dozvěděl…


Stopařská poradna – Dá se stopovat i se společenským plemenem?
Katka Houšková 6.3.2020 5158x Stopařská poradna

„Obecně platí, že čich umí používat každý pes“, říká Katka Houšková a odpovídá tak našemu čtenáři na jeho otázku týkající se stopování se společenským plemenem. Svou odpověď pak uzavírá povzbuzením: „A směle do toho!“

Dotaz: Přeji hezký den, měla bych takový asi ne příliš obvyklý dotaz. Máme doma dva německé ovčáky a jednoho rotvajlera, se kterými se věnujeme sportovnímu výcviku. Naše osmiletá dcera má hezký vztah ke psům a chtěla by také cvičit nějakého svého. Je poměrně drobná, a tak zvažujeme pro začátek pořízení spíš nějakého menšího společenského a rozumně temperamentního plemene, se kterým by ale šlo něco trochu dělat. Do užšího výběru se dostal papillon, kavalír, pudl, šeltie nebo třeba šiperka. Prioritou by asi bylo agility nebo dogdancing a samozřejmě základy poslušnosti. Máme ale zkušenost, že pachové práce hafanům perfektně zaměstnají hlavu. Myslíte si, že se i tito psi mohou naučit dobře stopovat a složit třeba nějakou nižší zkoušku?

Dobrý den, děkuji za dotaz!

Stopařská poradna – Dá se stopovat i se společenským plemenem?

Předně bych chtěla říct, že moc neuznávám třídění plemen na pracovní a nepracovní, pokud se jedná o nějakou aktivitu. Pokud se tedy bavíme o společné zábavě při tréninku a běžných zkouškách a ne o vrcholové kynologii. Takže za mě jednoznačně ANO! Pokud nejsou vaše ambice na výběrových stopařských soutěžích, tak s kterýmkoliv z výše jmenovaných plemen určitě můžete stopovat a při dobrém vedení zvládnout i pokročilejší zkoušky. Jen se šiperkou to možná budete mít, v dobrém slova smyslu, o něco těžší. Samozřejmě, že některá plemena mají lepší a některá horší vlohy pro pachové práce, co je dáno prioritním využitím plemene a jeho fyziologií. Takže existují výjimky, těžko se budete věnovat pachovým pracím s buldočkem, který má sám potíže dýchat, ne ještě použít nos na stopě, nebo s plemeny, která mají v popisu práce pudové stopování (např. chrti, lovecká plemena atd). O primitivních plemenech nehovořím.

Stopařská poradna – Dá se stopovat i se společenským plemenem?

Obecně ale platí, že čich umí používat každý pes, a je jen na šikovnosti majitele, jak ho dokáže motivovat k práci na stopě, aby ho využil tím správným způsobem. Už jsem viděla stopovat německou dogu, kavalíry, malé pinče, pudly všech velikostí, malé knírače, znám jack russelly, kteří mají FPr2 a letos podruhé vyhrál Záhoráckou ligu (stopa ZVV1) malý münsterlandský ohař. Což vyvrací teorii o nevhodnosti loveckých plemen. A když se podíváte na žebříček z Mistrovství světa, najdete tam i plemena, jako jsou kelpie nebo bílý švýcarský ovčák, v loňské české reprezentaci byl stafordšírský bulteriér. Teriéři mají dokonce vlastní mistrovství světa ve stopách. Stopařina je prostě královská disciplína – a ruku v ruce s obedience bych řekla, že jsou pachové práce nejuniversálnější disciplínou, kterou může provozovat na velmi dobré úrovni téměř každý pes. Takže moje rada zní – směle do toho, a kam to dotáhnete je čistě na vás. Držím palce!

PS: Zatím můžete přijít na seminář, ať víte, co vás čeká!

 

www.katcinasmecka.cz

Foto: Michaela Weidnerová

Kam dál ...