Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Stopařská poradna – Dá se stopovat i se společenským plemenem?

Přemýšlíte, že byste zkusili pachové práce i s jiným než služebním nebo pracovním plemenem? Podobný dotaz nám přišel i do naší stopařské poradny a vy si můžete nyní přečíst, co se tazatel dozvěděl…


Stopařská poradna – Dá se stopovat i se společenským plemenem?
Katka Houšková 6.3.2020 7425x Stopařská poradna

„Obecně platí, že čich umí používat každý pes“, říká Katka Houšková a odpovídá tak našemu čtenáři na jeho otázku týkající se stopování se společenským plemenem. Svou odpověď pak uzavírá povzbuzením: „A směle do toho!“

Dotaz: Přeji hezký den, měla bych takový asi ne příliš obvyklý dotaz. Máme doma dva německé ovčáky a jednoho rotvajlera, se kterými se věnujeme sportovnímu výcviku. Naše osmiletá dcera má hezký vztah ke psům a chtěla by také cvičit nějakého svého. Je poměrně drobná, a tak zvažujeme pro začátek pořízení spíš nějakého menšího společenského a rozumně temperamentního plemene, se kterým by ale šlo něco trochu dělat. Do užšího výběru se dostal papillon, kavalír, pudl, šeltie nebo třeba šiperka. Prioritou by asi bylo agility nebo dogdancing a samozřejmě základy poslušnosti. Máme ale zkušenost, že pachové práce hafanům perfektně zaměstnají hlavu. Myslíte si, že se i tito psi mohou naučit dobře stopovat a složit třeba nějakou nižší zkoušku?

Dobrý den, děkuji za dotaz!

Stopařská poradna – Dá se stopovat i se společenským plemenem?

Předně bych chtěla říct, že moc neuznávám třídění plemen na pracovní a nepracovní, pokud se jedná o nějakou aktivitu. Pokud se tedy bavíme o společné zábavě při tréninku a běžných zkouškách a ne o vrcholové kynologii. Takže za mě jednoznačně ANO! Pokud nejsou vaše ambice na výběrových stopařských soutěžích, tak s kterýmkoliv z výše jmenovaných plemen určitě můžete stopovat a při dobrém vedení zvládnout i pokročilejší zkoušky. Jen se šiperkou to možná budete mít, v dobrém slova smyslu, o něco těžší. Samozřejmě, že některá plemena mají lepší a některá horší vlohy pro pachové práce, co je dáno prioritním využitím plemene a jeho fyziologií. Takže existují výjimky, těžko se budete věnovat pachovým pracím s buldočkem, který má sám potíže dýchat, ne ještě použít nos na stopě, nebo s plemeny, která mají v popisu práce pudové stopování (např. chrti, lovecká plemena atd). O primitivních plemenech nehovořím.

Stopařská poradna – Dá se stopovat i se společenským plemenem?

Obecně ale platí, že čich umí používat každý pes, a je jen na šikovnosti majitele, jak ho dokáže motivovat k práci na stopě, aby ho využil tím správným způsobem. Už jsem viděla stopovat německou dogu, kavalíry, malé pinče, pudly všech velikostí, malé knírače, znám jack russelly, kteří mají FPr2 a letos podruhé vyhrál Záhoráckou ligu (stopa ZVV1) malý münsterlandský ohař. Což vyvrací teorii o nevhodnosti loveckých plemen. A když se podíváte na žebříček z Mistrovství světa, najdete tam i plemena, jako jsou kelpie nebo bílý švýcarský ovčák, v loňské české reprezentaci byl stafordšírský bulteriér. Teriéři mají dokonce vlastní mistrovství světa ve stopách. Stopařina je prostě královská disciplína – a ruku v ruce s obedience bych řekla, že jsou pachové práce nejuniversálnější disciplínou, kterou může provozovat na velmi dobré úrovni téměř každý pes. Takže moje rada zní – směle do toho, a kam to dotáhnete je čistě na vás. Držím palce!

PS: Zatím můžete přijít na seminář, ať víte, co vás čeká!

 

www.katcinasmecka.cz

Foto: Michaela Weidnerová

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->