Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Štíhlí psi žijí déle!

Má váš pes dobrý apetit a vy mu dopřáváte, kolik se do něj vejde? Potom možná právě pro vás máme varovnou zprávu. Svou přehnanou péčí mu můžete významně zkrátit život! Tak pozor na to!


Štíhlí psi žijí déle!
Katka Houšková 31.10.2021 6290x Zdravá výživa

Obezita jako celosvětový problém se dotýká nejen lidí, ale také našich domácích mazlíčků. Často skloňujeme obezitu ve všech pádech v souvislosti s různými nemocemi a omezeními, které s sebou nese. Nejnovější studie ale ukazují, že to nejsou jen přímé zdravotní důsledky, ale že obezita skutečně zkracuje našim psům život.  

Boj s obezitou 

O tom, že je nadváha u psů opravdovým problémem, svědčí i fakt, že v USA vznikla nezisková organizace APOP – Asociace pro prevenci obezity mazlíčků (The Association for Pet Obesity Prevention). Společnost byla založená v roce 2005 a tvoří jí tým veterinárních lékařů a veterinárních pracovníků, kteří si dali za cíl bojovat s obezitou u domácích mazlíčků prostřednictvím medializace celého problému a vývoje programů na hubnutí u zvířat.  

„Obezita je pro domácí zvířata zdravotní hrozbou číslo jedna a nejdůležitější rozhodnutí majitelů o zdraví jejich zvířat je, čím a kolik krmí“, říká Dr. Ernie Ward, zakladatel společnosti. 

Podle nejnovějších statických údajů je téměř polovina psů obézních, což potvrzují jeho slova.  

Podle nejnovějších statických údajů je téměř polovina psů obézních! 

Kde se obezita bere? A proč psy tolik překrmujeme? 

Odpověď na tuto otázku není jednoznačná, a pokud si na ni chceme odpovědět, měli bychom se podívat do přírody. Pokud vycházíme z předpokladu, že pes se vyvinul z vlka (nebo dalších psovitých šelem), potom se musíme na život těchto zvířat zaměřit z blízka. Vlk při honbě za potravou urazí denně několik desítek kilometrů a jeho strava není vůbec pravidelná. Má dny, kdy se nažere víc a dny, kdy se nenažere vůbec. Jeho strava je ovšem vybraná pro jeho druh. Je zcela na jeho rozhodnutí, jakou skladbu jeho jídelníček bude mít, přičemž prim hraje živočišná složka. Když ho srovnáme s naším domácím psem, který většinu dne proleží na gauči a stravu (pro jeho druh většinou nevhodnou) mu servírujeme rovnou pod nos (v nepřiměřeně velkém množství), není čemu se divit. 

Štíhlí psi žijí déle!

Nastavme si hranice! 

Psi s nadváhou ovšem nehledejme jen u nezkušených či starších majitelů. Našim mazlíčkům podstrojujeme téměř všichni a jen málokdo z nás si umí nastavit hranice. U pravidelně sportujících psů je to snadné, tam je každý gram tuku znát na výkonu a na kondici. Ale u běžných majitelů psů, kteří se jim průměrně věnují, je velmi časté a bohužel také velmi snadné sklouznout k lehkému překrmování, které se časem stane pravidelným a než by se člověk nadál, obézní pes je na světě.  

Obezita je nemoc 

Ano, je to tak a jako taková se musí léčit. A stejně jako není snadné zhubnout pro nás, lidi, není to jednoduché ani pro psy. Přitom by stačilo tak málo – přidat na pohybu a krotit se v překrmování. 

Jaké faktory nejčastěji ovlivňují nadváhu u psů: 

 • Nedostatek fyzické aktivity 
 • Příliš vysoká denní krmná dávka  
 • Množství pamlsků a dalších pochutin 
 • Nekvalitní strava 
 • Plemenná predispozice 

Pozor! Každý pes vypadá, jako kdyby týden nejedl, ale hlad vážně nemá! 

Správné množství zdravé stravy a dostatek pohybu je řešením! 

Zatímco nedostatek fyzické aktivity se zejména zaměstnaným majitelům psů dohání dost těžko, příliš vysoká denní krmná dávka je problém, se kterým se dá snadno bojovat. Je třeba si uvědomit, že denní dávka uváděná výrobcem krmiva je dávka pouze doporučená, nikoliv povinná. A je to dávka průměrná, tedy můžeme toto množství považovat pouze za doporučené a s ohledem na kondici a potřeby našeho psa ji upravit. A že bude mít náš pes hlad? Ne, nebude. Ale bude tak zcela jistě vypadat. Všichni tak vypadají  jako že týden nejedli. A je úplně jedno, zda v misce bylo deset nebo dvacet deka. Množství pamlsků je bohužel neřestem dnešní doby. Jako trenér říkám všem svým svěřencům, aby si množství pamlsků odečetli od denní krmné dávky. A když trénujeme skutečně intenzivně, často přijdou domů a říkají, že už jim nic na krmení nezbylo. A tak by to mělo být. Pokud pes skutečně pravidelně pracuje (a je úplně jedno, jestli maká na cvičáku na zkoušky nebo s vámi doma trénuje nosework), během tréninku se nasytí a potom už nemůže dostat druhou krmnou dávku.  

Nekvalitní strava je tématem sama o sobě, industriální strava sama o sobě snižuje schopnost organismu vstřebávat živiny a množství granulované stravy jsou skutečně jen prázdné kalorie. Plemenná predispozice je bohužel daná a s tím neuděláme jako majitelé zvířat bohužel nic. Když házím do misky svým hovawartkám půl nebo tři čtvrtě kila masa (podle toho, jak mi to zrovna vyjde) a sousedka pečlivě odvažuje svým labradorkám malou hrstičku, je mi jich trochu líto. Ale právě u plemen s predispozicí by majitelé měli být na výši krmné dávky velmi opatrní. Protože následky na sebe nenechají dlouho čekat.  

Co tedy může čekat psa s nadváhou? 

 • Neúměrná zátěž pohybového aparátu 
 • Poruchy kardiovaskulárního systému 
 • Dýchavičnost 
 • Diabetes 
 • Oslabení imunitního systému 
 • Kratší život 

Co dále říká studie? 

Zastavme se u posledního tématu. Ze studie společnosti Waltham, kterou provedla na padesáti tisících zvířat dvanácti různých plemen, totiž vyplývá, že štíhlí psi skutečně žijí déle. A to až o více než dva roky! Pochopitelně, že u psů s kratším životem (u větších plemen) byl rozdíl menší, než u plemen, která mají průměrnou délku života delší (u malých plemen). Největšího rozdílu ve věku mezi psy obézními a tlustými dosáhla plemena čivava a jezevčík, kde rozdíl dosáhl skutečně více než dva roky. A to je, řekněme si upřímně, při tom krátkém psím životě opravdu hodně! 

Skutečně nám stojí za to dělat radost sami sobě tím, že našemu psovi dáme o pár pamlsků navíc? Nebo se budeme snažit být ohleduplní k těm našim malým láskám, vrátíme pamlsek do kapsy a užijeme si společně o pár měsíců života víc? 

Štíhlí psi žijí déle!

Katka Houšková 

www.katcinasmecka.cz 

Foto a zdroje: https://www.waltham.com, https://petobesityprevention.org

 

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->