Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Srdce Hynka Žáka patřilo teriérům!

Rádi u nás čtete o historii chovu psů a uvítáte veškeré zajímavosti, které s tím souvisí? Pak vás opět zveme na výlet do dávné minulosti. A tentokrát se společně podíváme k teriérům a blíže se seznámíme s jedním ze zakladatelů specializovaného chovatelského klubu. A to je téměř sto let!


Srdce Hynka Žáka patřilo teriérům!

Do historie jednotlivých plemen se jistě zapsala celá řada v kynologii známých, či veřejnosti méně známých, nikoliv však méně významných osobností. Jednou z nich byl určitě i Ph.Mr. Hynek Ignát Žák, který se stal v roce 1924 jedním ze zakladatelů Klubu chovatelů hrubosrstých teriérů, pro které řadu let obětavě a nezištně pracoval. Pojďme tedy společně nahlédnout do dávné minulosti a poskládat mozaiku jeho života ze střípků, které se nám podařilo sesbírat.

Víte, čemu se říká šťastná náhoda?

Srdce Hynka Žáka patřilo teriérům!

To si takhle v pátek večer jdete ke známým do sklípku na vínko a mimoděk se jen zmíníte, že momentálně v časopisu celý měsíc představujeme erdelteriéry. A hostitel se nejprve usměje a jakoby se zasní a pak říká: „A jestlipak víš, že můj dědeček odchoval první vrh erdelů v ČR a byl před téměř sto lety jedním ze zakladatelů tehdejšího klubu? On tedy zemřel dříve, než jsem se já narodil, ale zkusím zapátrat, co nám po něm v rodině zůstalo na památku…“

Když vzpomíná vnuk…

Srdce Hynka Žáka patřilo teriérům!

Ph.Mr. Hynek Ignát Žák se narodil v obci Kadeřín v roce 1888. Později studoval farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Byl dvakrát ženatý, první žena mu bohužel zemřela, podruhé se pak oženil s paní Libuší v roce 1924. V tom samém roce se přistěhoval do Prahy, kde si založil firmu na výrobu dezinfekčních a sanitárních prostředků, kterou provozoval na adrese Letohradská 8, Praha 7.

Jako první se manželům narodil syn, který však v raném dětství zemřel. V roce 1932 přišla na svět dcera Libuše.  Život se s ním ale nikterak nemazlil. Zemřel totiž předčasně dne 27. 10. 1950 na srdeční záchvat ve chvíli, kdy mu soudruzi znárodnili firmu. Tehdy k němu přijeli  úředníci z Druchemy, a řekli mu: „Vážený pane magistře, vezměte si klobouk a hůl, měl jste se už dost dlouho dobře!“ A začali mu autogenem rozřezávat jeho destilační kolony. Když se na jejich počínání díval, rozčílil se tak, že to jeho srdíčko nezvládlo a on na místě zemřel.

Rodinné vazby

Srdce Hynka Žáka patřilo teriérům!

Pocházel z významné rodiny, která založila vápenky v Kadeříně a na Bouzovsku a do dnešního dne tam jako kulturní a technická památka existují pece na pálení vápna. Jeho starší bratr Josef František Žák (1886 – 1952) byl významným sochařem. Zabýval se dřevořezbami, které se vyznačovaly extrémní hladkostí povrchu, a také sakrálním uměním. Mimo jiné je i autorem sochy svého bratra Hynka a jeho busty a také řady trofejí (soch psů) určených pro klub teriérů. Josefova žena Karla Vobišová - Žáková (Hynkova švagrová) byla významnou (první) českou sochařkou. Mezi její stěžejní díla patří pomník Elišky Krásnohorské na Karlově náměstí v Praze, sousoší svatého Vojtěcha v chrámu sv. Víta a je rovněž autorkou celé řady sochařských portrétů (Otokar Březina, Jaroslav Vrchlický, Charlota Masaryková, Bohuslav Martinů…).

https://cs.wikipedia.org/wiki/Karla_Vobi%C5%A1ov%C3%A1-%C5%BD%C3%A1kov%C3%A1

Jak to bylo s kynologií?

Srdce Hynka Žáka patřilo teriérům!

Ph.Mr. Hynek Žák byl jedním ze zakladatelů Klubu chovatelů hrubosrstých teriérů. Klub byl založen 8. 12. 1924 a pravděpodobně se jednalo o první specializovaný klub. Dalšími zakladateli spolu s ním byli také Václav Blažek, Adolf Koula a Miroslav Láth. Hynek Žák byl zvolený jako předseda klubu a tuto funkci vykonával dvacet pět let, a to až do své smrti. Mezi zakládající plemena patřili erdelové, irští teriéři, skotští teriéři a velšteriéři. Později přišla ještě plemena s měkkou srstí a tak byl klub v roce 1930 přejmenován na Československý terrier klub a následně po druhé světové válce pak na Klub chovatelů teriérů. Tehdy už ale měli erdelové svůj vlastní klub.

V roce 1954 byla na počest dlouholetého předsedy založena Jubilejní Žákova medaile.

Všechna čest…

Srdce Hynka Žáka patřilo teriérům!

Jakou měl pan Žák chovatelskou stanici, se dohledat bohužel nepodařilo, stejně jako to, zda na našem území opravdu odchoval první vrh erdelteriérů. V každém případě hrál ale v historii teriérských plemen velmi významnou roli a zásluhy i elán, s jakým se kynologii věnoval, mu určitě upřít nemůžeme. Čest jeho památce.

 

Michaela Weidnerová

Foto: archiv rodiny

 

Článek vznikl z podkladů dodaných rodinou a z materiálů uchovaných v archivu současného klubu teriérů.

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->