Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Špicové jsou skvělými parťáky pro život!

Víte, že špicové jsou vlastně ideálními psy pro život? Jak se s nimi žije a co vše chov více velikostních rázů v jedné domácnosti přináší, vám nyní prozradí následující povídání s další chovatelkou tohoto plemene!


Špicové jsou skvělými parťáky pro život!

Je krásné, když je dům plný psů. Ostatně to vám potvrdí většina majitelů a chovatelů, kteří to takto mají. A jak se vůbec žije v rodině, kde bydlí kromě několika velikostních rázů špiců také dvě „zaryté“ chovatelky? To už prozradí jedna z nich – báječná Kateřina Miturová. A že to bude opravdu pestré...

Kateřino, jaké byly vaše kynologické začátky a kdy jste se zhlédla právě v plemeni německý špic?

Špicové jsou skvělými parťáky pro život!

V dětství byl naším prvním pejskem drsnosrstý jezevčík. Plemeno zvolili rodiče a jejich volba byla ovlivněna seriálem Arabela. Po přestěhování se do rodinného domu jsme ale potřebovali nenáročného hlídače, a protože v sousedství měli bílého špice, který dobře hlídal, rozhodli jsme se pro něj také, a to pro toho největšího, tj. vlčího špice.

Vlčí špic zcela naplnil naše představy ideálního psa, ale časem jsem zatoužila i po menším pejskovi do náruče. Na jedné z výstav jsem se zakoukala do vlkošedých trpasličích špiců, avšak sehnat tento ráz ve vlkošedé barvě bylo i tehdy dost obtížné. Oslovila jsem jednu z tehdejších chovatelek malých vlkošedých špiců a v roce 2001 jsem si domů přivezla fenku Bonssay-Charga Psíček Pantoflíček. Bony, jak jsme jí doma říkali, přerostla do středních špiců a po jejím uchovnění se stala zakladatelkou mé chovatelské stanice Karamit Nova. Bony byla výstavně velmi úspěšná a během své výstavní kariéry získala tituly Interšampion, Český šampion, Slovenský šampion a především Světový vítěz 2003 a Evropský vítěz 2003.

Ono to dnes nebude úplně jednoduché. Dívala jsem se na váš web a zjistila jsem, že máte doma dvě rodinné chovatelské stanice a v nich jsou plemena rozdělená. Řekla byste tedy našim čtenářům, jak to vlastně je?

Odchovávám štěňátka pouze pod názvem chovatelské stanice Karamit Nova. Pod tímto názvem se věnuji chovu špiců středních, malých a pomeranianů. Chovatelská stanice Šumbarský pramen patří mé sestře Mgr. Radce Miturové, která chová vlčí špice a keeshondy, a to od roku 1992. Jak jsem již uvedla, tak prvním špicem v rodině byl vlčí špic. Všichni naši pejsci tvoří jednu smečku, staráme se o ně společně.  Je proto pro nás po všech stránkách praktičtější, když máme jedny webové stránky a prezentujeme se tam jako spoluchovatelky.

A proč jste se vy sama rozhodla zrovna pro tyto tři typy špice?

Špicové jsou skvělými parťáky pro život!

Již víte, že moje první fenka byla pořízena jako malý špic, ale v dospělosti byla na bonitaci s ohledem na svou výšku přeřazena do rázu střední špic. Její potomci byli kvalitní, ale zákonitě se v jejich vrzích vyskytovali jedinci v obou velikostních rázech. Já jsem si vlastně nevybrala, zda budu chovat malé nebo střední špice. Byla to víceméně osudová náhoda, že obě Boniny dcery, které jsem si po ní nechala do dalšího chovu, byly zařazeny do různých velikostních rázů. Bella Luna do malých špiců a Fleur do středních. Stále však ve mně zůstávala touha po trpasličím špicovi. A tak k nám jednoho dne přišla pomeranianka Barabelle Gilovam, která se stala zakladatelkou našeho malého chovu pomeranianů. 

Mým hlavním chovatelským záměrem je však chov špiců ve vlkošedém zbarvení v rázech malý a střední.

Představila byste nám krátce své krásné psy?

Aktuálně naši smečku tvoří osm vlčích špiců a keeshondů, dva střední špicové, osm malých špiců a sedm pomeranianů. Může se to zdát jako velké číslo, ale jedenáct z nich jsou psí důchodci ve věku osm až patnáct a půl roku.

Špicové všech velikostních rázů jsou velmi závislí na svých lidech, jsou přizpůsobiví, učenliví a všichni jsou dobrými hlídači!

Jaké vidíte vy jako chovatelka hlavní odlišnosti mezi těmito rázy? A nemluvím nyní o rozdílu ve výšce...

Odpověď na tuto otázku je velmi složitá a hlavně dlouhá. Je samozřejmé, že nelze srovnávat vlčího špice s pomeranianem, jsou to prakticky dvě jiná plemena. Podobnost vidím pouze mezi malým a středním špicem. Společné tyto rázy mají to, že jsou velmi závislí na svých lidech, jsou přizpůsobiví, učenliví a všichni jsou dobrými hlídači.

Špicové jsou skvělými parťáky pro život!

O plemeni špic si povídáme už od začátku července. A zatím na ně majitelé a chovatelé pějí jen a jen samou chválu. Co nám o nich a jejich povahách, či využití řeknete vy?

Na tuto otázku jsem vlastně již odpověděla. Souhlasím s těmi, kteří na špice pějí jen a jen chválu. Myslím si, že i s ohledem na jejich pět velikostních rázů a velkou škálu barev srsti si vybere opravdu každý.

Seznámila byste nás také s tím, jak si tyto tři typy stojí v oblasti chovu?

Špicové jsou skvělými parťáky pro život!

Střední a malí špicové nemívají problémy se zabřezáváním a porody. Odchovy bývají nekomplikované. Neznám statistiku průběhů porodů v jiných chovatelských stanicích, tu lze zjistit u dílčího poradce chovu. Je však známo, že u pomeranianů se lze setkat mnohem častěji s obtížemi se zabřeznutím. Feny mohou mít také problémy při porodu a častěji rodí císařským řezem.     

Velmi často se také hovoří o úpravě srsti zvláště u pomíků. Co si pod tím lze představit a jak vypadá střih Boo?

My naše pomeraniany upravujeme nůžkami co nejméně. Dlouhá srst je typickým znakem plemene. Bohatá podsada je důležitá i pro jeho zdraví. Naši pejsci mají zastřihávány pouze přerostlé chlupy na ušních boltcích a tlapkách. O střihu Boo bylo již napsáno mnoho. Já rozhodně nejsem příznivcem tohoto střihu.

I když si povídáme spolu, myslím, že nebude úplně vadit, když odbočím, a zeptám se i na vlčího špice a keeshonda…

Máme špičkový chov na světové úrovni. Naše odchovy jsou známé doslova po celém světě a i jméno chovatelské stanice Šumbarský pramen má ve světě již svůj zvuk. Každý náš zástupce tohoto rázu je pro nás velmi cenným a jsme na něj náležitě pyšní. Máme jich celkem osm, a to ve věku pět měsíců až patnáct let. 

Neexistuje jen vlčí špic a jen keeshond. Je to stále jedno plemeno!

Tak a na tuto odpověď se opravdu velmi těším. Mohla byste navzájem porovnat vlčího špice a keeshonda? Jaký je mezi nimi vlastně rozdíl a kterého vy osobně více preferujete a proč?

Špicové jsou skvělými parťáky pro život!

Toto je na samostatný a dlouhý článek. My se sestrou nemáme rády vypichování odlišných názvů jednoho plemene. Neexistuje jen vlčí špic a jen keeshond. Je to stále jedno plemeno.

Rozdíly v jednotlivých typech souvisejí s historií plemene, jeho oblíbeností a s tím, že v různých částech světa preferují chovatelé trochu jiné exteriérové a povahové vlastnosti.   

My preferujeme zdravého psa, dobře vybarveného, standardního typu a především skvělé povahy. 

Kateřino, mě by zajímalo, zda je u vás chovatelství tím hlavním, anebo se se svými psy věnujete třeba i nějakému kynologickému sportu?

Výhodou špice je, že se kynologickému sportu věnovat můžu, ale také nemusím. Je to přizpůsobivý pes, proto se přizpůsobil mně, kterou sport nebaví a ani na něj z pracovních důvodů nemám čas.

Já vám moc děkuji za rozhovor a ještě bych se ráda na závěr zeptala, co byste chovu německých špiců popřála do budoucna?

Špicům bych přála, aby i nadále zůstali tím ideálním psem do každé rodiny.

 

Foto: archiv Kateřina Miturová

 www.karamitnova.cz

www.pomeranians.cz

www.sacredbirman.cz

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->