Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Soužití s kraťandami je pravým balzámem pro duši!

Krátkosrstá kolie a treibball – to je pecka, že? Pojďme se tedy společně seznámit s Cecilkou, první kraťandou, která to dotáhla až do dvojek (zatím!). Nevěříte? Následující povídání s její majitelkou vás jistě přesvědčí!


Soužití s kraťandami je pravým balzámem pro duši!

Když Tereza Kmoníčková objevila krátkosrstou kolii, obrazně řečeno pro ni všechna ostatní plemena přestala prakticky existovat. A když pak poprvé uviděla v pražském Pesoparku trénovat treibball, bylo také rozhodnuto. A tak se do toho tato sympatická dvojice s chutí pustila. Jistě už také hoříte zvědavostí, jak se tedy ťuká do míče „po kraťandím“. Povídat si však budeme nejen o tom…

Terezo, čím vám učarovala mezi všemi plemeny právě krátkosrstá kolie?

Soužití s kraťandami je pravým balzámem pro duši!

To je docela jednoduché. Zcela jednoznačně fyziologicky dokonalou stavbou těla a také nekonečnou ochotou spolupracovat. Zásadní pro mne rovněž bylo skvělé zdraví plemene. Po neveselých zkušenostech z chovu anglického bulteriéra, kdy člověk neustále bojoval buď s vrozenou (a vlastně žádoucí) samostatností plemene anebo s podlomeným zdravím, je pro mne soužití s kraťandami pravým balzámem pro duši. A jak jedna moje kamarádka zcela výstižně prohlásila: „Po objevení KK pro mne ostatní plemena přestala prakticky existovat…“

V současné době vám doma dělají společnost dvě krásné fenky. Mohla byste nás s nimi blíže seznámit?

Soužití s kraťandami je pravým balzámem pro duši!

Má první kraťanda Rozárka (Flying Heartbreakers Famous Blue Rose) je jedenáct a půl roku „mladá“ blue merle fena importovaná z Lucemburska a je matkou druhé naší fenky – trikolorní Cecilky (Carmen In-Sitú). Ta se narodila v naší chovatelské stanici před pěti lety. Rozárka byla výstavně velmi úspěšná (JCh CZ, JCh SK, JCh PL ) a stala se zakladatelkou našeho chovu. Je vášnivou lovkyní koček a neunavitelnou aportérkou. Cecilka absolvovala úspěšně několik výstav (JCh CZ), ovšem výstavní maratony jako s Rozárkou mne již nenaplňovaly takovým štěstím, a tak jsme se tomuto „odvětví“ příliš nevěnovaly. Obě naše holky jsou povahově velmi vyrovnané a jejich schopnost se něco učit mě nepřestává těšit a překvapovat. Jsou také naprosto zdravé, což je opravdová radost.

Hlavní náplní vaší společné činnosti je především treibball, zkoušela jste však i jiné sporty a dokonce se vám povedlo složit i několik zkoušek z výkonu. Je to tak?

Vzhledem k mé velké časové vytíženosti na poli hypologickém (vlastním welsh coba, se kterým se aktivně účastníme kompletních závodů spřežení) je naší hlavní náplní chození po lesích a pravidelné tréninky treibballu v našem milovaném PESOPARKu. Na nic dalšího už bohužel nezbývá čas. Než jsem si pořídila vlastního koně, složila jsem s Rozárkou několik zkoušek (ZZO, ZOP, ZPU1, OBZ, OB1 a zkoušku vloh ovčáckého psa). Rozárka chápala většinu cviků na druhý, třetí pokus. A Cecilka mi občas připomíná border kolii... Stačí ukázat jen jednou...

To je celkem pestrý program. Měla byste třeba v budoucnu, kdyby byl čas, chuť vyzkoušet ještě i něco dalšího? Co by vás lákalo?

Soužití s kraťandami je pravým balzámem pro duši!

Přiznám se, že o dalších psích aktivitách příliš neuvažuji, protože nezbývá mnoho času a raději se přikláním k tomu, že je vhodné dělat jednu věc pořádně, než deset polovičatě. Naše holky náramně baví pro radost vyhledávat v lese „ztracené“ členy rodiny (Rozárka najde ukrytou osobu i na pět metrů vysokém posedu) a baví je třeba nosework (princip pochopily obě během několika minut). Zaujal mne také hoopers, protože pracuje se psem na dálku a některé principy jeho vedení jsou podobné treibballu, tedy kdo ví...

Dá se o krátkosrstce obecně říci, že je to poměrně všestranné plemeno? A existuje podle vás nějaká kynologická disciplína, ke které se vyloženě nehodí?

Soužití s kraťandami je pravým balzámem pro duši!

Podle mne je to opravdu univerzální plemeno vhodné pro jakoukoliv spolupráci s člověkem. Ale jak již bylo zmíněno v medailonku plemene, nehodí se příliš pro klasický služební výcvik. Výjimky se samozřejmě najdou, ale myslím si, že je nepřeberné množství jiných činností, ve kterých může kraťanda excelovat a netrápit se tak zbytečně něčím, co jí není přirozené. Nejsou to povahově tvrdí psi, zato však velmi rády spolupracují s člověkem a při pozitivním výcviku dokáží opravdové divy.

Kraťandy nejsou povahově tvrdí psi, zato však velmi rády spolupracují s člověkem a při pozitivním výcviku dokáží opravdové divy!

Pojďme se ale podívat na „zoubek“ již zmíněnému treibballu. U nás je to poměrně nový sport, který se neustále vyvíjí a lidé ho ještě ani moc neznají. Jak vás vůbec napadlo zkusit zrovna toto?

Soužití s kraťandami je pravým balzámem pro duši!

S treibballem jsme se poprvé setkaly v Pesoparku, což je naše domácí tréninkové centrum. Věnovala se mu pro radost právě majitelka Pesoparku se svým kraťandím krasavcem Alim. Zaujalo nás to z důvodu podobnosti s pasením oveček, které obě holky mají tak rády.

Vzpomněla byste si ještě na své treibballové začátky? Šlo vždy všechno snadno nebo jste se musela s něčím i pořádně „poprat“?

Začátky nebyly vůbec jednoduché a to hlavně z důvodu mé zbrklosti a neschopnosti dobře koordinovat povely slovní a povely tělem. Cecilka se snažila, chápala velmi rychle, ale já jí poněkud brzdila. Dlouho nám také trvalo pochopení směrování do brány, což je úplný základ.

Předpokládám, že tento sport lze cvičit pouze na základě pozitivní motivace. Souhlasíte se mnou? A co je vůbec největší odměnou pro vaši fenku?

Ano, tento sport se dá cvičit pouze pozitivní formou, donucení zde nemá místo... Pouze občas je nutná větší důraznost, když potřebujete chybujícího rozjetého psa usměrnit. A zcela na rovinu? Největší motivací pro Cecilku je čerstvý vídeňský páreček!

Máte i závodní ambice. Prozraďte mi tedy, ve které kategorii nyní nastupujete a zhruba jak dlouho vám trvalo se do ní dostat?

Nyní se s Cecilkou věnujeme treibballu třetím rokem a jsme v předposlední nejvyšší úrovni TRB2. Podle našich informací je Cecilka první kraťandou v této kategorii. Do poslední úrovně se příliš nehrneme. Převážet totiž na tréninky osm velkých gymnastických míčů, už vyžaduje vlastní dodávku… 

Nedávno jste se s Cecilkou zúčastnila mistrovství republiky. Pochlubte se našim čtenářům, jak jste vůbec dopadly a jaké to celé ve vás zanechalo dojmy?

V září se konalo MČR v Heřmanově Městci. S Cecilkou jsme poprvé závodily na úrovni TRB2 L a nutno říci že úspěšně. Proti nám stály téměř samé BOC, ale i přesto jsme si vybojovaly titul 2. vicemistra ČR z celkem sedmi účastníků. Závody byly výborně zorganizované a přálo nám i počasí. Měly jsme tedy všechny důvody ke spokojenosti.

Myslíte si, že vaše plemeno může v tomto sportu směle konkurovat těm ostatním?

Myslím si, že rozhodně ano. Kraťandy sice nejsou tak rychlé, ale jsou výborně řiditelné. Jsou tak na rozdíl od přetočených BOC schopny napravit případné chyby.

Co byste doporučila majitelům KK, kteří by to chtěli také vyzkoušet?

Soužití s kraťandami je pravým balzámem pro duši!

Najděte si zkušené trenéry! Bohužel dle mého názoru ne každý, kdo v ČR treibball trénuje, má dostatek zkušeností. My trénujeme s manželi Stoklasovými, kteří jsou absolutní špičkou v tomto sportu. Pořiďte si vlastní zástěny. Dle mé zkušenosti, dokud pes nesměruje do opravdové brány, těžko chápe vlastní podstatu a cíl práce, tedy směrování do brány.

Napadá vás ještě něco dalšího co dodat k tématu „kraťanda versus treibball“, co zde zatím ještě nezaznělo?

Snad jen ať si tento sport každý užije a bere ho jako zábavu!

A podělila byste se s námi na závěr o své plány do další sezóny (samozřejmě o ty kynologické)?

V příštím roce máme v plánu pokračovat v trénincích v Pesoparku a vyjet na některé závody v ČR. Snad se nám bude dařit jako doposud, kdy zatím na všech závodech (TRBZ, TRB1 L a TRB2 L) Cecilka skončila na bedně.

A držet palce vám budeme i my v redakci. Děkuji vám za rozhovor.

http://www.in-situ.cz

Foto: archiv Terezy Kmoníčkové a Pesoparku Uhříněves (http://www.pesopark.cz/)

Videa: manželé Stoklasovi

Chtěli byste se dozvědět něco více o kynologické disciplíně jménem TREIBBALL? Přečtěte si tedy sérii článků včetně online kurzu na pokračování od Bohdany Stoklasové. Najdete je u nás na eCanis pod tímto odkazem https://www.ecanis.cz/rubriky/treibball_41.html. 

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->