Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Souboj králů započne další víkend!

Nepropásněte náš exkluzivní rozhovor o Mezinárodním mistrovství německých ovčáků, které se bude konat od 27. do 30. června 2024! Dozvíte se vše o průběhu této prestižní akce, která přitáhne špičkové psy a jejich pány z celého světa. Co vše pořádání takové akce obnáší a na co vše se můžete těšit, se dozvíte už za malou chvilku…


Souboj králů započne další víkend!

V našem rozhovoru jsme měli tu čest hovořit s Veronikou Staniovou, hlavní pořadatelkou Mezinárodního mistrovství německých ovčáků. Ona sama nám podrobně objasní, jak vypadá zákulisí příprav podobně velkého a významného klání. Projdeme si vše od detailního plánování a koordinace, přes výzvy, se kterými se musí vypořádat, až po nezapomenutelné momenty, které to celé přináší.

Veroniko, mohla byste našim čtenářům říci něco více o Mezinárodním mistrovství německých ovčáků, a o jaký typ závodu jde?

Souboj králů započne další víkend!

Závod je vrcholovou sportovní akcí pouze v kategorii IGP3 pro plemeno německý ovčák Českého spolku německého ovčáka. Z českých závodníků pak klub staví reprezentaci na Mistrovství světa WUSV. Letos je to 34. ročník a probíhá v České republice.

Mohla byste nám blíže představit pořadatele a pořadatelský tým?

Souboj králů započne další víkend!

Tým a pořadatelé jsou velmi důležití, snad vlastně úplně nejdůležitější osoby celé akce, děkuji, že jste se zeptala. Především jsme ze členů Kynologické organizace Ostrava-Kunčice, ale absolutně bychom takovou akci nezvládli bez oslovených, vybraných a našich ochotných přátel a kynologů, kteří s námi například pořádali i Mistrovství světa kníračů. Snažím se volit spolehlivé srdcaře, spolehlivost je totiž rozhodně jedním z důležitých ukazatelů a také zapálenost pro pejskařinu, protože tohle nejsou pozice o penězích, tento čas je nezaplatitelný, v kynologii rozhodně. Děkuji, je to tak málo, slovo děkuji, ale vážíme si všech, kteří jsou ochotni jet tuto velkou jízdu pro německé ovčáky s námi. Také důležitou osobou je člověk pověřený z klubu ČKNO, vždy to byl ústřední poradce výcviku. Pro letošní sezonu jim zůstal MUDr. Jiří Tichý, který je opravdu odborným partnerem. Za sebe ještě mohu zmínit, že tak, jak jsem na MS ISPU měla Táňu Štefkovou doslova jako asistentku, což je pro mne člověk, který dělá se mnou opravdu velkou spoustu práce a také ví vše o dění a pořádání, kdyby se se mnou cokoliv přihodilo, tak letos je v této pozici Eva Heisigová. Snad ten nápor vydrží...

První Mistrovství ČKNO se uskutečnilo v červenci 1991 v Kutné Hoře v rámci Přeboru ČR pracovních plemen a účastnilo se jej 45 německých ovčáků.

Víme něco o historii této významné soutěže a kolikátý to letos je ročník?

Souboj králů započne další víkend!

Český klub německých ovčáků byl založen 25. března 1990 v Pardubicích. Jeho cílem je chov zdravých a pracovně použitelných psů. V rámci programu sportovní kynologie je každoročně organizováno mistrovství ve výkonu. Výkonnost je prověřována podle Mezinárodního zkušebního, všestranné zkoušky IGP3. První Mistrovství ČKNO se uskutečnilo v červenci 1991 v Kutné Hoře v rámci Přeboru ČR pracovních plemen. Účastnilo se jej 45 německých ovčáků. Historicky prvním Klubovým vítězem ve výkonu se tehdy stal Josef Suske s Badem Vakero. V roce 1994 náš klub zorganizoval Mistrovství světa německých ovčáků – WUSV, které se konalo v Hradci Králové. Byli jsme první z tzv. postkomunistických zemí, kteří tuto světovou soutěž úspěšně připravili. Česká republika se zde prezentovala jako kynologicky a organizačně vyspělá země. Od roku 2001 je naše mistrovství pořádáno jako Mezinárodní mistrovství, jehož hlavním účelem je poznávat a poměřovat síly a schopnosti našich psovodů a psů se zahraničními závodníky s německými ovčáky. Pravidelně se účastníme Mistrovství světa německých ovčáků (tzv. WM WUSV), kde se naši reprezentanti umísťují na předních místech, včetně stupínků nejvyšších. Dvojnásobným mistrem světa se stal v letech 2016 a 2018 pan Václav Ouška s Qvidem Vepeden. V letošním roce jde již o 34. ročník českého mistrovství, ze kterého vzejde pětice prvních, kteří nás budou na podzim reprezentovat na Mistrovství světa WUSV v německém Meppenu.

V letošním roce jde již o 34. ročník českého mistrovství, ze kterého vzejde pětice prvních, kteří nás budou na podzim reprezentovat na Mistrovství světa WUSV v německém Meppenu.

Kdy a kde se tedy závod koná?

Závod se koná na fotbalovém stadionu FC Vratimov ve dnech 27. – 30. června 2024. Jinak Vratimov je obec těsně za Ostravou, směrem na Frýdek Mostek v Severomoravském kraji

Jaké jsou podmínky pro start na soutěži a kolik se může přihlásit účastníků?

Souboj králů započne další víkend!

Jednou ze základních podmínek u plemene německý ovčák je splněna zkouška z výkonu BH – WT, potom zkouška IGP3 na minimálně 270 bodů, tedy známku VD. Další možností kvalifikace je účast na MM ČKNO, VS nebo MR ČKS, Mistrovství MSKS nebo CACIT s minimálním součtem bodů 260. Také umístění na loňském MM ČKNO do 10. místa umožňuje závodníkům, pokud soutěží se stejným psem, se přednostně přihlásit bez splnění dalších podmínek. Maximální počet přihlášených je devadesát, soutěží se celé tři dny, každý den dvojice plní pouze jednu disciplínu s výjimkou háravých fen, které jsou zařazeny na konec mistrovství.

Asi nebylo snadné najít to správné místo na pořádání tak velké akce. Jak je to třeba s ubytováním závodníků?

Souboj králů započne další víkend!

Ono oslovení nás, loni na MM ČKNO v Třebové, bylo právě z důvodu, že se mnohým závodníkům líbila akce ve Vratimově – MS kníračů 2022. Opravdu pěkný stadion s krytou tribunou, moderním zázemím, gastro zařízeními a pěkným okolím. A tedy, musím vám říci, neskutečnou ochotou vedení MÚ ve Vratimově FC Vratimov, a správcem hřiště. A ubytování? Pro tým a rozhodčí, figuranty, kladeče a vedoucího stop máme již vytipované penziony. Další jsou v blízkostech, ale to už si v dnešní době závodníci a diváci zajišťují sami, toto by už zcela v našich silách nebylo.

Snažíme se akci propagovat, co to jde, a to právě i díky eCanis, nejvíce diváků očekáváme v sobotu, to bývá na stadionu až k osm set až tisíc lidí. Věříme, že i propagace se Slezskou Ostravou a právě Vratimovem přiláká i hodně veřejnosti a rodin s dětmi. Ihned nad stadionem je letní koupaliště, to je velmi spojené i s otázkami parkování. Samozřejmě závodníci budou mít svůj koridor ihned pod stromy podél hřiště. Další parkovací doporučení přidáváme na FB akce a webu. Zajišťujeme ještě plochy další, např. u místních hasičů, u ZŠ a největší je na náměstí ve Vratimově s pěší dostupností okolo osmi minut. Při parkování je docela důležité vědět, že si návštěvníci nemají s sebou brát své psy. Na tribunu se se psem stejně nedostanou a ponechat je v autě při případných vysokých teplotách, je velmi, velmi nebezpečné. Proto apelujeme na všechny, aby své psíky raději nechali doma, nebo v boxech na penzionech.

Jak daleko jsou terény na stopy od hlavního dění a jaké čekají na závodníky terény?

S terény v tomto období to nikdy není jednoduché a navíc při takovém počtu závodníků. I letos jsme  my jako pořadatelé z nabídnutých a dostupných terénů museli přistoupit na tzv. vojtěšku, která by v době konání odhadem měla mít 25 – 30 cm. Snažíme se spolupracovat s novojičínskými agronomy, kde nám Veterinární univerzita Brno, ŠZP Nový Jičín nabídlo právě takový prostor. Dojezd z Vratimova na GPS adresu bude zhruba 45 km.

Nezbytnou součástí takové akce jsou rovněž sponzoři. Pokud byste na tomto místě chtěla někomu poděkovat, máte prostor…

Souboj králů započne další víkend!

S velkou pokorou ráda poděkuji všem sponzorům a těm, kteří cokoliv k soutěži pomohli přidat, prostě úplně všem! Vidím to velmi dobře, je složité a těžké dosáhnout takové podpory od firem, jako tomu bylo v předchozích letech. Stále jsme vděčni za jakoukoliv podporu, kdokoliv se může s námi ještě spojit, a pro celou akci a závodníky přidat i něco málo dalšího. Rozhodně hlavními sponzory jsou firmy Gappay, Delikan a Homola, a. s., jak zmiňuji výše také MÚ Vratimov a Slezská Ostrava. Mezi další firmy patří Giom, Oděvy Hotový, vinařství Kolby, Semag, MK Klemens, české kynologické svazy, které s námi ihned napřímo komunikují a podporují jako S ČKNO, ČKS, MSKS a veškeré mediální služby, jako jsou eCanis, Psí sporty, ČTV1 a regionální media.  

Bude na akci také stánkový prodej? A můžete prozradit, co vše si návštěvníci mohou koupit?

Souboj králů započne další víkend!

Jistěže bude, i když na tomto stadionu je právě tento prostor poněkud omezený, najdete zde především prodejní stánky s kynologickou tématikou a produkty od výživových doplňků stravy pro zvířata Giom, výhodné ceny krmiv Delikan, pomůcky a oděvy Gappay, Raddog, HST, Ritega, oděvní sortiment Oděvy Hotový a Jana Ščučková. Jinak na místě budou samozřejmě i stánky s občerstvením.

Veroniko, poslední otázka. Pokusila byste se, prosím, svými vlastními slovy pozvat lidi na MR ČKNO?

Souboj králů započne další víkend!

Zvu všechny fandy kynologického sportu a plemene německý ovčák zvlášť, protože celou akci se svým týmem připravujeme právě pro vás a největší odměnou pro nás bude i vaše spokojenost, dobrý pocit soutěžících a co nejlepší body a výsledky. Také se na všechny těší ještě nezmínění rozhodčí a figuranti, vedoucí stop a kladeči. Těšíme se, že nám vyjde počasí, vítat vás ale bude i zastřešená tribuna. Velkou odměnou pro každého závodníka je právě divákův potlesk a fandění, to se mi zdá, že poslední dobou trochu chybí, taková ta čistá kamarádská podpora bez rozdílu toho, kdo je právě na place.                                                                                                                                                                                       

Už se upřímně, začínám velmi těšit. Takže dobrou náladu a za tři týdny AHOJ!

Děkuji Vám za rozhovor

Ivet, JÁ vám za VŠECHNY rovněž moooc DĚKUJI!

 

Iveta Panýrková

Na článku na základě dlouholetých zkušeností z ČKNO, sportu a výcviku spolupracovali MUDr. Jiří Tichý a Luboš Jánský.

Foto: 

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->