Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Sociální kastrace v chovu psů

Zajímá vás problematika chovu psů včetně oblasti reprodukce a vše, co se kolem toho točí? Pak tedy jistě víte, že problémů zde může vyvstat celá řada. Jedním z nich je i takzvaná sociální kastrace. Oč konkrétně jde a jak se to dá řešit, se dočtete v tomto článku.


Sociální kastrace v chovu psů
Marie Trauškeová 28.1.2023 1004x ZajímavostiReprodukce

Máte mladou fenku, která je ve věku, kdy by už měla mít první hárání dávno za sebou, ale stále se nic neděje? Zkoumáte, čím by to mohlo být a jestli je vůbec v pořádku? Jedním z důvodů může být právě „sociální kastrace“. Pojďme si tedy společně objasnit, o co přesně jde.

Sociální kastrace v chovu psů

O tomto pojmu se v literatuře příliš nedočtete, ale mezi chovateli se o něm už trochu mluví. Sociální kastrací je označován stav, kdy fenky vůbec nehárají. Tento stav je známější u mladých vlčic do cca dvou let věku, kdy žijí ještě ve smečce u svých rodičů. V takové smečce se páří jen alfa jedinci – tedy jejich rodiče. Vlčata mezitím sledují, jak jejich rodiče vychovávají další vrh či dva a učí se tím, jak správně o štěňata pečovat. Teprve po přibližně dvou letech z této smečky odcházejí a tvoří si vlastní vlčí rodinu, ve které se sami stávají alfa jedinci. U fen může k podobné situaci dojít v případě, že máme doma víc jak jednu.

Sociální kastrace nejčastěji postihuje nejmladší feny ve smečce, které jsou na nejspodnější hierarchické příčce!

Dominantní fena v domácnosti

Sociální kastrace v chovu psů

Problém s háráním může být samozřejmě zapříčiněný řadou dalších indispozicí, proto je vhodné v případě podezření fenku nechat důkladně vyšetřit. Veterinář může sonograficky vyšetřit vaječníky i dělohu, udělat stěr z pohlavních orgánů a zjistit, zda třeba fena netrpí některými bakteriemi, které mohou způsobit i neplodnost. Z vyšetření krve lze například zjistit, zda fena netrpí zánětem, nebo jestli u ní neproběhlo takzvané skryté hárání (tedy hárání bez krvácení). Sociální kastrace nejčastěji postihuje nejmladší feny ve smečce, které jsou na nejspodnější hierarchické příčce. Často bývají i povahově nejisté a hárat si zkrátka „nedovolí“. To však může být problém, protože pokud fenka nehárá, máme doma stále nedospělého jedince. Hormony nejsou usazené a povaha kvůli tomu může být nevyrovnaná. Navíc cizí psi a feny mohou na naši fenu pohlížet jako na přerostlé štěně – někteří to nemusí pochopit a může tak kvůli tomu vzniknout konflikt, kdy je nedozrálý jedinec napadán. Pokud máte doma chovnou fenu, samozřejmě začnete přemýšlet i o tom, aby nebyla na první štěňata příliš stará.

Kdy je na hárání pozdě?

Malá plemena obvykle hárají dříve, než ta střední a velká. U malých fen tedy není neobvyklé, že první hárání přijde už v půl roce věku. Pokud se nedostaví do cca jednoho a půl roku, měli bychom pomalu znejistět. U středních plemen hárají některé feny prvně naopak až po jednom roce života, často mezi rokem a půl až druhým rokem. Velká a obří plemena mohou poprvé hárat dokonce až po druhém i kolem třetího roku života.

Jak to řešit?

Sociální kastrace v chovu psů

Základem je vyloučit ostatní možné příčiny. Pokud zjistíme, že je fena zdravotně v pořádku, můžeme zkusit některá doporučení. Jedním z nich je izolovat mladou fenu od zbytku smečky (především od dominantních jedinců), a to třeba tak, že ji, nebo naopak zbytek smečky, vezmeme na týdenní či čtrnáctidenní dovolenou. Někdy pomůže, pokud je fena ubytována společně s jinou hárající fenkou. Další možností je poradit se s veterinářem a zahájit léčbu. Některým fenám například zabírá vitamín E, jiným zase podpůrné vitaminové léky (někdy užívané u lidí pro otěhotnění), které se přidávají do jídla často i měsíc či dva a další možností jsou rovněž speciální injekce, které aplikuje přímo veterinář.

Sociální kastrace může postihnout i samce, i když to není zdaleka tak časté, jako u fen!

Objevuje se i u „kluků“

Sociální kastrace v chovu psů

Sociální kastrace může postihnout i samce, i když to není zdaleka tak časté, jako u fen. Obvykle k ní opět dochází v případě, že je doma společně s naším psem držen i další pes stejného pohlaví, který bývá i na první pohled výrazně zralejší. Pokud máte doma staršího zkušeného krycího psa, může být mladý pes upozaděný a jeho touha ke krytí nižší.

Text: Marie Trauškeová

Foto: Pixabay

Máte vlastní zkušenost se sociální kastrací a chtěli byste se o ni podělit s ostatními? Napište nám o tom na e-mail: trauskeova@ecanis.cz.  

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->