Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Socializace – Jdeme spolu ven!

No jistě, vím, že svého čtyřnohého kamaráda pravidelně venčíte, ale nyní se budeme věnovat terapeutické přípravě a ta se s venčením nedá srovnávat, i když po ní bude pes možná unaven víc.


Socializace – Jdeme spolu ven!
30.9.2017 5015x Canisterapie

Velká část socializace je za námi. Zvládli jsme neznámé situace, cizí psy i cizí osoby. Je tedy na čase vše spojit a vyrazit s pejskem ven. No jistě, vím, že svého čtyřnohého kamaráda pravidelně venčíte, ale nyní se budeme věnovat terapeutické přípravě a ta se s venčením nedá srovnávat, i když po ní bude pes možná unaven víc.

Co to obnáší?

Upevníme vzájemný vztah. Naučíme psa, že s námi je v bezpečí, ať se děje, co se děje. Vysvětlíme mu, že na nás je spolehnutí. A naučíme se mu věřit.

Jak?

Naprosto ideální je, pokud máte možnost přidat se k nějakému zkušenému terapeutickému týmu a brát s sebou svého pejska coby terapeuta v zácviku. Takový pes nepracuje, jen se dívá a učí se od zkušených starších psů. Má možnost se osmělit a rozhodnout, zda si za klienty sám zajde nebo ne. Tímto způsobem se naučí opravdu nejvíc nejen v přímém kontaktu s klienty, ale seznámí se nenásilně s prostředím, zvuky, pachy. Nastoupit následně do práce pro něj pak bude mnohem menší zátěž.

      

Šikovný trik

Pokud ale tuto možnost nemáte, naučím vás jeden trik, který vám mnohé usnadní. Pořiďte si psí deku, rohožku, podložku, nebo třeba měkký ručník, prostě snadno přenositelný kousek pelíšku. Na ten postupně navykněte svého psa jako na zónu odpočinku. Můžete jej třeba umístit do klece, pokud ji používáte, do pelíšku, na gauč… zkrátka navykněte svého psa na to, že je to jeho zázemí, kde ho nikdo neobtěžuje a může se tam oddávat relaxu. Toto je velmi důležitá pomůcka, než se spolu se psem vrhneme do divokého světa.

Kritéria zvyšujeme postupně

V dalším kroku zvolte malou, vám známou kavárnu či čajovnu a domluvte se, že přijdete se svým budoucím terapeutem na návštěvu. Nezapomeňte s sebou vzít zvolenou relaxační deku! V kavárně (čajovně) pak psovi u sebe umístěte na zem relaxační deku a vychutnejte si svůj šálek kávy. Nechte psa, ať během toho na dece leží, nemluvte na něj, nedotýkejte se ho, pokud se nechová klidně. Je-li příliš aktivní, nervózní, snaží se z deky odejít nebo vymýšlí jiné aktivity, opět ho na deku položte. Klidně opakovaně. Nenechte se naštvat, pokud vám „dělá ostudu“, zachovejte klid a soustředěnost. Až si vypijete kávu, v klidu zaplaťte, deku si ukliďte a společně odejděte.

Při další návštěvě situaci opakujte, a pokud uznáte, že pes je klidný a vyrovnaný, zvedněte ho z relaxační deky, tu dejte stranou a zkuste požádat obsluhu, zda by psa nezkusila pohladit. Ale pozor! Platí, že terapeutického psa hladíme jen po zádech, hrudníku a bocích, nikdy ne po hlavě, po které se většina lidí automaticky sápe. Hlavu psa můžete hladit jen vy! Stačí jedno krátké pohlazení, bez přehnaných emocí. Poté psa umístěte na relaxační deku a nechte odpočívat.

Při další návštěvě zvyšujeme laťku a pejska bude obsluha hladit trochu déle, případně jej pohladí i některý návštěvník.

Ideálním stavem je, že po příchodu do kavárny umístíte psa na deku, následně po domluvě pes pomazlí obsluhu, zákazníky a pak se opět umístí na deku.

Při všech návštěvách platí, že na relaxační dece na psa sahá pouze majitel (psovod), pes na dece nikdy nepracuje. Stejně tak platí, že všechny kroky se vyplatí dělat opakovaně a postupovat vpřed spíše pomaleji, než spěchat. Pes si takto zafixuje, že deka je místo, kde se mu nemůže nic stát a v případě, že bude unaven, nejistý či jen nebude stát o další kontakt, půjde si na deku lehnout. Pro vás to při pozdějších canisterapiích bude naprosto jasný signál, že pes potřebuje chvíli volna a zabrání to případnému přetažení psa.

                               

A hurá ven!

Zvládnete-li kavárnu, zkuste čajovnu, restauraci, oblíbenou hospodu (pozor na kouř a nedýchatelný vzduch) a postupně úroveň ztěžujte – můžete být u hřiště v parku, před školou (i když budete vypadat, jako když nabízíte dětem bonbóny), před samoobsluhou… v každém novém prostředí začínejte od začátku – tedy první den pes jen leží na dece a rozkoukává se bez kontaktu s lidmi.

Samozřejmě, že trik s relaxační dekou můžete použít i při návštěvách se zkušenými terapeutickými týmy.

 

Ilustrační obrázek: Zdenka Prošková

Zdenka Prošková

předsedkyně spolku

Pes A Člověk

www.pac.mypage.cz

                                                            

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->