Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Socializace II. (2.díl)

Jak jsme si již řekli v předchozích dílech, socializace je naprostým základem, na kterém se staví následná práce s terapeutickým psem. Není-li pes správně socializován, pak s největší pravděpodobností nebude pro canisterapie vhodný, případně si jeho příprava pro terapeutickou práci vyžádá hodně času.


Socializace II. (2.díl)

Jak ale poznáme, že právě to naše zvíře je socializováno správně a bude tedy bezproblémové?

Na to není jednoznačná odpověď. Co organizace, to jiný názor na to, co terapeutický pes musí zvládnout. Jedním ze zásadních názorů je, že terapeutický pes je moula, který si musí nechat vše líbit. Pojďme si o tomto nešťastném názoru povědět víc. Třeba stejně jako já dojdete k názoru jinému.

Terapeutický pes je úžasné stvoření, které je schopné a hlavně ochotné komunikovat s nejrůznějšími skupinami lidí a věnovat jim kousek sama sebe. Je zážitkem sledovat jeho ochotu pracovat, nabízet chování a zvládnout nejednu těžkou situaci. Pravdou ale je, že i terapeutický pes je stále v první řadě pes. Není to člověk svázaný konvencemi, není to zaměstnanec podléhající pravidlům. Je to svobodná bytost, která spolu s námi věnuje svou energii a pozornost hendikepovaným občanům. Jeho „práce“ je náročná, mnohdy až na hranicích jeho možností. A právě tak bychom se k němu měli stavět. Jako k bytosti, která si zaslouží tu nejlepší péči a odpovídající přístup, protože odvádí práci nenahraditelného profesionála.

Terapeutický pes je ale, stejně jako každý jiný, v prvé řadě živý tvor, který má své potřeby a touhy. Stejně jako člověk. Občas nemusí mít svůj den, občas ho něco zabolí, občas se prostě jen špatně vyspí. Stejně jako člověk. Občas nemá náladu, občas se mu zkrátka práce nedaří. Stejně jako lidem. Občas mu leze na nervy celý svět, občas by si raději hrál, než se věnoval cizím. Stejně jako člověk. Na rozdíl od člověka my ale po svém psu mnohdy chceme, aby šel na hranice svých možností a mnohdy je překročil. Aby své slabé chvíle překonal a odvedl stejně kvalitní práci jako ve chvílích, kdy je naladěn dobře. A to je cesta, která nás dovede sestupnou spirálou k problému.

Terapeutický pes je pes stejný jako každý jiný. Jen má tu zvláštnost, že miluje lidi. Má své pudy, stejně jako psi ostatní. Tím, že se stal psem terapeutickým, o ně nepřišel. A stejně jako ostatní psi i terapeutický pes touží své pudy uspokojovat. Má svůj domov, svou rodinu, kterou může mít tendenci bránit. Proč by nemohl? Má na to právo. Rozdíl ale může být v tom, jakým způsobem jej bude uplatňovat.

Je třeba rozlišovat jaké je zaměření našich psů. Terapeutický pes není psem vodícím či asistenčním. Není nasazen v práci 24 hodin denně, není třeba a ani žádoucí chtít po něm usměrnění energie a povahy až téměř do apatie. Dokonce není ani žádoucí, aby čekal na každý povel svého pána a neudělal bez něj krok. Naopak, psi aktivní, živí, vynalézaví, energičtí, psi s vlastním názorem na svět a svou roli v něm bývají ti nejlepší možní terapeuti. Pokud ovšem prošli kvalitní socializací, která zaručí, že nebudou agresivní. Ale do pojmu agresivita rozhodně nelze zahrnout lovecké pudy či přiměřenou ostrahu svého vlastního objektu.

Samozřejmě, že může vypadat podivně, když terapeutický pes pouští hrůzu na okolojdoucí za plotem, ale ve skutečnosti to není nic, co by nebylo „normální“. Stejně tak se může stát, že terapeutický pes uteče v lese po stopě srn, zvlášť v případě loveckých plemen. Nijak to ale nesnižuje jeho váhu coby terapeuta v ohraničeném prostoru zařízení sociální péče.

Terapeutický pes nemá být v první řadě moula. Má to být pes, který je dostatečně sebevědomý, zkušený a schopný vyhodnocovat situace správným způsobem.

Pokud mu na pozemek vleze zloděj a on jej zažene, bylo to správné vyhodnocení situace.

Pokud jde na volno lesem, před nosem mu přeběhne srnka a v jeho genech jsou lovecké vlohy, pravděpodobně udělá to, co mu velí pudy.

Pokud si na něj nějaký pes bude vyskakovat, bude ho škádlit a nedá si pokoj, pak jej pravděpodobně usměrní. To vše je přirozená reakce zdravého psa.

Samozřejmě, že mít za parťáka psa, který je zdravě sebevědomý a má svou hlavu není vždy nejsnazší. Mnohem jednodušší se může zdát terapie se psem, který udělá jen to, co mu pán přikáže. Ale ono to tak opravdu jen vypadá. Nechtějme od terapeutického psa tupou poslušnost, nesamostatnost a nulovou invenci. Ochudíme se tím o to nejlepší, co dělá psa psem – o jeho přirozenost. Protože právě ta dělá z našeho psa jedinečný nástroj, který je schopný pomoci lidem mnohem víc než zahřívací deka či plyšová hračka.

Foto: Z. Prošková

 

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->