Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Sněhoběžka v plánu vůbec nebyla!

Slyšeli jste už někdy o sněhoběžce? A zvládli byste na ní ujet během čtyř dnů dvě stě kilometrů v mnohdy neúprosných podmínkách Orlických hor? Že vám to připadá neuvěřitelné? Tak my si vám někoho, kdo to v rámci závodu Šediváčkův long dokázal, dovolíme nyní představit.


Sněhoběžka v plánu vůbec nebyla!
Markéta Bělíková 4.2.2022 5866x MushingŠediváčkův long

ŠEDIVÁČKŮV LONG je závodem na 200 a 300 km, který je známý svým náročným profilem trati. Letošní jubilejní XXV. ročník byl mimo jiné zajímavý i tím, že se po Orlických horách proháněl Michal Kozel na méně známém „zařízení“ zvaném sněhoběžka/ledoběžka. Jaký pro něj závod byl a jak hodnotí tento stroj, který se začíná pomalu, ale jistě zabydlovat i u nás, a to především mezi koloběžkaři a mushery?

Michale, proč jste se rozhodl závod ŠEDIVÁČKŮV LONG vůbec absolvovat?

Protože mě lákají především delší tratě a tenhle závod je ten nejdelší a nejtěžší, jaký je možné u nás absolvovat. Chtěl jsem ho zkusit už loni, ale bohužel, kvůli pandemii Covid-19 se nemohl uskutečnit.

Kdo je Michal Kozel?

  • Psím sportům se věnuje pátým rokem. Momentálně vlastní tři psy. Dva alaskány, bratry – Jona Snow a Géčka, se kterými teď závodí. Doma má ještě desetiměsíčního ESP Eskima.
  • Jejich loňská sezóna pro ně byla zatím nejúspěšnější. Jeho hlavní disciplínou jsou midové tratě na koloběžce. Letos na nich vyhráli všechny tři závody, na kterých startovali.
  • Také se ale věnuje canicrossu, kdy letos obsadil se svým psem třetí místo na canicrossovém MČR ve své věkové kategorii.
  • Také se nominoval na letošní MS, které se koná ve Francii v disciplíně canicross a koloběžka s jedním psem.

Závod jste chtěl jet původně na běžkách, nakonec jste však celých 200 km absolvoval na sněhoběžce, co se stalo?

Ano, mým původním plánem bylo jet závod na běžkách, ale bohužel jsem si při pádu asi na druhém kilometru zlomil vázání. Nezbylo mi nic jiného než doběhnout zpět na start, zahodit běžky, doběhnout si pro sněhoběžku do auta a odstartovat znovu, i když mi čas stále běžel a já tušil, že už budu závodit jen sám se sebou. Přesto jsem na ní odjel celých 200 km, tedy regulérní část závodu.

Sněhoběžka v plánu vůbec nebyla!

V čem je podle vás jiné jet závod na běžkách, než na sněhoběžce?

Sněhoběžka v plánu vůbec nebyla!

To bohužel nemůžu moc porovnat. Na běžkách jsem odjel pouze ty dva kilometry. Ale pokud jsou alespoň trochu upravené tratě, tak budou běžky pravděpodobně rychlejší do kopce a na rovinách. Do kopce běžíte spíš za sněhobežkou. Na sněhobežce může zase člověk jet rychleji z kopce a bude mít i lepší stabilitu. Pak samozřejmě bude záležet na tom, jak vám běží samotní psi, v jaké jste kondici a tak podobně.

Sněhoběžku mohu všem jen doporučit. Při jízdě se psy ji ale musíte mít určitě s brzdou!

Podle svých slov jste před závodem jel na sněhoběžce dvakrát. Jednou bez psa, podruhé se psem, což určitě není regulérní příprava. Přesto jste takto těžký závod na tomto stroji zvládnul. Jak hodnotíte sněhoběžku – co byste doporučil lidem, kteří o ní teprve uvažují a nevědí, jestli ji třeba pořídit?

Sněhoběžka v plánu vůbec nebyla!

„Díky“ špatným sněhovým podmínkám jsem opravdu na sněhoběžce odjel jen dva tréninky. Ani jsem nepočítal s tím, že bych na ní závod jel, ale vzal jsem si ji s sebou, protože se mne na ni spousty lidí ptalo. Přípravu jsme tak odjeli v blátě na koloběžce. První etapa byla tedy taková spíše tréninková. Při ní jsem se nevyhnul pár pádům, ale hodně jsme se toho společně naučili. Další dny už se jelo parádně a jízdu jsem si jenom užíval. Z kopců se dá jet hodně rychle i v horších sněhových podmínkách. Naopak při zatáčení oceníte upravenou trať, kdy zatlačením na jednu, nebo druhou stranu, bez problému zabočíte. Do kopce se pak jízda nejvíce podobá koloběžce, kdy se střídavě odrážíte oběma nohama.

Sněhoběžku mohu všem jen doporučit. Při jízdě se psy ji ale musíte mít určitě s brzdou. Pro jednoho nebo dva psy je to určitě super věc a dobrá alternativa koloběžky na zimu.

Doufám, že příští rok nás bude v téhle kategorii už více.

Jaký pro vás byl letošní jubilejní ročník ŠEDIVÁČKOVA LONGU, když se jednalo o váš úplně první start?

Pro mě bylo všechno nové. Nikdy jsem nic podobného se psy nejel. Před Šediváčkem byl náš nejdelší závod dlouhý dvacet kilometrů. Věděl jsem ale, že mám dobré psy, a že oni jsou připraveni na závod dobře. Jinak jsem vůbec nevěděl, do čeho jdeme. Snažil jsem se získat co nejvíc informací od zkušenějších závodníků, ale i tak mě spousta věcí překvapila.

V čem je podle vás závod ŠEDIVÁČKŮV LONG jiný než jakýkoli jiný závod, který jste absolvoval?

Hlavně v délce a náročnosti celé trati. Už teď vím, že je to opravdu jeden z nejtěžších závodů v Evropě. A také jsme na žádném jiném závodě nemuseli nocovat venku, až tady.

Co byste pro příští ročník udělal jinak? A přijedete i příští rok?

Sněhoběžka v plánu vůbec nebyla!

Pokud budou psi zdraví a povede se mi je opět kvalitně natrénovat, tak určitě moc rádi přijedeme znovu. Rád bych jel opět na sněhoběžce. Už teď mě napadá pár vylepšení tohoto stroje pro příští ročník. Snad se sněhoběžka zavede jako oficiální kategorie Šediváčkova longu a na startu se sejde co největší konkurence.

Šediváčkův long je neuvěřitelná dřina, která stojí za to!

Chtěl byste něco vzkázat všem, kteří závod ještě nejeli a uvažují o tom, se do něj v budoucnu přihlásit?

Ať pořádně natrénují psy a určitě se přihlásí. Je to sice neuvěřitelná dřina, která ale stojí za to. Tým pořadatelů dělá úžasný závod s nezapomenutelnou atmosférou. A zažijete na něm úplně všechno. Většinu závodu budete nadávat, že jste blázni, že jste do toho šli, ale najdou se úseky, kdy budete nadšení. A to, co zažijete v cíli, se nedá ani popsat… Já když jsem viděl, jak mi ti černí bratři do cíle po 200 km cválají…, slze v oku jsem se neubránil. Prostě ten nejlepší závod.

Sněhoběžka v plánu vůbec nebyla!

Poznámka redakce: Michal Kozel zajel závod v čase 16:56:47. Kdyby jel stejně rychle na běžkách, umístil by se na druhém místě za Petrem Kolářem, který kategorii SKJ (běžky s 1-2 psy) vyhrál v čase 16:05:34.

 

Markéta Bělíková

Foto:   Michaela Plisková, Markéta Bělíková

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->