Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Sebastián si vyběhal titul juniorského mistra světa!

Zajímají vás mladé kynologické naděje, a jak se jim daří, co plánují a na jaké mety by chtěly jednou dosáhnout? Pak tu pro vás máme další malý rozhovor právě z tohoto soudku, tentokrát bude zaměřený na canicross. Tak si to užijte!


Sebastián si vyběhal titul juniorského mistra světa!
Marie Trauškeová 3.3.2023 1596x Rozhovory o výcviku

Šestnáctiletý Sebastián Bohun je dvojnásobným mistrem Evropy juniorů v canicrossu a z roku 2022 i juniorským mistrem světa. Se závoděním se psy začal ve svých devíti letech a od té doby je čím dál tím úspěšnějším mladým sportovcem. Aktuálně má před sebou další velké cíle a my mu budeme určitě držet palce.

Sebastiáne, cesta na vrchol určitě vyžadovala spoustu píle, tréninků i zkušeností. Jaká byla z tvého pohledu?

Tato cesta nebyla vůbec lehká, ale vyplatila se. Nejhorší pro mě bylo všechno časově stíhat, ve škole mi naštěstí vyšli vstříc, a tak jsem mohl poctivě trénovat jak sebe, tak i své psy.

Jak bys popsal své pocity, když jsi vloni ve francouzském Pledran vyhrál a získal jsi titul mistra světa juniorů v canicrossu?

Celkově tyto momenty moc neprožívám, ale hned po doběhu jsem byl rád, že jsem si splnil svůj vysněný cíl.

Sebastián si vyběhal titul juniorského mistra světa!

Po návratu domů tě čekalo milé překvapení ve tvé škole, že?

Ano, učitelé si všimli mého úspěchu a po příchodu do školy na mě čekali jak učitelé, tak žáci na chodbě a vítali mě.

Co tě vlastně ke canicrossu přivedlo a co se ti na něm líbí?

Canicross jsem začal dělat proto, abychom se více sehráli s mojí fenkou Mínou, a tak nás to začalo bavit, že jsme u toho jednoduše zůstali. Začal jsem běhat ve svých devíti letech a dělám to až dodnes. Na canicrossu mě baví ta souhra se psem a dále také komunita tohoto sportu.

Na canicrossu mě baví ta souhra se psem a dále také komunita tohoto sportu!

Vím, že běháš také agility...

Agility bylo úplně prvním sportem, který jsem se svou první fenkou začal dělat. Nyní už se věnuji více canicrossu, ale agility si občas také zaběhnu. Jsem v kategorii A2.

Představil bys nám, prosím, své psy?

Mám dvě fenky a teď nově také jednoho psa. Moje první fenka je krátkosrstá border kolie Mína. S ní jsem prožil svoje canicrossové začátky a do teď s ní ještě trénuji. Pak mám Jumi, to je evropský saňový pes a s ní běhám od roku 2019. Jumalatar, jak se oficiálně jmenuje, měla v listopadu minulého roku štěňata a jedno z nich jsme si nechali. Jmenuje se Perkunas a chtěl bych s ním dělat bikejöring.

Sebastián si vyběhal titul juniorského mistra světa!

Jak často s nimi trénuješ a co vše příprava na závody obnáší?

Se psy chodíme skoro každý den na vyběhaní na louky a jednou až dvakrát v týdnu s nimi trénujeme canicross. Před tréninkem a závodem necháme vždy psa důkladně zavodnit a vyběhat. Startovní rituály žádné nemáme.

Určitě trénuješ i sám sebe. Co vše děláš a jak často? Věnuješ se nějak i psychické přípravě sebe a svého psa?

Trénuji vždy pětkrát až šestkrát týdně v podobě nejen atletiky a běhání, ale i třeba cyklistiky. Psychické přípravě se v tréninku nevěnuji. Objíždíme hodně závodů, tím trénuji psychiku jak svoji, tak i mého psa.

Co se ti obvykle honí hlavou, když běžíš na závodech?

Většinou při závodě nestíhám moc na nic myslet, ale když už na něco myslím, tak na to, abych běžel technicky správně. Ve sprintových disciplínách se běhá vždy okolo čtyř až šesti kilometrů.

Co vše jsi své fenky učil, aby se ti s nimi dobře běhalo? A zkoušel jsi někdy i další mushingové disciplíny?

První, co jsme naše fenky učili, byla koncentrace na startu a celkově chuť k tahu. Dále pak stranové povely. Ano, zkoušel jsem také bikejöring (pes táhne jezdce na kole, poznámka redakce), scootering (pes táhne jezdce na koloběžce, poznámka redakce) a skijöring (pes táhne jezdce na běžeckých lyžích, poznámka redakce), avšak pouze tréninkově.

Sebastián si vyběhal titul juniorského mistra světa!

V jakých zemích už jsi závodil?

Závodil jsem celkem v šesti zemích - v Polsku, v Německu, v Itálii, ve Francii, v Belgii a ve Švédsku.

V juniorské kategorii je možné závodit do osmnácti let. Koukáš už po své konkurenci ze starší kategorie? A co se psy děláš, když zrovna nezávodíš a netrénuješ?

Samozřejmě už koukám po konkurenci, ale ještě si užívám juniorské kategorie. Se psy ve volném čase chodím na fyzioterapii, kde trénují ve speciální vaně a chodím s nimi také na procházky.

Může se canicrossovým šampionem stát každý pes, nebo se pro to musí narodit? A jsou třeba vhodnější a méně vhodná plemena?

Canicross může dělat úplně každý pes, důležité je, aby to psa bavilo. V případě větších ambic je dobré zvolit psa většího vzrůstu, typickým plemenem pro canicross je evropský saňový pes. 

Na koho se člověk může obrátit, kdyby chtěl se svým psem začít trénovat pod dohledem? Lze „samoukou“ něco pokazit?

Pro začátek je určitě dobré zajistit si trenéra. Výcvik psa pro canicross není vůbec lehký. V Liberci děláme canicrossové výběhy jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé a v případě zájmu se lze přihlásit na www.smecka.eu.

Sebastián si vyběhal titul juniorského mistra světa!

Máš nějaký vytoužený cíl, kterého bys rád dosáhl?

Mým cílem je dostat se na mistrovství světa v kategorii bikejöring a umístit se do pátého místa.

 

Sebastiáne, děkuji ti za rozhovor a moc držím palce na cestě k tvému snu!

 

Text: Marie Trauškeová
Foto: Camille Paris, Martina Irglová, Zuzana Pajak, Tereza Šolcová, Ondřej Vízner

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->