Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

S malým psem do OB3 - Výběr štěněte - 1. díl

Máte doma malé plemeno psa nebo plánujete jeho pořízení a rádi byste se s ním pustili do nějakého sportu? Jednou z vhodných variant je i obedience, kde se například skokové a aportovací cviky přizpůsobují plemeni psa. Vítejte tedy u prvního dílu nového seriálu, který vás touto disciplínou provede se vším všudy od A až do Z!


S malým psem do OB3 - Výběr štěněte - 1. díl
Michaela Houserová 24.6.2022 2346x Obedience

Vítejte u našeho malého seriálu o výchově a výcviku psů nejen malých plemen. Konkrétně tento bude zaměřen na vedení psa k psím sportům, převážně obedience, od štěňátka až pro vrcholového sportovce.

Sport pro každého…

S malým psem do OB3 - Výběr štěněte - 1. díl

Po úspěších mojí fenky jorkšírského teriéra Hailey JE-CU-B aka Lilči právě v obedience jsem se rozhodla zkusit připravit dalšího malého pejska pro tento sport. S Lilčou jsem poznala náročnost provedení cviků a přípravu na ně až po nejvyšší obedience třídu OB3 natolik dostatečně, že můžu říct, že tento sport je opravdu přátelský k malým plemenům. I když i tam budou limity, a opravnu miniaturní pejsek může na pohodu dát OB-Z  a OB1, ale asi těžko uběhá vzdálenosti ve třídách OB2 a OB3. I když ani to není nemožné.

Obedience je sport, který je přátelský k malým plemenům!

Vybírejte srdcem a hlavou

S malým psem do OB3 - Výběr štěněte - 1. díl

A s tím se pojí první zásadní bod našeho seriálu, kterým je výběr štěněte.

U malých psů většinou zapomeňte na vyhledávání pracovních linií vhodných pro ten či onen sport. Vybírejte srdcem a hlavou. Plánujte, zjišťujte si s předstihem, procházejte si na webu chovatelské stanice, kontaktujte chovatele se svým záměrem s pejskem cvičit a napište mu svá kritéria. Uvidíte, co vám odpoví. Chovatel zná své psy, a buď vám napíše, že vhodného nemá, nebo zůstanete v kontaktu, než se uskuteční to správné spojení.

Na předsudky nedejte

S malým psem do OB3 - Výběr štěněte - 1. díl

Obzvláště u společenských plemen, která lidé chovají převážně na výstavy, nebo gaučové domácí mazlíčky, panuje okolo výcviku spousta předsudků. Ale oni jsou jen psi a dělají to, co jim vy naplánujete. A pokud to bude aktivita nebo přímo nějaký psí sport, budou určitě rádi, právě protože to jsou psi. Sama jsem se rozhodla pro sport a pro netradiční plemeno – jorkšírského teriéra. Když se ale podívám kolem sebe v komunitě sportujících psů, tak všichni jorci, kteří tam jsou, jsou prostě úžasní. V tu chvíli vůbec nechápu, proč si lidé myslí, že jsou to malé gaučové bestie?

Jak tedy na to?

S malým psem do OB3 - Výběr štěněte - 1. díl

Ale vraťme se k výběru nového pejska pro sport. Jaká že jsou ta má kritéria? No, v celku jednoduchá:

  1. Zdraví a velikost rodičů – třeba u jorků je důležité, aby rodiče měli v pořádku patelly a dýchací ústrojí. Zkracování čumáčků, zdá se, dorazilo už i sem, a tak jsem krátké čumáky vyřadila z výběru. Druhým faktorem je velikost. Hledala jsem chovné psy a feny na horní hranici standardu plemene, tj. okolo 3 kg a 24 cm a víc v kohoutku.
  2. Vyrovnaná povaha rodičů – vybrala jsem si pár jedinců a kontaktovala chovatele. Seznámila jsem je se svými plány. Jen oni vědí, jací jejich pejsci jsou a mohou vám doporučit vhodnost toho či onoho.
  3. Výběr štěňátka – štěně samotné pak raději větší, co rádo papá. Nejlepší je, když si vás samo vybere. Nebo vám ho vybere chovatel. Tady už je to hodně o tom srdíčku.

A přesně takto jsem si vybrala Trampíka. Tramp Eros Hekaba, jorkšírský teriér, nar. 10. 3. 2022, hlavní hvězda tohoto seriálu.

A co příště?

Příští díl bude o jeho cestě domů a prvních dnech s námi. Doufám, že si je budete užívat tak skvěle jako my. 

Pokud vám utekl úvodní rozhovor s autorkou seriálu Míšou Houserovou, pak si jej může přečíst zde:
Jak na OB3 s Míšou Houserovou
Jak na OB3 s Míšou Houserovou

Víte, co to znamená „Hardworking yorkies?“ Je to taková značka, kterou používá ...

27.5.2022Rozhovory o plemeni

Michaela Houserová

https://hardworking-yorkies.webnode.cz/

https://www.facebook.com/Obedience-yorkie-team-Misa-Houserova-447646482465505

https://obedience-misa-houserova.dogres.cz/

Foto: archiv Michaely Houserové, Jana Krátká Photo

Doporučujeme z našeho e-shopu
Legendy československé kynologie
Skladem
ZB000002
od 129
Novinka
Sušené krůtí krky
ZB000462
od 20
Novinka
Sušené hovězí plíce
ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce
ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Vyberte barvu
Obojek SOFTY
ZB000096
od 0
Kam dál ...