Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

S lhasa apso přichází do domu štěstí!

Fandíte malým společenským plemenům s překrásnou dlouhou srstí a nemáte problém s tím věnovat takové nepřehlédnutelné parádě náležitou péči a čas? Pak by vás mohla okouzlit elegantní a málopočetná lhasa apso. Pojďme se tedy o ní společně dozvědět něco víc…


S lhasa apso přichází do domu štěstí!
Eliška Vašková 2.5.2023 16614x Představení plemene v podobě portrétu

Lhasa apso je drobný dlouhosrstý psík, který pochází z Tibetu. Prapůvodně žil v paláci Dalajlámů, v domech vysokých hodnostářů i v klášterech jako malý, avšak ostražitý hlídač. Byl velmi vzácný, a proto musel být vždy darován, nikdy tedy nebylo možné jej koupit. Traduje se, že s ním přicházelo do domu štěstí, proto mu lidé začali říkat Dárce štěstí. Vždy se věřilo, že duše jeho zemřelého pána vstoupí do duše psíka. A řekněte, kdo by jednou nechtěl mít takovou pohlednou „schránku“...

S lhasa apso přichází do domu štěstí!

Při vyslovení neobvyklého názvu plemene každého jistě napadne, co to vůbec znamená nebo kde se to vlastně vzalo. První část svého jména patrně získalo podle hlavního města Lhasy, odtud tedy lhasa a Apso zase pochází ze slova Rapso, což je jednak název pro tibetskou horskou kozu, nebo také značí tělo pokryté srstí. Nádherná dlouhá srst ale není jen na ozdobu, nebo aby zaměstnala majitele svou údržbou, ale pejska především chrání před zimou a větrem, ale také před horkým sluníčkem.

Co nám říká historie?

S lhasa apso přichází do domu štěstí!

Do Evropy, respektive do Anglie byly lhasy přivezeny na přelomu 19. a 20. století. V té době ovšem ještě neměly ustálený jednotný ráz co do velikosti a tak byly některé z nich zařazeny mezi tibetské teriéry a menší psi pak mezi lhasa apso. Největší zásluhu na utváření typu plemene měla chovatelská stanice Hamilton Farm´s. Ta založila svůj chov na potomcích lhas, které přivezl ze své mise v Tibetu pan C. Suydam Cutting , který je tehdy dostal darem od 13. Dalajlámy.
Standard plemene Lhasa apso byl uznán v roce 1934.

Prvním zapsaným jedincem lhasa apso v plemenné knize v Československu byl pes KOMO dovezený z Indie paní Marenčákovou. První vrh se u nás narodil v lednu 1980 v chovatelské stanici Údolí leknínů paní Ježkové.

Každého milovníka psů upoutá typický představitel plemene na první pohled svou majestátní chůzí a elegantním ladným pohybem!

Léta běží, standard zůstává…

S lhasa apso přichází do domu štěstí!

Standard plemene se ani za ty roky od toho původního příliš nezměnil. Lhasa je malý pes s překrásnou dlouhou srstí, která se kromě zarovnání délky nijak speciálně střihem neupravuje. Najdete mezi nimi snad všechny možné barevné varianty, na které si jen vzpomenete. Jednobarevné – světlé, tmavé, černé, oranžové, s pálením i dvou až tříbarevné.
Každého milovníka psů upoutá typický představitel plemene na první pohled svou majestátní chůzí a elegantním ladným pohybem.
Povahou je tak trochu rezervovaný k cizím lidem, ale ta obvykle díky jeho zvědavosti netrvá příliš dlouho. Velmi miluje svou rodinu a je nejšťastnější, když jsou všichni její členové pohromadě. I když není uštěkaný, ohlásí spolehlivě každou návštěvu nebo jen toho, kdo projde blízko vašich dveří.

Gaučák i sportovec

S lhasa apso přichází do domu štěstí!

Hodí se v podstatě ke každému, kdo chce mít doma malého a veselého společníka. Může dělat společnost lidem, kteří nejsou moc aktivní a bude se s nimi rád „dívat“ na televizi, ale rovněž bude s chutí provázet aktivní rodinu na dlouhých procházkách i horských túrách, stejně tak běhat agility, provozovat tanec se psem a užívat si všechny možné aktivity, které mu jeho majitel nabídne. Každý pejsek má trochu jinou povahu, je prostě jedinečným originálem. Lze mezi nimi najít i takové, kteří se hodí pro canisterapii a jsou v ní výborní.
S výchovou lhasa apso obvykle nejsou žádné velké problémy. Jsou vnímaví, rychle se učí.
Občas mohou být tvrdohlaví, ale jejich láska je tak velká, že jim to určitě rychle odpustíte.

Lhasa apso se hodí v podstatě ke každému, kdo chce mít doma malého a veselého společníka!

Srst vyžaduje pravidelnou péči

S lhasa apso přichází do domu štěstí!

Mnoho lidí, kterým se lhasa líbí a rádi by si ji pořídili, odrazuje její dlouhá srst a hlavně náročná péče o ni. Mít srst psa ve výstavní formě chce samozřejmě důkladnou péči, se kterou je třeba počítat. Ta spočívá hlavně v pravidelném koupání a česání. S výstavním psem pochopitelně můžete chodit na procházky, může běhat i po zahradě, ale pobíhaní po lese a podobné aktivity se jednoznačně odrazí na jeho celkovém vzhledu. Do hedvábné dlouhé srsti se zamotají různé větvičky, suché listí a další „suvenýry“ z přírody a pak je práce s vyčesáním daleko náročnější a ne každý to zvládne.

Plemeno je zdravé

Lhasa apso patří mezi poměrně zdravá plemena a není nijak zatížena dědičnými chorobami. Přesto před zařazením jedinců do chovu je nutné nechat udělat vyšetření očí (PRA) a luxace patell. Průměrný věk dožití se pohybuje zhruba okolo čtrnácti let.

Současný chov v České republice

S lhasa apso přichází do domu štěstí!

U nás v současnosti existují dva kluby, které zastřešují plemeno lhasa apso. Jedním z nich je KCHMPP, který sdružuje více málopočetných plemen, mezi nimi i lhasa apso. Druhý Klub Lhasa apso, z. s. je specializovaným klubem pouze pro naše plemeno. Chovné podmínky mají oba dva kluby v podstatě shodné. Pro zařazení do chovu potřebuje pes absolvovat dvě výstavy s oceněním výborný nebo velmi dobrý, z toho jedna výstava musí být pořádaná klubem. Klub Lhasa apso, z. s. požaduje navíc vyšetření očí a patel.
Lhasa apso patří v Čechách mezi málopočetná plemeno. Chovatelská základna je bohužel velmi nízká. V ČR se ročně narodí jen kolem třiceti štěňat a uchovněných jedinců se ročně pohybuje maximálně do počtu deseti. Z těch je ale k chovu využito jen malé procento. Aktivnímu chovu se u nás věnují tři až čtyři chovatelské stanice.

Jak je tomu v zahraničí?

S lhasa apso přichází do domu štěstí!

V zahraničí je situace zcela jiná. Větší chovatelské stanice s kvalitními jedinci se nacházejí ve Skandinávii, v Itálii, v Holandsku, v Německu, v Americe nebo v Rusku.
Ovšem vybrat a dostat kvalitní štěně pro chov je někdy velkým problémem. Jako by se standardy plemene v některých zemích lišily. Někde preferují vyšší jedince, jinde tzv. přírodní typy. Je nutné zařadit do chovu ty, co v nejvyšší míře splňují standard ve všech směrech.
Velký důraz je třeba klást samozřejmě na zdraví a také na povahu.

Jak už bylo řečeno, každá lhasa je originálem, jednak svou povahou, ale také temperamentem. Je to sice pes jednoho pána, ale neznamená to, že nemá rád všechny ostatní členy rodiny, miluje všechny. Ale jen jeden z nich je pro ně tím NEJ.

Eliška Vašková

 

Foto: Eliška Vašková

http://www.lhasa-apso.cz

Portrét plemene Lhasa Apso

Originální názevLhasa Apso
Zkratka plemeneLA
Číslo standardu227
FCI skupinaIX. - Společenské a toy psi
Velikostmalý (do 30 cm)
Druh srstidlouhá
Vhodnostpro začátečníky
pro zkušené
Umístěnído bytu
Využitíklidné procházky


Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->