Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

S australskou kelpií se nikdy nudit nebudete!

Chtěli byste se blíže seznámit s doslova legendárním psem z australského vnitrozemí, který je tvrdý, pracovitý, neúnavný a někdy i tak trochu bláznivý? Řeč je o australské kelpii, o plemeni, které miluje lidi a dokáže okouzlit během několika vteřin. Nevěříte?


S australskou kelpií se nikdy nudit nebudete!
Lucie Zochová 2.3.2020 13771x Představení plemene v podobě portrétu

V roce 2019 jsme oslavili neuvěřitelných sto padesát let od pravděpodobného prvopočátku vzniku plemene australská kelpie. Ten se dá datovat k památnému okamžiku, kdy v roce 1869 Jack Gleeson neváhal a po dlouhém naléhání vyměnil svého koně za fenku jménem Kelpie. Až natolik věřil v její výjimečnost. A byla to právě ona, podle níž bylo pojmenováno nově vznikající australské plemeno, které je stejně jedinečné a osobité jako krajina a lidé, ze které pochází a která ji po několik desítek let utvářela.

Překrásná a tajemná historie...

Kelpie pochází ze skotské pracovní kolie přivezené do Austrálie prvními skotskými přistěhovalci, kteří si své psy brali z Evropy s sebou. Prvopočátky chovu byly zcela živelné a docházelo v podstatě ke spojování vynikajících pracovních psů úspěšných na triálech, a to bez ohledu na jejich vzhled, ovšem s hlavním důrazem na vlohy a povahu. Proto lze vysledovat určité rozlišnosti v daných liniích. Celá historie tohoto plemene je na jednu stranu velmi poutavá, avšak také poněkud tajemná a mnohdy člověk ani neodhadne, kdy se skutečnost mísí s legendou a zase naopak.

Máme pro vás tip!

Vzhledem k tomu, že není možné shrnout tak obsáhlou a zajímavou historii v rámci portrétu plemene, ale bylo by škoda se jí podrobněji nevěnovat, připravili jsme pro vás na toto téma samostatný článek, který vyjde na eCanis v sobotu 7. března 2020.

Pracovní versus výstavní linie

Víte, že...?

Kelpie byla údajně pojmenována dle zlomyslného vodního ducha či skřítka. Podle dobových legend je totiž toto nádherné zvíře nadpřirozenou bytostí z keltské mytologie...

V současné době najdeme v chovu kelpie dvě od sebe odlišné linie (pracovní a výstavní). Pracovní kelpie (tzv. working kelpie) je původní a byla chována výhradně pro své pastevecké schopnosti. Tyto kelpie mívají pálení okolo očí, na nose, na lících, na spodní straně krku a hrudi, na nohách z vnitřní strany stehen a na spodní straně ocasu. Jejich srst je kratší a hlava má odlišný tvar.

 

Výstavní kelpie (tzv. show kelpie) jsou šlechtěné především na exteriér a bývají jednobarevné. Mají zpravidla mohutnější tělo a kratší nohy. V zemi původu nebo i ve Francii pečlivě rozlišují výstavní a pracovní linie. Výstavní kelpie v Austrálii jsou registrovány u ANKC (Australian National Kennel Council - http://ankc.org.au/) chovatelským klubem a pracovní kelpie se pak zapisují do registru WKC (Working kelpien Council of Australien - http://www.wkc.org.au/).

V ČR se kelpie nerozlišuje na pracovní nebo výstavní a všechny mají v průkazu původu zapsán název australská kelpie. Několik jedinců je vedeno v registru, to znamená, že nejsou známí všichni jejich předci a tito jedinci nemohou získat titul Interšampion. Kelpie v registru sice mohou na výstavy, ale protože není přesně známý jejich původ, se zařazováním do chovu musíme být opatrní.

Sami Australané poukazují na to, že toto rozdělení není žádoucí a kelpie byla na počátku jen jedna a měla by tak zůstat i do budoucna, protože dříve byli všichni jedinci úspěšní jak pracovně na trialech, tak byli i výstavními šampiony. Jako příklad uvádějí legendárního psa Coila v barvě blue and tan, který nejenže dokázal i po zranění vyhrát trial „na třech nohách“, ale byl úspěšný i výstavně a od něj se dá mapovat dilute gen v populaci australské kelpie.

V ČR se kelpie nerozlišuje na pracovní nebo výstavní a všechny mají v průkazu původu zapsán název australská kelpie!

Guy Hill, autor knihy The Dogs that Made Australia, která popisuje historii kelpie, je i zakladatelem a hlavním administrátorem skupiny  Kelpie Community Worldwide, kde je hlavní myšlenkou poukázat na historii kelpie a spojit stejně smýšlející majitele plemene. Prosazuje základní pravidlo, že byť došlo k rozdělení a specializaci kelpie, tak ale stále je to kelpie a jsou nepřípustné jakékoliv diskuze o tom, kdo je lepší a kdo horší, protože i ve work liniích najdeme skvělé rodinné společníky a stejně tak v show liniích můžeme najít výjimečné pracovní psy. Tato myšlenka je ještě více platná právě v ČR s ohledem na historii a vývoj plemene, kdy původní odchovy v sobě v různé míře prolínají obě tyto linie.

 

Můžeme říci, že oproti jiným plemenům si současná kelpie stále drží vzhled těch původních. Objevují se a lze se setkat i s extrémy, ať směrem sportovním nebo výstavním, které se mohou výrazně lišit, avšak většina kelpií si stále drží vzhled zakladatelů plemene.

Ach ty barvy!

S australskou kelpií se nikdy nudit nebudete!

Existují i lidé, kteří krátkozrace rozlišují kelpie podle barvy, a to bez větší znalosti předků, kdy barvě jako modrá nebo fawn automaticky přisuzují výstavní původ. Tuto teorii zcela nabourává právě legendární pes Coil, který byl barvy modré s pálením. Díky databázi http://pedigree.meringa.se/ je možné vysledovat u kelpií s dilute genem (modrou a fawn barvou) linii až k tomuto skvělému psu, kde není shoda jen v barvě, ale i ve vzhledu. Tato databáze, kterou vybudovala Švédka Maria Dahlberg, aktuálně obsahuje neuvěřitelných 45 000 záznamů kelpií z celého světa a je skvělým přehledem i o zdravotních, výstavních a sportovních výsledcích.

Podíváme-li se v této souvislosti blíže na možné barvy australské kelpie, nalezneme jich sedm schválených dle FCI. Jsou to černá, čokoládově hnědáčervenákouřově modráfawnčerná s pálením a červená s pálením. Existují kelpie s nádechem tan na končetinách a v obličeji, nazývaným anglicky shading /shadow, což v překladu znamená stín. Oproti kelpii s takzvaně pravým stínem tedy tan (pálením), která si nese i tan gen, kelpie s „pálením“ pouze na nohách pravděpodobně mají predispozici pouze pro světlejší odstín hnědé. Cream, Blue and tan (kouřově modrá s pálením) a fawn and tan (fawn s pálením) patří mezi další tři možné barvy tohoto plemene, ale ještě nebyly uznány (standardem FCI – pozn. překladatele), byť se v plemeni vyskytují od počátku. V tomto směru není pálení jako pálení a byť se to málo ví, existuje i několik variant délky srsti, a to od úplně krátké (smooth), se střední délkou (short) nebo až po dlouhou (long coated), což záleží na linii, ze které dané zvíře právě pochází. Skvěle je to vidět v galerii fotografií, kterou v roce 2008 začala vytvářet Švédka Sofia Olsson https://www.kelpiegallery.se/ a k dnešnímu dni zde najdeme 914 kelpií (fotografie hlavy a postoje). Je v ní možné vyhledávat podle zbarvení a Sofia vysvětluje nejen genetiku barev, ale ukazuje i možné délky srsti, což jsou věci málo známé.

Barvy kelpie – černá, hnědá, fawn a modrá (zdroj: archiv CHS Cleverly Crazy – foto Jana Pospíšilová)

Kde se vzala v Čechách...?

Do Čech byla první kelpie dovezena na konci devadesátých let Jiřím Tancerem z Českých Budějovic. Šlo o fenku červené barvy Eurowenban Ltl Aussie Red, nar. 11. 5. 1998 a byla importována přímo z Austrálie. Jako další to byl hnědý pes s pálením Tyianna Eraks,  nar. 26. 11. 2001, který byl přivezen z Ruska. V dubnu 2003 se z tohoto spojení narodil první vrh kelpií v ČR v chovatelské stanici Xapatán.

Vzhledem k tomu, že se narodily jen samé fenky, spojení bylo ještě jednou opakováno.

Eurowenban Ltl Aussie Red a Tyianna Eraks se tak stali zakladateli chovu australských kelpií v Čechách. Z Maďarska pak byla dovezena v roce 2003 další chovná černopálená fena Árkosligeti Magic Eyes Bumerang, (ZVOP), nar. 31. 5. 2003. Rok 2005 se stal velmi významným v dalším pokračování v chovu. Hnědopálený pes  Tyianna Eraks nakryl černopálenou fenku Árkosligeti Magic Eyes Bumerang a hnědou fenku Tinu Belatar´s, (o. Wingo´s Wire, černý s pálením; m. Walkabout Moose, červená), nar. 21. 12. 2001, která byla do ČR zapůjčena a odchovala zde jeden vrh.

V roce 2005 byly do ČR dovezeny další kelpie!

1) z Maďarska (původem z USA) žlutočervený/team  pes Cactus Belatar´s, (o. Farnham’s Champ, červený s pálením; m. Belatar’s Cyber Dot, černá s pálením) nar. 8. 1. 2005
2) hnědopálený pes Árkosligeti Magic Eyes Dingo(o. Bonet Xapatán, hnědý s pálením; m. Belatar´s Tanami, červená s pálením), nar. 25. 9. 2005; úhyn 11/2008, ZOP, ZPU 1, FLY 19
3) z Austrálie fawn pes (jméno není nikde uvedeno) a čokoládově hnědá fena Wingdari Outback Dust, (o. Wingdari Shearers Clancy, černý; m. Bekaa Dawn Tilldusk, čokoládová), narozená 11. 3. 2005
4) z Finska černý pes Royal Coctail Jumper Black (o. Royal Coctail Navy-blue Fox; m. Callicoma Serenade, čokoládová), nar. 18. 8. 2005; ZVOP, AD

 

Kelpie se dále vyvíjela, takže tu nyní máme všechny barevné rázy. Objevily se další chovatelské stanice a majitelé začali více a úspěšněji  pronikat do různých kynologických sportů, a to od nejpopulárnějšího agility a pasení přes dogdancing, frisbee, flyball, canicross, obedience atd. až po klasickou sportovní kynologii, a ani zde se rozhodně neztratí. Poslední aktuální vrh se narodil se zápisovým číslem 576 (ke dni vydání tohoto článku – pozn. red.).

Kelpii nelze vychovávat a cvičit drilem s nekonečným stereotypním opakováním toho samého!

 

 

 

 

 

 

(zdroj: archiv CHS Cleverly Crazy – foto Jana Pospíšilová)

Je pro každou srandu...

Kelpii nelze vychovávat a cvičit drilem s nekonečným stereotypním opakováním toho samého, tedy metodami na mnoha cvičácích dodnes bohužel praktikovanými.

Kdo má doma více kelpinek, potvrdí, že každá je jedinečnou osobností s bezmeznou láskou a oddaností k tomu svému dvounožci (tedy k vám), až se někdy může stát, že ostatní lidi úplně přehlíží. Bohužel to pak může zavdávat příčinu ke vzniku domněnky o jejich přílišné plachosti, nervozitě či snad dokonce extrémní bojácnosti. Kelpie má být od přírody ostražitá a k cizím spíše rezervovanější. Miluje však běh a akci.

 

(zdroj: archiv CHS Cleverly Crazy – foto Martina Kalábová a Petra Srbková)

Ne každý chovatel je fér!

U nás se můžeme bohužel setkat i s poněkud liknavějším přístupem některých „chovatelů“ k této problematice a tak je možné u nás potkat i jedince s ne zcela standardní povahou. Tyto negativní zkušenosti ovšem vrhají stín na plemeno jako celek a vytvářejí tak zkreslený názor: „Kelpie je hyperaktivní, nevychovaný a nevychovatelný magor, který není použitelný k žádnému sportu kromě pasení!“

Jak si tedy správně vybrat štěně kelpie?

Bohužel se stává, že preference  vynikajících povahových vlastností ustoupí rozličným individuálním zájmům „chovatele“. Je pak velmi smutné a bolestné slyšet věty typu: „Nevěděla jsem, že kelpie je tak milý a přátelský pes“, které jsou bohužel negativním výsledkem krátkodobých a účelových cílů některých „chovatelů“.  Z tohoto důvodu nelze budoucím majitelům kelpinky doporučit nic jiného, než aby v první řadě pečlivě a zodpovědně zvážili výběr chovatele, který nenávratně a nesmazatelně ovlivní prvních osm týdnů jejich budoucího štěňátka, a ty jsou pro jeho budoucí vývoj rozhodující. Rozhodně lze doporučit osobní návštěvu chovatelské stanice, při které se můžete osobně seznámit s rodiči a získat tak o nich cenné informace. Přiznejme si, že každá kelpinka je trochu jiná a hodí se více či méně k jinému temperamentu majitele a k aktivitám, kterým se bude chtít s budoucím štěnětem věnovat. Pokud nenaleznete požadované vlastnosti odpovídající vašim představám u rodičů, nelze je čekat ani u jejich potomků! Kelpie je plemenem dlouhověkým a jen pečlivý výběr chovatele, rodičů a následně i vašeho vysněného štěňátka spolu s důslednou, nikoliv však tvrdou výchovou vám může zaručit budoucích bezmála třináct až patnáct spokojených let s vaším psím parťákem, právě s tou vaší vysněnou australskou kelpií.

Kelpie ve filmu  BOX

Pokud víte o existenci kelpie, „nedej bože“, začne-li s vámi nějaká bydlet, zjistíte, že je vlastně znáte už hrozně dávno. Jakýkoliv australský film či seriál se bez nich neobejde. Pokud jste hltali každý díl Skipiho (klokana), pak dobrodružství Dustyho (prý dinga) a v dnešní době McLeodových dcer je to docela ostuda, protože je máte celou dobu na očích. To vám ale dojde, až když ji máte doma. Od roku 2011 má kelpinka i svůj vlastní film a to díky australským filmařům, kteří zfilmovali novelu Red Dog (v ČR vydané pod názvem Rudý pes). Hlavního hrdinu ztvárnila hollywoodská kelpinka KOKO. Autora literární předlohy k napsání novely inspirovaly skutečné příběhy obyvatel hornického městečka Dampier, kteří svou místní kelpií celebritu jménem Rudoch (v originále Red) i přes lumpárny, kterými byl pověstný široko daleko, milovali natolik, že mu na jeho památku postavili ve městě bronzovou sochu, která tam stojí dodnes.

(zdroj: internet)

Kdo ji jednou pozná, už nechce jinak...

Pro ně je zkrátka ten jejich člověk středem vesmíru, kolem něhož se vše točí a trpí, když nemůže svůj život sdílet s ním. Kelpie totiž není psem do kotce ani na hlídání objektů, kde člověka vidí jen při krmení omezenou dobu (denně jednu hodinu a méně). Velmi naléhavě na toto upozorňují australští chovatelé, protože mají negativní zkušenosti s držením kelpie bez kontaktu s lidmi, které se pak dle jejich zkušeností projevují psychickými poruchami a změnou povahy, která zcela neodpovídá plemeni. Naprosto něco jiného je uvyknout kelpinku nějakému pravidelnému režimu, který je spojený s odchodem do zaměstnání a kdy ví, že po příchodu přijde procházka a pak stráví zbytek dne v naší společnosti, takže tento čas využívají k odpočinku. Je to přemýšlivý, chytrý pes toužící po neustálé pozornosti. Především je to ale přítel s obrovským smyslem pro humor (ten  by měli vlastnit i majitelé, aby mohli s nadhledem strávit všechny ty jejich lumpárny), se kterým se nebudete NIKDY nudit a který vám každý den připraví něco nového, zajímavého a přinutí vás přemýšlet a být aktivní.

                            

(zdroj: archiv CHS Cleverly Crazy – foto majitel a Jana Pospíšilová)

Kelpie bude tam, kde jste vy!

Velmi rychle chápe nové věci a hodně toho odkoukává od ostatních, takže máme spoustu věcí jednodušších, co se výcviku týče. Pokud se jedná o lumpárny, ty se učí na první našlápnutí. Nevyhledává konflikty, ale nenechá si nic líbit. Pokud ji zabavíte a dáte denně prostor vybít si energii, nebudete o ní doma vědět, protože si najde svoje místečko a po očku vás bude sledovat, abyste jí nikam neutekli. Pokud ne, budete mít co uklízet, protože se zabaví sama. Kde jste vy, je i ona. Zbožňuje vodu v jakékoliv podobě, což může být problémem v zimě, takže je třeba ji hlídat! Pokusí se být paličatá a dělat si věci po svém, takže nezbývá než důsledně trvat na tom, co chcete vy. Miluje lidi. Zbožňuje děti. Na chvilku se jí schováte do špajzky a ona vás vítá, jako by vás týden neviděla.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 (zdroj: archiv CHS Cleverly Crazy – foto Lukáš Sedláček)

V podstatě je to veselý vítací pes, kterého je občas problém udržet nohama na zemi!

Země původu: Austrálie

Skupina FCI: Skupina I – Ovčáčtí a honáčtí psi (s výjimkou švýcarských salašnických psů)

                        Sekce 1       Ovčáčtí psi

                        Bez pracovní zkoušky

Použití: Ovčácký pes a společník

Celkový vzhled: celkový vzhled odpovídá mrštnému, aktivnímu psovi vysokých kvalit, spojujícímu výbornou svalovou kondici s velkou pružností končetin a schopností neúnavně pracovat. Nesmí jevit žádné známky přílišné hubenosti.

Barva: černá, černá s pálením, červená, červená s pálením, fawn, čokoládová a kouřově modrá.

Výška: Kohoutková výška psi: 46 – 51 cm                                

             Kohoutková výška feny: 43 – 48 cm

Hmotnost: standard neuvádí

Kontakt: Welsh corgi a kelpie klub CZ  https://www.corgiklub.eu a Australian kelpie klub ČR https://kelpie.webnode.cz/

 

Standard: č. 293 naleznete na www.ecanis.cz.

Foto: autoři uvedeni u fotografií

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->